Přejít k hlavnímu obsahu

Péče o dětská ouška

ucho

Na uši se občas zapomíná. Je to tak. A většinou to rodičům dojde až ve chvíli, kdy dítě cítí bolest a je něco v nepořádku. Prevence je v tomto případě ten nejlepší pomocník. Osvojte si pár tipů a zařaďte je do každodenní rutiny.

Mimo všechno dění  

Přinejte si, na uši se zapomíná. Většinou na něj přijde řeč až ve chvíli, kdy si dítě stěžuje na bolest a sedíte v ordinaci na ORL. A to je pochopitelně chyba. Na druhou stranu nic se nemá přehánět a přílišná péče může být spíš na škodu.  

 

Čistíte dětem pravidelně zuby?  

Myjete dětem pravidelně vlasy?  

Stříháte dětem pravidelně nehty?  

Mažete děti pravidelně olejem?  

Natíráte dětem pravidelně zadeček?  

Odpověď je pravděpodobně ano. Je to totiž součást péče o miminko a každý rodič si ji náležitě užívá. Je přirozené, že chcete, aby s cítilo komfortně a bylo zahrnované láskou, péčí a pozorností. Rozmazlované a hýčkané. Proč jsou ale z balíčku základních procedur vyjmuté uši? Čím se asi provinily? Možná jsou až příliš nenápadné .. .  

Mimo dění  

Bohužel je stále vcelku hodně rodičů, kteří se o dětská ouška nezajímají. Zajímají se jen v momentě, kdy se dítěte, které je úspěšně ignoruje, ptají, jestli je slyší. Slyší, ale neposluchají. Ale to je zápletka do jiného příběhu.  

Je samozřejmě špatně, když se o uši nepečuje. Usazují se v nich nečistoty a hromadí maz, čas od času se do nich dostane voda nebo drobná muška, dítě se může uhodit nebo šťouchnout. Je toho tolik, co se může stát, že to za minimálně preventivní průzkum jednou za pár týdnů rozhodně stojí. Není potřeba kupovat speciální spreje ani pokoušet štěstí s “uchošťoury”, ale zběžná kontrola, jestli dítě slyší a ústrojí není ucpané nebo zanesené špínou, není na škodu.  

Přílišná pečlivost 

Ani druhý extrém ale dětským uším a sluchu nesvědčí. Některé ženy jsou tak hysterické, že jen se dětem na kraji boltce objeví smotek žlutého mazu, už běží s vatovou tyčinkou a ucho zběsile čistí. A když už jsou v tom, postupují důkladně a bohužel i čím dál hlouběji. Právě to je jedna z nejčastějších chyb. Vnitřní útroby ucha by měly zůstat netknuté. Tamní atmosféra není na zásahy zvenčí stavěná, žije si svým vlastním životem a probíhají v ní ochranářské a samočisticí procesy.  

Tyčinkou, kterou většina rodičů považuje doslova za všeho spásnou, se jen ušní maz natlačí zpátky do ucha až na hranici zvukovodu, vnitřní ústrojí se může poškodit (ano, i vatovou tyčinkou), zanést infekce nebo dokonce narušit sluch.   

Možná by jen stačilo přijmout fakt, že ušní maz není špína. Jde o mastné výměšky produkované ušními žlázkami, které celé ucho chrání před infekcemi a nemocemi. Neustálým odstraňováním mazu “otevíráte” bránu do útrob ucha a zvyšujete riziko zánětů (nejčastěji zánět středního ucha způsobený druhem pneumokoka) nebo častého zalehnutí uší.  

Jednoduchý postup  

Zapomeňte na vatové tyčinky, na speciální pera nebo jiné moderní pomůcky, které se zasouvají dovnitř do ucha. To je absolutní tabu. A potvrzují to mnozí lékaři, kteří tvrdí, že čím je péče o uši invazivnější, tím častěji se u nich budete objevovat jako pacienti s rozličnými potížemi (děti i dospělí).  

Vezměte si k ruce obyčejný kapesníček nebo čtvereček perlanu a vytřete ty části ucha, ke kterým máte volný přístup. Textilii můžete namočit do pár kapek vody, ale ošetřit boltec je možné i na sucho. Tato procedura bohatě stačí jednou týdně, jen ji zakončete jedním stříknutím mořské vody. Nic víc netřeba.

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku