První bolístky
Střední ucho je drobná dutinka plná vzduchu a kůstek zodpovědná za přenos vibrací mezi vnitřním uchem a bubínkem. Běžně se tam bakterie a viry nevyskytují, ale při oslabení organismu je na problém zaděláno. Jde totiž o vcelku bolestivé onemocnění, které si děti protrpí od první do poslední chvilky. Do dvou let věku potká zánět středního ucha více než 60 % pacientů, do pěti let téměř všechny. Ve většině případů může za potíže pneumokok, jindy Haemophillus influenzae nebo Moraxella catharhalis.
Čím dřív, tím líp
U dětí se jen těžko dozvíte, co ho trápí. Neumí bolest popsat a často ani lokalizovat. Jediným vodítkem je časté sahání na ucho nebo lehání na nebolestivou stranu, aby se v postiženém uchu nezvyšoval tlak. Dítě možná neumí mluvit, ale ví, jak si ulevit. V prvotní fázi jde o zalehnutí ucha, po několika dnech, kdy už je nemoc v plném proudu, se přidává úporná bolest a vyšší horečka. Děti polehávají, hodně spí, odmítají chodit a místo procházek preferují golfky. Cítí se malátné, může se jim točit hlava, mají problémy s rovnováhou, cítí se nejisté. Na samém počátku můžete podat běžně dostupné léky na uvolnění tlaku v uchu nebo kapky do nosu a mořskou vodu, aby se pročistily dutiny. Rýma je totiž jedním ze spouštěčů komplikací. Vyjma bolestí ucha a přetlaku v něm může způsobovat i dávivý kašel. Odsávání hlenů z nosu a použití kapek a sprejů určených pro citlivé sliznice dětí tak představuje naprostý základ. Během dnů, které strávíte z důvodu nemoci doma, můžete dítě naučit smrkat. Rychleji se tak zbavíte komplikace a předejdete recidivě.
Soustavná péče jako zbraň
Stoprocentně účinná prevence sice neexistuje, ale můžete eliminovat rizika, aby se dítě znovu nenakazilo.
Dodržování zdravého životního stylu
- dostatek pohybu
- častý pobyt venku (v létě i v zimě)
- strava bohatá na vitamíny
Ochrana uší a hlavy
- šátky, šály, čelenky, čepice
Zdravé prostředí
- udržování přiměřené teploty v místnosti - nepřetápět
- zacházet obezřetně s klimatizací
- vzduch v místnosti pravidelně zvlhčovat
Zvyšovat imunitu dětí
- přírodní produkty - hlíva (namletá do polévek nebo kaší), rakytník
Vyhýbat se dětskému kolektivu
- školky a školky, jesle
- zájmové kroužky
- dětské koutky
V neposlední řadě se lze chránit očkováním proti pneumokokovým infekcím. Tento druh vakcín nepatří mezi povinný základ, a tak je na rozhodnutí rodičů, jestli nechají dítěti dávku aplikovat.
Péče na dlouhé lokte
Pokud už je zánět středního ucha v pokročilé fázi a dítěti způsobuje velké bolesti, je třeba přistoupit k paracentéze - propíchnutí bubínku. Jde o velice rychlý zákrok, je ale o to bolestivější. Úleva přichází okamžitě a horečky ustoupí už do čtyřiadvaceti hodin. Samo ucho se ale často regeneruje několik týdnů a je třeba úplné dobrání antibiotik a nosních a ušních kapek. Po dvou týdnech je nutná kontrola u lékaře. Bubínek musí být hladký a pohyblivý, v opačném případě hrozí brzká recidiva a zánět s mnohem rychlejším nástupem nebo větší progresí.
Domácí lékárnička
Mohlo by se zdát, že matka příroda najde řešení na všechny neduhy, ale u zánětu středního ucha to neplatí. Zanedbání může způsobit vážné potíže v podobě nedoslýchavosti nebo úplně hluchoty a přetrvávání sekretu ve středouší. Velké komplikace mohou vést až k operaci, vyjmutí mandlí nebo zavedení grometů, které mají za úkol uši dočasně chránit. V obou případech jde ale o chirurgický zákrok v plné narkóze, což pro děti i rodiče představuje velkou psychickou zátěž.
foto: Photo by Marcos Paulo Prado on Unsplash