Proč děti často krvácí z nosu?
Krvácení z nosu může mít hned několik příčin.
- Suchý vzduch: Ať už je to zahřívaný vnitřní vzduch nebo suché klima, nejčastější příčinou krvácení z nosu u dětí je suchý vzduch, který dráždí a dehydratuje nosní membrány.
- Dloubání se v nose: Toto je druhá nejčastější příčina krvácení z nosu. Dráždění nosu škrábáním nebo dloubáním může porušit krevní cévy, které jsou náchylné ke krvácení.
- Trauma: Když si dítě poraní nos, může z něj začít krvácet. Většina z těchto zranění nepatří mezi vážné problémy, ovšem pokud krvácení ani po 10 minutách nezastavíte, měli byste vyhledat lékařskou pomoc – může jít o vážnější zranění, například hlavy.
- Alergie nebo infekce: Jakékoliv onemocnění, pro které je typický ucpaný a podrážděný nos může způsobit krvácení z nosu.
- Bakteriální infekce: Bakteriální infekce mohou způsobovat bolestivé, červené oblasti na kůži, a to těsně uvnitř nosu a v přední části nosních dírek. Tyto infekce mohou vést ke krvácení.
Proč má dítě neustále streptokokovou infekci?
Každý rok asi 600 milionů lidí, zvláště dětí po celém světě onemocní streptokokovou infekcí. Ale pro některé děti (a jejich rodiče) je to opakující se noční můra. Přesto není stále jasné, proč jsou některé děti tak náchylné k opakovaným zánětům hrdla streptokokem, zatímco jiné děti jsou vůči němu imunní.
Nejčastější formou tohoto onemocnění je streptokoková angína, jenž se vyznačuje bolestí v krku, horečkou, zduřelými uzlinami a citlivými žlázami na krku – léčba vyžaduje antibiotika. Nejlepší obranou proti této infekci je odstranění krčních mandlí.
Často se vyskytující vši
Dětské vši je stále se opakující téma, které řeší spousta rodin na světě. Jsou to paraziti, kterých není vůbec jednoduché se zbavit. Vši jednoduše dětské vlasy zbožňují už jen díky jejich snadnému přenosu.
Děti se často pohybují ve skupinkách jiných dětí, ať už ve školce, ve škole, venku nebo někde na táboře. Mnoho rodičů si myslí, že vši jsou známkou špatné hygieny, což není vůbec pravda. Děti si rády půjčují hřebeny, čepice, klobouky nebo stačí mít jen hlavy blízko sebe a je vymalováno. Jak se před nimi chránit? Někdo dá na olejíček Tea tree oil, jiný zase na správné mytí a kontrolu.
Co dělat při horečce dítěte?
Každý rodič to zná – přiloží ruku na čelo dítěte a je jasno. Horečka. Je hodně způsobů, jak se zbavit horečky, od těch babičkovských rad až po ty lékařské. Zvýšená teplota nemusí hned značit nějakou nemoc, můžou to být rostoucí zoubky u malých dětí nebo úžeh ze sluníčka apod. Malým dětem měřte teplotu pomocí teploměru, který lehce zasunete do konečníku.
Můžete využít i moderní, bezdotykové teploměry, které měří i z určité vzdálenosti od čela. Abyste teplotu snížili, používejte studené zábaly na tělo – stačí 15 minut, nohy a ruce ponechte volné a po hodině opakujte. Pokud teplota u dítěte přetrvává více jak tři dny, navštivte lékaře. Jestliže má vaše dítě teplotu víc jak 39,5 stupně, lékaře vyhledejte ihned, který sám určí diagnózu a k ní patřičné léky.
Proč děti se vším hází a ničí věci kolem?
První věc, kterou musíte rozpoznat je to, že batolata se stále učí, a právě házení a nevědomé zničení věci je způsob, jak chtějí něco sdělit. Často jsou jen zvídaví, zajímá je, co se stane, když začnou tahat papírové kapesníky z krabice, jestli vydrží hrneček vcelku, když s ním hodí apod. Všimli jste si, že dítě hází předměty po jiných lidech, například po sourozencích?
Neděste se, jim ty předměty připomínají míče, se kterými mohou hodit a případně si získat pozornost. Vykazuje vaše dítě známky agresivity? Nebolí ho něco? Spalo v noci dobře? Nemá hlad? Často se jedná o situace, které se dají dobře ukočírovat, nehledejte za tím hned nějaké psychické problémy vaší malé ratolesti.