Přejít k hlavnímu obsahu

Vyrobte si doma vlhčené ubrousky

Ubrousky

Náklady na “provoz dítěte” se každoročně šplhají čím dál tím výš. Není tajemstvím, že mnozí partneři se rozmýšlí, jestli by zvládli uživit tři děti a udržet si životní úroveň. Přinášíme vám jednoduchý způsob, jak lehce ulevit rodinnému rozpočtu. 
 

Cena vlhčených ubrousků není závratná, spotřeba je ale bohužel enormní, a tak i po malých částkách se měsíční nebo roční výdaj za tuto položku dotkne dokonce i tisícových částek. A to už je úspora, kterou nelze brát na lehkou váhu. Nehledě na to, že kolem ubrousků se poslední dobou rojí nepříjemná zjištění ohledně jejich složení, prospěšnosti a špatného vlivu na přírodu a životní prostředí. 

Chemická směska 

Naše babičky při sobě mívaly vlhké žínky, dnes jsou vlhčené ubrousky povinnou výbavou každé maminky. Slyšíme na označení “sensitive” nebo “dětská kosmetika”, ale jen málokdo si čte pravé složení jednotlivých produktů. Ubrousky nevyjímaje. Je s podivem, že chceme pro děti jen to nejlepší, ale v tomto případě sázíme spíš na pohodlí a na to, čím dětem otíráme zadeček nebo obličej, moc nedbáme. Drtivá většina výrobců uvádí, že jsou jejich ubrousky ze stoprocentní bavlny nebo polyetylénu a viskózy, ale co ten roztok? Dejte si pozor na následující: 

  • parfémující látky 
  • plasty 
  • konzervační činidla 
    • MI (methylisothiazilinon) 
    • MTI (methylchlorisothiazolinon
  • fenoxyethanol 
  • heřmánek 

Všechny tyto složky mohou způsobit začervenání, vyrážky nebo jiné alergické reakce a z dlouhodobého hlediska ovlivnit hormonální rovnováhu dětí. Statistiky sice mluví ve prospěch vlhčených ubrousků, ale riziko tu je. 

Nikdy, tečka! 

Některé vlhčené ubrousky na sobě nesou informaci, že jsou splachovatelné. Ne, nejsou. Studie prokázaly - a ucpané kanalizační trubky, jejich opětovné zprůchodnění je lidem opětovně naúčtováno jsou toho důkazem, že ani po čtyřiadvaceti hodinách se ubrousky nerozloží. Může za to jejich složení a materiálová struktura. Stejné je to s vyhazováním ubrousků v přírodě, tam se totiž tyto malí pomocníci povalují i za několik desítek let. 

Vyrobte si vlastní

Může se to zdát jako zbytečná komplikace oproti jednoduchému nákupu, ale opak je pravdou. Výroba zabere jen pár minut. Navíc ušetříte, ulevíte přírodě a především dopřejete svému miminku opravdu jen to nejlepší. Prvotní náklady budou o něco vyšší, ale zdaleka nespotřebujete na výrobu jedné role všechen materiál a vonné nebo tekuté složky, ceny se tedy po čase rozloží. 

Suroviny: perlan, uzavíratelná krabička, převařená voda, parfémovaný olej

Perlan je speciální netkaná textilie, která se ještě před padesáti lety používala v nemocnici místo prostěradel. Jde o čistou a plně rozložitelnou viskózu. Bez větších problémů ho seženete v téměř každé lékárně. 

Velikost krabičky volte podle toho, jaké množství perlanu použijete. Nesmí být příliš natěsno ani mít moc prostoru. 

Olej volte podle vůně. Nesmí být vtíravá ani dráždivá nebo silná, ta by mohla dětem způsobit bolesti hlavy. Vyhýbejte se bylinkám a volte spíš ořechové oleje (mandlový) nebo pečující měsíček. 

Postup: Perlan nastříhejte na požadovanou velikost, ideální jsou čtverce o délce strany 15 centimetrů. Dělte ale podle šíře role. V misce smíchejte převařenou vodu, olej a máte-li, tak i květovou vodu (není podmínkou). Perlan namáčejte ve směsi a postupně vkládejte do uzavíratelného boxu. 


 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku