Úspěch jen z půlky
Některé děti brebentí od roka, jiné se rozmluví až mnohem později. Některé si žvatlají samy pro sebe, jiné jsou spíš tiché a pak zničehonic začnou pálit první slova a spojení. Nedá se to nahrnout do jednoho pytle. Hodně děti ovlivňuje prostředí, ve kterém žijí. Běžně jsou malí rošťáci čilejší až kolem třetího roku věku před nástupem do školky. To se jim (a pochopitelně i rodičům) otevírá nová kapitola života, kdy začnou děti popisovat, co se kolem nich děje, všechno komentují a argumentují. Občas je to úsměvné, někdy otravné, ale stojí to za to.
Spousta rodičů má pro mluvení svých dětí nespočet omluv. On sotva mluví, trošku přeskakuje slabiky, pomotal slova, nepochopil význam. Něco se dá prominout, ale “technické provedení” lze hodně ovlivnit. A často se na to přijde právě při nástupu do školského zařízení, kde bývají během dopoledne speciální hodiny zaměřené na logopedii a správnou výslovnost. Jaké nemilé zjištění, když vám učitelky při vyzvedávání dítěte ze školky naservírují, že váš potomek ani zdaleka nedosahuje úrovně jaké by měl. A šlapání na jazyk nesouvisí s věkem, ale s nedostatečnou průpravou. Slova se hrnou, dítě má vůli mluvit, ale všechno zní stejně, protože čelisti a jazyk nefungují správně.
Dá se s tím “ex post” ještě něco dělat? Ano. Ale bude to chtít spoustu trpělivosti z obou stran a možná i pár návštěv logopeda, aby dítěti ukázal, jak vyslovovat správně. Určitě totiž nechce, aby si prcek tento nešvar přinesl do dospělosti a za pár let byl pro smích. Je totiž ohromný rozdíl mezi jazykovou nebo řečovou vadou a neschopností správně artikulovat a vyslovovat.
Snadná pomoc
Všechno se dá poměrně rychle napravit, jen budete muset pravidelně - ideálně každý den nebo i několikrát - aplikovat různá cvičení a uvolňovat čelisti a jazyk. Nejde o nic příjemného, ale budete-li nápadití, stane se z toho zábava.
Problém ve výslovnosti často souvisí s nedostatečně obratným jazykem, který nestíhá jednotlivá písmenka a ty se pak slévají v jednolité zvuky. Naprostý základ tedy představuje bedlivé procvičení obličeje.
Sedněte si proti sobě a nechte, aby s dítě se dítě soustředilo na to, co se bude dít. Možné je i použití zrcadla, pokud má prcek problémy s udržením pozornosti. Vlastní odraz ho bude paradoxně bavit o něco víc.
Hurá na to
Vyplázněte jazyk a natáhněte ho co nejvíc dopředu. Zarolujte zpátky, napodobte trubičku a kmitejte s ním ze strany na stranu, snažte se olíznout si koutky úst, dotkněte se brady a naopak špičky nosu. Dělejte obličeje, nafukujte tváře a vypouštějte vzduch, drkotejte zuby a převalujte uvnitř kousek banánu. Opakujte několik minut a měňte tempo. Buďte nápadití, vydávejte u toho zvuky a kulte oči, ať to děti baví. Praktikovat to můžete téměř kdekoliv. Na procházce, v kavárně, ve vlaku, před spaním v posteli. Nepotřebujete žádné rekvizity a nároky na místo a prostředí jsou nulové.
Neuvolněná čelist a zkrácený jazyk patří k hlavním důvodům, proč vaše dítě drmolí a není mu pořádně rozumět. Se cvičením začněte co nejdříve. Jde totiž o nešvary, které s ním vyrostou a pak se jich zbaví jen těžko. Ani návštěva logopeda není nic příjemného, na co by malí rošťáci vzpomínali s láskou. Proč je hnát k doktorům nebo vystavit výsměchu, když stačí pár minut zábavy denně? Potíže budou pryč během pár týdnů a vy si navíc užijete spoustu legrace.