Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ušetřit za školní potřeby?

školní potřeby

Nástup do školy není náročný jen psychicky pro rodiče i děti, ale v neposlední řadě i finančně. Náklady se neustále zvyšují a pro rodinný rozpočet je začátek září skutečná zátěžová zkouška.  

Vítr v peněžence  

Nástup do školy - nehledě na ročník - je pro většinu rodičů jen velký stres. Nejen kvůli dětem, jak to zvládnou, jak se začlení, jací budou spolužáci a učitelé, jestli projdou s vyznamenáním. Tou nejpalčivější otázkou jsou poslední roky peníze. A bohužel je čím dál hůř. Neexistuje moc možností jak ušetřit. Zkuste naše sedmero a třeba se vám pár stovek vrátí a časem přijde k dobru.  

Sedmero  

Nemusíte aplikovat každou radu, stačí se chytit jen těch, které jsou pro vás aktuální a dávají smysl. Každá ušetřená koruna se přece počítá.  

Za každou cenu  

Je zvláštní uvést tuto radu na samý začátek, ale má to svůj důvod. Jak známo, slevy jsou lákavé a ve finále často utratíte víc než si můžete dovolit nebo máte v plánu. A to je kámen úrazu většiny akčních nákupů a základní rys finanční negramotnosti. Musíte si určit priority a jasně vyznačit, na čem šetřit nelze, co můžete oželet, co pořídit z druhé ruky.  

Nenechte se zlákat slevovými nabídkami a buďte neústupní. Možná nad stovkou, kterou ve finále promarníte, mávnete rukou, ale přesně takhle se roztáčí každé kolo nerozvážného utrácení. Neznamená to, abyste zanevřeli na akce, ale zamysleli se nad tím, jestli nejde jen o marketingový tah kvůli animované postavičce na přebalu sešitu nebo jestli zboží původní částku skutečně stálo. Selský rozum vám jistě napoví, kde je pravda.  

Supermarkety a internet  

Naklusat do papírnictví a koupit vše, co je potřeba. To je pro většinu rodičů bláznivé sci-fi. Tolik peněz za školní potřebují nemohou nebo ani nechtějí dát. Mnohem lepší je sledovat akce na internetu a využít akce na poštovné zdarma nebo během srpna, kdy se mnohé řetězce na tento druh sortimentu zaměřují a pořádají různé akce, podívat do supermarketů. Je zvláštní vedle banánů a uzenin koupit i sešity pro děti, ale když můžete ušetřit, proč ne.  

Nákupní seznam  

Vzpomínáte, jak se rozčilujete, když pošlete partnera na nákup a počítáte s tím, že nepřesáhne tisíc korun? A on se vrátí s účtenkou za šestnáct set? Je to k vzteku. Takhle utíká největší objem peněz z rodinného rozpočtu. Vyvarujte se stejných chyb u nákupu školních potřeb. Jděte do obchodu - kamenného nebo internetového - a pořiďte jen to, co skutečně potřebujete. Škola vám v předstihu dodala seznam toho, co bude dítě pro docházku v daném ročníku potřebovat, a tak není nutné nakupovat do zásoby nebo malého školáka nadstandardně vybavovat. Pokud se tak rozhodnete, je to jen a jen váš rozmar.  

Tady velím já!  

V ideálním světě byste vyrazili na nákup školních potřeb na vlastní pěst. Ne vždy je to ale proveditelné a děti vás do obchodu doprovází. A právě v tom je kámen úrazu. Malí školáci totiž velice dobře slyší na veselé potisky, animované postavičky, barvy a třpytky. A za to všechno se platí. Je nesmírně těžké přemluvit děti k tomu, že obyčejný sešit s linkami stačí a splní svoji funkci stejně dobře jako ten samý jen s přebalem z Ledového království. A když už vyhrajete bitvu u sešitů, o metr dál se stejný scénář opakuje u desek na knížky, u obalů, u penálů, u mazacích gum a per, u sáčků na svačinu a na přezůvky. A u školních tašek.  

Existují jediné východisko. Musíte zavelet a dát jasně najevo, kdo je správcem rodinné kasy a kdo má konečné slovo. Abyste ale nebyli příliš krutí, povolte dítěti jednu drobnost - vyjma batohu, který je nejdražší položkou - a svolte k tomu, že si může samo vybrat. Ne víc. Je to snesitelný kompromis, který vaší peněžence neublíží a zároveň uděláte ústupek, který děti stokrát ocení. Pokud chtějí víc, musí sáhnout do vlastních rezerv a odčerpat peníze z pokladničky.  

Bazary na vzestupu  

Vyjma klasických školních potřeb ví rodiče předem i seznam učebnic, ze kterých budou děti čerpat informace a nasávat vědomosti. Můžete je sice koupit v knihkupectví nebo přes internet, ale plná cena za edukační literaturu bývá vysoká. A přitom je jejich použití v drtivé většině jen nárazové a během deseti měsíců se nestačí ani opotřebovat. Čím dál více lidí si to uvědomuje a nepoužívané knihy a učebnice dává na internet, kde je můžete za sníženou cenu koupit. Pokud se nejedná o zastaralá pravidla českého pravopisu nebo zákoníky, které se mění každou chvíli a školáci musí mít vždy aktualizované vydání, není problém pořídit je z druhé ruky za zlomek původní ceny.  

Originalita se cení  

Poslední den prázdnin připravujete všechny potřeby na hromádku a možná si připadáte hloupě. Ta samá barva a jedno pravítko s postavičkou Olafa. Nic víc jste dětem nepovolili. Na jednu stranu je to dobře, vy jste ulevili rodinnému rozpočtu a děti to naučily zodpovědnosti a vnímání hodnoty peněz. Nikdo vám ale nebrání, abyste popustili uzdu fantazii a sešity nebo desky dětem pěkně vyzdobili různými kresbičkami, samolepkami nebo vzkazy, třpytkami nebo knoflíky a výšivkami.  

Možná zjistíte (a dost možná i děti), že nejde ani tak o reklamu a dobře nastavený marketing, ale touhu a potřebu odlišit. A to zvládnete i zadarmo. Stačí chtít.  

Zodpovědnost   

Jedním z největších problémů je nutnost kupovat věci opakovaně. Naučte děti, že musí své věci chránit a pečovat o ně. Sešity se nosí v obalech, rohy knih se neohýbají, netrhají se listy. Svačina se nosí v obalu a taška se dává na věšák a neválí se po zemi.  

Musíte-li spoustu potřeb koupit po pár měsících znovu, dostáváte se do začarovaného kruhu a jen těžko se z něj vymotáte.

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA