V zajetí vůní
Každý má jinak citlivý nos, to se týká dětí i dospělých. A to, co voní jednomu, nemusí sedět druhému. Stejně tak není pravidlo, že vám oblíbená vůně bude lahodit každý den. Může to ovlivnit bolest hlavy, menstruace, negativní nálada, smutek, stres, nemoc. Některé oleje jsou uklidňující, jiné podporují tok energie, další jsou na chuť k jídlu, pomáhají při sportovním výkonu, zvyšují libido, podporují spánek. Stačí si vždy vybrat tu pravou, která padne přesně na vaši aktuální situaci.
Vliv esenciálních olejů je na první dobrou nenápadný. Jen vnímáte vůni a neupínáte se na nic hmotného. Poměrně brzy ale poznáte první výsledky. To platí na všechny věkové kategorie. Jen u dětí do tří let je třeba pracovat s vůněmi obezřetněji. Jejich vnímání je mnohonásobně citlivější a přehnaná snaha nebo divoké kombinace by jim mohly způsobit bolesti hlavy, malátnost, neklidný spánek nebo nechuť k jídlu.
Pravidla
Než začnete vybírat samotné vůně, přečtěte si základní pravidla pro jejich používání. U dětí do pěti let je dobré se jich držet, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.
- Střídání vůní - na každý den si připravte jinou, nevtíravou, jemnou a příjemnou pro dětské nosíky. Volit můžete i na základě nálady, zdravotního stavu, náročného dne nebo počasí
- Dál od kůže - nepoužívejte éterické oleje přímo na kůži, mohlo by dojít k lokálnímu podráždění nebo osypkám a zhoršení ekzému. Nejlepší možnou variantou je inhalace nebo použití v difuzéry a aroma lampách
- Koncentrace - pokud už se přeci jen rozhodnete pro přímý kontakt s kůží - někteří výrobci ho propagují - dbejte na velmi slabou koncentraci
- Pozorujte - to, že vůně lahodí vám, neznamená, že se zamlouvá dítěti. Sledujte jeho reakce. Ne jen ty viditelné jako jsou vyrážky, ale stížnosti na bolest hlavy, únavu nebo pravidelný úprk z provoněné místnosti
Vonné koupele jsou čím dál oblíbenější. Na dospělé většinou skvěle zapůsobí, a tak je pochopitelné, že chcete tuto kratochvíli dopřát i svým dětem. Pamatujte ale na to, že na polovinu vany běžné velikosti stačí jedna až dvě kapky éterického oleje. Mimo to dělá většina lidí jednu zásadní chybu. Vonná směs totiž není rozpustná ve vodě. Je třeba rozmíchat ji v rostlinném oleji nebo ve 30 mililitrech plnotučné smetany (ta navíc během koupele pokožku dítěte zjemní) a dávkovat do vody nastavením pod proud vody.
Libé vůně
Myslete na citlivé nosíky vašich dětí a vybírejte to, co se jim bude zamlouvat. Vyvarujte se extrémů, silných olejů a příliš aromatických bylin nebo alergenů. Dětem nejčastěji vyhovuje tato osvědčená pětice:
Oproti tomu se vyvarujte následujícím. Seznam je podstatně delší a do pěti let byste s před těmito vůněmi měli mít na pozoru, i když mají mnohé léčivé účinky a dětem by ulevily. Vůně je velmi silný a zdraví ovlivňující faktor.
- Hřebíček
- Jalovec
- Muškátový oříšek
- Tymián
- Vavřín
- Yzop
- Fenykl
- Bazalka
- Anýz
- Túje
- Skořice .. a mnoho dalších
Správně zvolená vůně dokáže mnohé. Nic se ale nemá přehánět a dávkování je třeba dodržovat po kapkách. Na jedné straně je fajn, když dítěti něco ryzího z přírody uleví a pomůže od potíží, na druhou stranu dvouleté dítě jen těžko lokalizuje bolest hlavy a už vůbec vás o tom nebude informovat. Tou to ale jen začíná, může se dostavit i malátnost, mdloby, nechutenství nebo rozostřené vidění. Nic z toho neuváženou manipulací s esenciálními oleji jistě způsobit nechcete. Pořiďte dětský difuzér a pravidelně větrejte. Čerstvý vzduch má také svoje kouzlo.