Díky, nechci
Menstruace zažívá poslední roky ohromný “boom” a spousta odborníků se ji snaží propagovat jako přirozený proces, na který se nesmí nahlížet jako na něco nadbytečného, špinavého, nechtěného, obtěžujícího. Pravda je taková, že je to přirozené a bez pravidelného krvácení by ženské tělo nefungovalo správně. Menstruace je svázaná s mnoha pochody v našem organismu a každá odchylka signalizuje zdravotní problém. V krajním případě může dojít i k narušení plodnosti nebo schopnosti donosit dítě. Strávíme s ní bezmála čtyřicet let, a tak nemá smysl to zbytečně bojkotovat a bojovat proti něčemu, co nám ve finále prospívá.
Bohužel ne všechny ženy mají klidnou menstruaci. Jsou takové, co těch pár dnů každý měsíc ani nepostřehne. Mnohem početnější je ale skupina žen, které trpí úpornými bolestmi, svírají je křeče, které jim brání sedět, ležet i stát, krvácí několik dní v kuse, během noci, kdy menstruace ještě o něco zesílí, jeden tampon nestačí. Ovlivňuje náladu i vnímání stresu, břicho je vypouklé a citlivé na dotek, vše provází migrény, studený pot, třes končetin, brnění a zhoršená kvalita pleti.
Jsem zpět
Jakmile ale žena otěhotní, s menstruací je útrum. Na několik měsíců máte klid a nemusíte řešit tampony, vložky ani kalíšky a čím dál oblíbenější menstruační kalhotky. To je rozhodně bod k dobru. Co se ale stane v momentě, kdy se tento proces, který byste nejradši zabalili a poslali někam dál, přihlásí o slovo?
Načasování
Po porodu si dává menstruace na čas. Pokud nekojíte, dostaví se mezi šesti a osmi týdny od narození miminka. Pokud kojíte, hodně se to liší. Někdy se nedostaví vůbec a počká si na dobu, kdy nebudete produkovat mateřské mléko, jindy se může po celou dobu objevovat nepravidelně a s různými časovými odstupy i intenzitou. Rozhodně ale neplatí, že během kojení se krvácení neobjeví. Bývá ale mnohem slabší než při klasické menstruaci nebo má podobu několikadenního špinění včetně nafouknutého břicha a mírných křečí.
Proměny
Hormonální ohňostroj, se kterým se musí tělo během těhotenství a po porodu vyrovnat, je složitý proces, který vyžaduje spoustu času. Má to ale i své světlé stránky. Ženy trpící před početím silnou a bolestivou menstruací, zažívají po porodu příjemné změny. Pnutí je slabší, stejně tak míra a délka krvácení. Může to být sice jen dočasný stav, ale většinou trvá mnoho let a pro ženy představuje ohromnou úlevu, kdy s dítětem netrpí tak jako před těhotenstvím.
Těžké časy
V rozporu s předchozím bodem je třeba zmínit i to, že mohou být projevy bolesti sice omezené, ale rozhodně se to netýká vliv na nálady a emoce. Hormonální nerovnováha, na kterou si ženy předchozí rok odvykly, se přihlásí v plné polní jako nadměrná podrážděnost, neklid, problémy se soustředěním, sebekontrolou a agresivitou, přejídání a úzkosti.
Riziko PMS je mnohonásobně vyšší. Naštěstí lze jeho projevy regulovat jídelníčkem. Stačí omezit příjem cukrů, soli, kávy a červeného masa plného sodíku. Na druhou stranu přidejte ovocné šťávy, bylinkové čaje, ryby, petržel, řeřichu, artyčoky, rajčata, banány, fíky, datle a broskve.
Nezapomínejte ani na pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu, meditace a potravinové doplňky jako B-komplex nebo zázračný olej z pupalky.
Kvalita především
S menstruací nepřímo souvisí i kojení. Ano, jedno se s druhým nevylučuje, ale jakmile začnete menstruovat, nehledě na intenzitu ani délku a četnost, počítejte s omezenou produkcí mléka a negativním vlivem na chuť, kterou může dítě dočasně odmítat. Není třeba se stresovat, po cyklu se vše dá samo do pořádku.