Přejít k hlavnímu obsahu

Pět praktických rad, jak na malé nespavce

Spánek

Děti jsou radost. Někdy mají rodiče nervy na pochodu a drtí je vyčerpání, ale stačí úsměv miminka nebo spontánní objetí a všechny trable jsou rázem zapomenuty. Jen ty bezesné noci jsou skvrnkou na dokonalosti. Přinášíme vám rady, jak na rychlé uspávání. 

Každé dítě je jiné a prochází různými fázemi vývoje. Jedno usne téměř na povel, druhé ne a ne zavřít oči, ignoruje pohádky i říkanky, houpání a zvýšený hlas. Musíte přijít na to, co vašemu miminku dělá dobře a uklidňuje ho.  

Nemoc se blíží 

Jako první by se měl každý rodič ujistit, že je miminko v pořádku. Nebolí ho zuby nebo bříško, je odříhnuté, netrápí ho tlak v uších ani zalehlé dutiny a dusivý kašel. Nepohodu ale může vyvolat i záděra na prstu. Podlomené zdraví brání usnutí i klidné noci. Dítě se necítí komfortně a neuvědomí si, že spánek je jednou z cest k uzdravení a úlevě.  

Na vině může být i přetažení nebo přesycení dojmy, kdy je dítě nesvé z množství vjemů a myšlenek, které nedokáže roztřídit.  

Pohoupání 

Během těhotenství si miminko navyklo na jemné pohupování během chůze. Po narození mu takový servis může chybět. Potřebuje rytmický pohyb, blízký kontakt a tělesné teplo. V začátcích je vestibulární stimulace nezbytná.  

Nošení dítěte na rukou je ale fyzicky náročné a podporuje silnou fixaci na matku. Ideální jsou závěsné houpačky, kde je dítě na matraci (většinou z kokosových vláken nebo pohankových lusků) přirozeně schoulené. Odpor pružiny navíc brání trhavému pohybu a simuluje plutí na vlnách.  

Ticho? Ani za nic! 

Děti milují zvuky, které se opakují. Uklidňují je. Nepředstavujte si ale nekonečné broukání jedné melodie nebo generátor zvuků z džungle. Mnohem účinnější je puštěná sušička prádla. Miminko hluk vůbec neruší, naopak může spánek prohloubit. Pokud k dítěti do pokoje prostupuje světlo od spotřebiče (většinou od sušičky prádla), je třeba ho vypnout, aby miminko usínalo ve tmě a bez rušivých elementů.  

To to voní ..  

Většina miminek usne i při světle a většinou jim nevadí ani hlasy nebo šramot. Otázkou ale zůstává, je-li pak spánek kvalitní. Ideální je předem vyvětraná místnost, zatažené rolety nebo okno se zatemňovacími závěsy a nevtíravá vůně v difuzéru, která navodí pocity ospalosti. Patří mezi ně heřmánek, vanilka, kozlík, levandule nebo překvapivě mandarinka.  

Bez výjimek 

Od první chvíle je nutné miminko naučit režimu a vymezit hranice. Musíte respektovat jeho potřeby a spoustu proměnných, ale čím dřív si zvykne na nastavená pravidla, tím lépe. A dostatečně dlouhý, pravidelný a kvalitní spánek je klíčem ke snění bez buzení, děsů a mur.  

Výjimku tvoří snad jen pár dní v roce, kdy jste na dovolené a chcete mít o něco volnější režim (večerka v půl jedenácté je ale opravdu za hranou, máme na mysli posunutí třeba o hodinu a krátkou procházku po promenádě u moře krátce po setmění). Doma ale najeďte do starých kolejí. 

Cirkadiánní rytmus  

S předchozím bodem souvisí i ten o cirkadiánním rytmu

Během těhotenství může žena ovlivnit své “vnitřní hodiny” a dát miminku pevný základ pro spánkový režim. Stačí si po dobu několika měsíců nastavit brzkou večerku. Dítě v bříšku si zvykne na nastavená pravidla a po porodu bude klidnější. Není to sice stoprocentní, ale statistiky ukazují, že to, co žena praktikuje během těhotenství, je pro dítě přirozené a směrodatné. Pokud tedy v půl deváté zalehnete s knížkou, i miminko usne snáz, bez ofuků a cavyků. Bude se budit samo od sebe nad ránem, bez pláče, odpočinuté a veselé. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku