Přejít k hlavnímu obsahu

Pasení koníků má svá pravidla

Pasení koníčků

Každý pokrok dítěte je velký úspěch a rodiče jsou za něj upřímně šťastní. A je to tak správně. Jen někdy je potřeba dětskou snahu regulovat, aby nešlo o zdraví. Týká se to i pasení koníků, které bývá prvním z mezníků v životě dítěte. 
 

Velký “krok” 

První týdny děti jen leží na zádech a pozorují svět kolem sebe. I pouhé otočení hlavičky ze strany na stranu je pro ně velký výkon. Vnímají všechny zvuky, zvykají si na matčin a otcův hlas, rozeznávají tvary a světlé a tmavé barvy, reagují na teplo a zimu. Je toho tolik, co se musí naučit. Po pár měsících ale lenošení na zádech omrzí a je potřeba pohnout se dál. A tak se začnou přetáčet na bříško. Někdo dřív, jiný později. Pokud není zpoždění v horizontu jedno měsíce, není nutné se znepokojovat. Každé dítě má svoje tempo. Mohlo by se zdát, že převalení se ze strany na strany nebo rovnou ze zad na bříško není nic světoborného, ale v dosavadním životě dítěte jde o zásadní posun. Jen musí rodiče dodržet pár pravidel a nic neurychlovat. 

Načasování 

To nejhorší, co pro svoje dítě můžete udělat, je urychlování jeho motorického progresu. Malí špunti vnímají tělo mnohem lépe a intenzivněji než dospělí. Sami moc dobře vědí, kdy už jsou připravení a mohou si dovolit překulit se na bříško. Pro některé rodiče je ale těžké takový fakt přijmout. Bohužel se to děje, neustále. Tím ale dítěti jen ubližují a mohou mu způsobit vážné zdravotní potíže - hned nebo i do budoucna, kdy svým jednáním naruší správný vývoj

Ideální doba, kdy by mělo k pasení koníků dojít, je kolem tří měsíců. Malá odchylka a pozdější nástup ničemu nevadí, dřívější přetočení je třeba bedlivě kontrolovat. Někdy mají děti odvahy na rozdávání, ale tělíčko je ještě neposlouchá a přetěžováním kostry by si mohly ublížit. Bez opory vlastních rukou a vzpřímené hlavičky si dítě jen škodí a způsobuje bolest páteře, krku, ramen a trupu. To ho pravděpodobně na nějaký čas odradí od dalšího trénování. Buďte tedy svému děťátku neustále nablízku a jen asistujte při jeho snahách o pokrok. 

První krok 

Ještě před pasením koníků mohou rodiče svému dítěti podat pomocnou ruku. Pokud tedy prcek vysílá jasné signály, že se chce pohnout. Některé děti jsou lenošivé, jiné více neposedné a neustále se vrtí. To ale nevypovídá nic o tom, jaké ve skutečnosti bude. 

Leží-li ale na bříšku a jemně zvedá hlavičku nebo se jí snaží otočit na stranu a tím pohybem přetočit celé tělo, neváhejte a pomozte mu. Hlídejte, aby si trhaným pohybem neublížilo. Víc ale nezasahujte. Tímto jemným cvičením děti posilují ramena a krk a svaly na zádech a pažích, což je tou nejlepší průpravou pro rychlejší rozvoj další motoriky. Vidíte-li tedy u svého dítěte snahu, neváhejte a dvakrát nebo třikrát za den ho záměrně otočte na bříško, aby mohlo trénovat. Nijak ho ale nenuťte a pokud neprojeví zájem, nechte to tak. Času dost. 

Přelom ve třech měsících 

Většina dětí se ve věku kolem třech měsíců rapidně zlepší v držení hlavičky a vydrží poměrně dlouhou dobu v pozici, kdy páteř, krk a hlava svírají s podložkou úhel pětačtyřiceti stupňů a tělo je opřené o předloktí. Konečně mají ten správný pohled na svět. Otáčí hlavičku ze strany na stranu a jsou veselé a šťastné. Bohužel bývají neúnavné a je třeba to regulovat. Na třech měsících - pokud dítě dostatečně zesílilo - má sice dost rozvinutou motoriku, ale všeho moc škodí a dvacetiminutové pasení by mohlo k životu probudit nepříjemné bolesti. Je tedy lepší po pár minutách dítě zabavit jinak, přetočit ho zpátky na záda a ulevit mu. 

Pokud už je dítě dostatečně silné, zkuste i různé hry, kterými podpoříte další vývoj. Položte dítě na záda a sedněte si k jeho nohám. Chyťte ho za dlaně nebo za předloktí a jemným tahem ho zvedejte do sedu. Jakmile ale dítě zakloní hlavu a nemá zpevněné svaly na krku a zádech, přestaňte. Není na takovou metodu ještě připravené a mohlo by se zranit. 

Varování 

Děti potřebují především čas. A umělé urychlování progresu jim jen škodí. Možná ne hned, ale z dlouhodobého hlediska je zaděláno na vleklé a někdy i chronické problémy, které se léčí jen velmi těžko, vyžadují rehabilitace a v krajních případech zůstanou dětem až do dospělosti. Mnohem víc tu platí, že co se v mládí naučíš .. . 

Nejde totiž jen o špatné držení těla, hrbení a kulatá záda, ale i obávanou lordózu, sklony k migrénám a nedostatečné a asymetrické posílení břišních, ramenních a zádových svalů. 

Čas schází 

Věk čtyři měsíce je skutečným milníkem. V tuto dobu už by dítě mělo vykazovat alespoň nějakou snahu, snažit se o přetočení a o pasení koníků. Neschopnost ovládnout tuto základní motoriku je třeba probrat s pediatrem, který zhodnotí, jestli jde jen o “lenost” nebo vážnější problém v podobě mozkové obrny, svalové dystrofie nebo jiných neuromuskulárních poruch. Zní to děsivě, ale nemusí to tak být vždy. Lepší podstoupit vyšetření a vědět diagnózu hned a mít možnost začít se včasnou léčbou. Na druhou stranu nemusí rodiče zmatkovat. Pokud by dítě mělo neurologický (nebo jiný) zdravotní problém, vysílalo by i jiné varovné signály. Rozhodně se tyto komplikace netýkají jen opožděného pasení koníků. 

Pokud by ale přeci jen náběh na některé komplikace z výše uvedených byl a vše bylo podchyceno v začátku, přichází na řadu Vojtova metoda, která se už desítky let používá jako podpůrný prostředek pro rozpohybování dítěte a posunů v motorice. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku