Přejít k hlavnímu obsahu

Miminkovská koupel má svoje pravidla

Koupání

Napustíte si plnou vanu vody, spoustu pěny, teplota je nebezpečně vysoko, hudba, víno a pohoda. No, tak to funguje jen u dospělých. Děti - miminka - potřebují úplně jinou péči. Víte, jak opláchnout ty nejmenší?  

Jak často je akorát? 

Někdo koupe ob den, někdo každý den. Jeden používá mýdlo, druhý jen vodu. Rodiče ani pediatři se neshodnou na tom, co je správně. Pokud se ale chcete řídit všeobecně přijatými pravidly, nastavte následující model.  

Spousta lidí koupe miminko každý den. To je ale otázka pro dospělé, ne pro děti. Novorozenecká pokožka (až zhruba do půl roku věku) je velmi tenká a citlivá a každodenní mytí vodou nebo speciálními přípravky jí vůbec nesvědčí. Běžně se doporučuje podstoupit mokrý rituál jednou za tři dny. U ekzematických dětí dokonce jen jednou za týden. Jen musíte každý den zkontrolovat celé tělo a bavlněnou utěrkou pokožku zbavit potu (miminka se příliš nepotí), výměšků a zbytků kůže. Podpoříte tak zesílení kůže a její ochranný film, který v pozdějším věku bude fungovat jako silná bariéra před všemi možnými neduhy.  

Mimo všechna doporučení sledujte, jak dítě reaguje. Má kůži vysušenou, zarudlo, s vyrážkou? Je nachlazené? Užívá si vodní radovánky? Dobře se mu po koupeli usíná? To všechno ovlivňuje způsob a četnost koupele. Pokud ji totiž propláče, nemá smysl ho pochopitelně trápit - není-li rochnění ve vaně nezbytné. A naopak.   

Mýdlo na scénu?  

První tři měsíce bohatě postačí jen voda. Nemusíte se bát, že pokožku dítěte vysuší. Vše vynahradíte při večerní péči, kdy používáte speciální krém - například kokosový olej, bambucké máslo (ideálně s konopím) nebo meruňkový olej, který kůži dodá vše potřebné.  

Přípravky pro děti můžete zařadit až později. Voda totiž pokožku dostatečně očistí a desetiminutové lenošení v lázni ji zbaví všech nečistot. Je velice tenká a zranitelná a právě mýdlo (i to speciální pro děti) může snadno proniknout dovnitř a nadělat velké škody.  

Správné načasování 

Je jasné, že každá rodina má svůj vlastní režim a časový harmonogram, ale koupel pro dítě znamená ukončení dne a začátek cesty do postýlky. Pokud tedy miminko ukládáte ke spánku kolem půl osmé, krátce po šesté by měla být na programu koupel, pak jídlo, převléknout, přebalit a pomalu spát. Mluvit tlumeně, žádné rychlé ani nové aktivity, vypnout televizi, mazlit se, povídat si, dotýkat se. Můžete dát i dudlíka, aby se dítě samo zklidnilo a naladilo se na večerní pohodu.  

Samotná koupel by neměl trvat déle než patnáct minut, aby se neoslabila přirozená obranyschopnost kůže. Při častějším “ráchání” může být suchá a svědivá. To pak vyžaduje další péči (krémy, séra, masážní oleje apod.). U miminek ale platí, že čím méně péče (ve formě drogistického zboží), tím lépe.  

Důkladná příprava 

Jako první pravidlo musíme zmínit promyšlený časový rozvrh. Koupat jděte ve chvíli, kdy na to máte vyhrazený prostor, nebude finišovat pračka, nemáte polévku na plotně, není u vás návštěva, nehrají pohádky, starší dítě nepotřebuje zkontrolovat úkoly, pes je vyvenčený. Při koupání byste se měli věnovat jen a jen miminku. Ve vodě ho samotné nechat nemůžete a odbíhání a střídání stráží ho jen zbytečně ruší. Dozajista najdete patnáct minut na tuto společnou chvilku.  

Do dětské vaničky napusťte zhruba deset centimetrů vody o teplotě mezi 22 a 24 stupni Celsia. Vyšší hodnoty nejsou pro děti bezpečné, nižší by mohly vyvolat prochladnutí. Miminko svlékněte a přeneste do vaničky. Pravidelně ho oplachujte vodou. Buď jako mističku z dlaně nebo tak, že namočíte bavlněnou utěrku a kapičkami vody budete miminko jemně masírovat.  

Po ruce mějte velkou a na omak příjemnou osušku. Do tě po koupeli miminko hned zabalte, aby neprochladlo. Děti na sobě nemají vrstvu tuku, a tak pro ně mohou být rizikové i teploty, které dospělý člověk vnímá jako standardní.  

Něco navíc!  

Pokud chcete, můžete do vody přidat pár kapek esenciálního oleje, ale vždy před koupáním proveďte zkoušku na alergii (dělejte to pravidelně, reakce se totiž může měnit i při nachlazení). Pokud je vše v pořádku, přidejte, pokud ne, vykoupejte jen ve vodě.  

Pořiďte si teploměr. Voda totiž velice rychle vychládá a po pár minutách už jsou její hodnoty úplně jiné než na začátku. Pokud máte ruce neustále ve vodě, nemusíte si toho všimnout. Tělo dítěte ale mluví jinak.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA