Přejít k hlavnímu obsahu

Dětská pokožka je někdy až příliš citlivá

Miminko

Jen málokdo odolá pohlazení dětského tělíčka. Je tak hedvábně jemné. Kůže je hladká, bez hrbolků, výstupků, pih a jizev. Je to jako balzám na duši. Jenže pak se objeví pupínek, vyrážka nebo ekzém a po dokonalosti nejsou ani památky. Co za tím stojí? 
 

Tři základní kameny 

Kůže je největší lidský orgán, a tak je pochopitelné, že každá změna v organismu nebo vnější vlivy se na ní projeví jako první. Není třeba znepokojovat se každým flíčkem navíc. Někdy jde o rychlou reakci, se kterou si tělo rázem poradí. Jindy funguje jen jako výstraha před možností zhoršení. Sledujte a mějte na paměti, s čím přišlo dítě do styku, co jedlo a jak se cítí. To jsou totiž tři nejčastější faktory, které stav kůže ovlivňují. 

Problém na talíři 

Potravinové alergie jsou čím dál častější, v České republice s nimi oficiálně bojuje více než čtyři sta tisíc lidí, pravděpodobně to číslo ale atakuje rovný milion. Projevují se různě - bolesti trávicího traktu, průjmy a zácpou, tepáním v hlavě, náhlými změnami krevního tlaku nebo krví ve stolici nebo únavou a pálením žáhy. U dětí se ale většinou objeví vyrážky. Buď v podbřišku, kde problém trvá, nebo na tvářích a rukách. Může jít o rudé osypky nebo nevzhledné fleky. V podstatě neexistuje pravidlo nebo standard, co je ještě v normě a co lze při alergiích očekávat. U každého jedince se projeví jinak. 

Pozor si dejte na vejce, mléko, korýše, hořčici, celer nebo mořské plody. Problém ale mohou způsobovat i citrusy, rajčata, ovocné šťávy nebo koření a silné bylinky

Útrapy dětské duše 

Když dítě pociťuje vnitřní nepohodlí, pláče, vzteká se, odmítá vše kolem, může být agresivní nebo naopak se uzavírat do svého vlastního světa a tvořit si imaginární přátele a rodinné příslušníky. Nezřídka se ale psychická nepohoda projevuje i na kůži. Ze začátku může jít o svědění bez viditelných změn, později se přidají pupínky a rudé skvrnky, podrážděná místa s puchýři. Je toho tolik a řešení je jen jedno. Naladit dítě na správnou notu. To není bohužel vždy úplně snadné. Děti bývají zmatené a nesvé, cítí se osamocené nebo nepochopené. Pamatujte ale na to, že pokožka bývá odrazem jejich psychiky. A čím více anomálií na pohled, tím více šrámů na duši. 

Suvenýr z dovolené 

Po týdnu pobytu v Chorvatsku se vrátíte a vaše dítě šustí jako papír na pečení. Kolem kolen a loktů má kůži tak suchou, že ho bolí dotyk i proud vody nebo kontakt s oblečením. Je to skutečný problém, dítě limituje v běžných aktivitách a časem se neduhy projeví lokálním začervenáním a drobnými pupínky. Změna prostředí je pozitivní pro psychiku, ale tělo občas reaguje příliš úskočně. 

Může za to tvrdá voda, aviváž nebo jiné prací prostředky, které se v hotelu používají, v častém kontaktu s ručníky a prostěradly. Pokud je to možné, vynechte tamní kosmetiku. I ta představuje pro citlivou pokožku velký šok. Celodenní vystavení ostrému slunci namáhané kůži také příliš nepomáhá. A jak jinak by se měl organismus bránit? Osypky, vyrážky, ekzémy, vysušení. Je to přirozená reakce na nežádoucí změny, na které tělo nedostalo dostatek času, aby se na ně připravilo nebo se s nimi srovnalo. Nejde-li o alergickou reakci vyžadující zásah lékaře, není se čeho bát. Jakmile odjedete, do pár dnů bude po problému. 

Jen někdy umí kůže vzdorovat skutečně dlouho a bude velmi těžké ji zklidnit, promazat a dostat krém do hlubších vrstev kůže, aby se konečně zjemnila a přestala pálit. Můžete zkusit neparfémované bambucké máslo nebo sádlo, které je pro kůži nejpřirozenější. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku