Samotný akt kojení funguje navíc jako prostředek pro útěchu. Až vaše miminko zachvátí strach, vztek nebo žal, neváhejte jej přiložit ke svému prsu. Pro usnadnění přechodu na čistě pevnou stravu v batolecím věku se vyplatí kojit či krmit z lahvičky až po podání příkrmu.
Pestrost je zásadní!
Ať už sestavíte jakýkoli jídelníček pro vaše miminko, dbejte především na jeho pestrost!
Miminko by mělo pravidelně přijímat živiny z následujících zdrojů:
- Různé druhy ovoce (při každém jídle)
- Různé druhy zeleniny (při každém jídle)
- Škroby čili například těstoviny, brambory, rýže, rýžový chléb či zeleninový banán (při každém jídle)
- Obilniny
- Chléb
- Protein, jako je libové či rybí maso, vajíčka či luštěniny (jednou až dvakrát denně)
- Mateřské mléko či pokračovací formule
Řada rodičů v tento čas zavádí dvou-chodové menu o následující struktuře:
- Slaný první chod složený ze škrobů nebo luštěniny se zeleninou
- Druhý chod obsahující mléko a ovoce
Při vymýšlení jídel pro miminko buďte bez obav: Veškeré druhy zeleniny se již řadí mezi vhodné potraviny
Schopnost konzumace pevné stravy se stále vyvíjí
Snídaně, oběd a večeře se začíná v rámci použitých surovin podobat jídlu dospělých. Odlišuje se hlavně konzistence: Dětská strava by se ještě stále měla mixovat.
Mějte na paměti, že schopnost konzumace pevné stravy se stále ještě vyvíjí. Maminky proto může zaskočit překvapivě nízká spotřeba potravy v tomto věku. Běžná porce pro staršího kojence se ale skutečně pohybuje mezi 65 až 120 gramy (u svačinek ještě méně).
Mateřské mléko či lahvička se v tomto období obvykle nabízí ráno a před každým spánkem i jídlem.
Příklad jídelníčku v průběhu dne
Kojení, eventuálně odstříkané mateřské mléko, nebo pokračovací formule v lahvičce či hrníčku; množství 120–180 mililitrů.
Obilný příkrm (60 gramů)
Čerstvé strouhané ovoce (60 gramů)
Spařená zelenina nakrájená na hranolky
Finger food
Kojení či 120–180 mililitrů odstříkaného mateřského mléka
50 gramů sýra či masa, případně jogurtu
50 gramů zeleniny
Kojení či 120–180 mililitrů odstříkaného mateřského mléka
50 gramů ovoce či zeleniny
Finger food
Voda (z hrníčku s pítkem)
50 gramů proteinu, například kuřecího masa
50 gramů zeleniny
50 gramů ovoce
50 sacharidových potravin s obsahem škrobu (nebo jen „škrobů“)
120–180 mililitrů mateřského mléka
Kojení či 120–180 mililitrů odstříkaného mateřského mléka
Vhodný start představují bílé či řecké jogurty, které se mohou pro zvýšení přitažlivosti následně obohatit o ovoce, ať už čerstvé, kompotované, nebo ve formě marmelády. Preferujte produkty bez přidaných cukrů, vyrobené z plnotučného mléka, s jemnou chutí a krémovitou konzistencí. Pokud vyberete organické jogurty obohacené o jogurtové kultury, učiníte zvlášť velký krok k prospívání dítěte. Případně lze zakoupit ovocné jogurty, např. broskvové, meruňkové či banánové. Obecně se doporučuje vyčkat se zařazením jogurtů minimálně do doby, než kojenec zvládne bez obtíží konzumovat ovocné a zeleninové příkrmy.
Zapomeňte na tradiční pojetí svačiny jako nutričně chudé chuťovky plné prázdných kalorií. Mezi hlavními jídly dne můžete vašemu potomkovi nabízet různé druhy zeleniny, ovoce, celozrnných a mléčných výrobků. Také libové maso, drůbež a mořské plody potřebuje organismus dítěte podle lékařů pro svůj správný vývoj.
Tekutá vs. pevná strava
Nad „tekutými“ kaloriemi se vyplatí preferovat pevnou stravu, která bývá bohatší na živiny, zejména vlákninu. Naopak nápoje často obsahují spoustu cukru, konzervantů i kofeinu. Díky ovocným smoothie dítě sice získává vlákninu, vitamíny i minerály, ovšem neprocvičuje si žvýkací svaly a další dovednosti potřebné pro samostatné stravování. Rodiče by měli zajistit kojenci expozici nejrůznějším chutím; také proto nabízejte smoothie pouze příležitostně.
Na jaké potraviny dát pozor?
- Solené a kořeněné pokrmy
- Sladkosti
- Vnitřnosti
Právě cukry se vyplatí omezit zejména kvůli riziku průjmu a zubního kazu a vytlačování živin z potravy. Naopak tuk se považuje za významnou komponentu pro rozvoj mozku miminka. Proto se vyhněte nízkotučným mléčným (tzv. light) výrobkům, které se navíc pro takto nízký věk nedoporučují.
S opatrností lze již do jídelníčku zařadit kysané mléčné výrobky. Během mléčného kvašení totiž dochází k částečnému rozkladu určitého druhu mléčné bílkoviny, pro mladý organismus obtížně stravitelné.
Nenastane-li po zavedení tvarohu alergická reakce, lze postupně servírovat také ostatní sýry. Lékaři doporučují dodržet posloupnost od nejměkčích druhů po ty nejtvrdší. Kousky tvrdého sýra mohou představovat riziko pro dítě s dosud ne zcela osvojenou schopností žvýkání. Skvělou volbou na začátek je tedy cottage (plnotučná varianta).
Pravidlo „všeho s mírou“ platí také u tvarohu. Přestože nemá natolik vysoký obsah bílkovin, jako třeba eidam, obvykle se přidává do dezertů, kterých lze snadno zkonzumovat výrazně větší množství spořádat než tvrdého sýra: čímž se příjem bílkovin vykompenzuje. Některé tvarohové potraviny, typu termix či pribináček, pro svůj vysoký obsah proteinů a jednoduchých sacharidů lze nabízet až v batolecím věku.
A co voda?
Pro svůj vývoj nepotřebuje kojenec vodu až do 12. měsíce. Ovšem pár doušků jednou za čas může přinášet výhodu v podobě adaptace na tuto tekutinu. V případě velkého množství zkonzumovaných příkrmů může tekutina posloužit pro vyčištění úst a prevenci zácpy; v horkém počasí zase pro ochlazení. S příjmem vody již od 6. měsíce věku života miminka se pojí řada dalších přínosů:
- Usnadnění transportu kyslíku a živin do buněk
- Pomoc při odstraňování odpadních látek
- Zajištění hladkého pohybu kloubů a vazů
- Udržování objemu krve
- Eliminace potřeby příjmu ovocných šťáv (které pediatři stejně doporučují výrazně omezit, a to zejména do prvního roku věku)
Voda je však vhodná pouze v omezeném množství a po předchozí konzultaci s pediatrem.