Pozitivní změna
Ještě před třiceti lety byla představa muže u porodu směšná a nereálná. Zlom přišel v roce 1992 v havlíčkobrodské porodnici. Evropa se k trendu podpory na sále připojila až jako poslední. Na polynéských ostrovech leží během porodu muži v síti a předstírají porodní bolesti, aby ženě ulevili. Muži z indiánských kmenů vyrážejí v době porodu na dlouhý běh, aby se vyčerpáním vyrovnali rodičkám. V USA se na sále sejde celá rodina a pozorují příchod nového člena z první “řady”. U nás se k porodu připojuje zhruba polovina otců. Na jedné straně stojí ti, kteří si jedinečný moment uchovají po zbytek života a staví na něm rodičovskou lásku, na straně druhé odpůrci odkazující se na celou řadu důvodů, proč první chvíle s miminkem nechají v režii ženy.
Ano či ne?
Pravda je taková, že přítomnost muže u porodu má mnoho pozitiv. Od posílení vztahu mezi nastávajícími rodiči po psychickou podporu na sále. O sdílení hmatatelné lásky, kdy k sobě mohou dítě poprvé přivinout, nemluvě.
Pozitiva:
- podpora ženy v bolestech
- možnost zasahovat do průběhu porodu
- posílení vzájemné lásky
- první chvíle s dítětem
Existuje ale i celá řada důvodů, proč zážitek na porodním sále oželet a rodinu přivítat se zpožděním pár minut. Jedním z nejdiskutovanějších je fakt, že se muži bojí změny v sexuální oblasti. Nechtějí “operovat” v místech, kudy prošlo jejich dítě. Na první vyslechnutí se může zdát takový argument malicherný, ale má své opodstatnění. Většinou jsou to ti samí muži, kteří se vyhýbají sexu v pokročilém stádiu těhotenství.
Negativa:
- někteří muži ženu jen pocitově stimulují, nepodporují ji
- nutnost smířit se s možností komplikací
- povinnost chovat se podle doporučení lékařů, kteří porod korigují
- pohled na ženu ve chvílích “bez retuše” a ztráta tajemna
Bohatší nebo ochuzený?
Nedá se říct, jestli je muž přítomný porodu ve výhodě. Spousta žen touží po tom, aby je partner na sále držel za ruku a podporoval, ale většina z nich tak činí ze strachu a ne pro jasnou představu, co je čeká. Porod se nedá do puntíku naplánovat a reakce ženy nelze předvídat. Na někoho fungují stručné instrukce lékaře, na jiného zacházení jako v bavlnce a odvádění pozornosti od bolesti pomocí nejapných vtipů nebo láskyplných gest. Pro jednu ženu je držení za ruku zásadní, pro druhou úporná snaha partnera o rozptýlení rušivá. Nejde jen o citovou podporu. Muž musí být připravený stejně dobře jako žena. Může dojít k akutní sekci, k embolii, k zauzlování pupeční šňůry, k nedostatečnému rozevření, k popraskání rodidel nebo nástřihu hráze. Situace, kdy muž v krizovém momentě uteče ze sálu, je mnohonásobně horší než jeho nepřítomnost. Stejně tak nemá smysl, aby se po boku ženy objevil jen na část porodního procesu. Dělalo se to tak dřív, ale nemělo to dobrý vliv na psychiku rodičky. Pokud už se pár rozhodne pro sdílení jedinečného okamžiku, musí v tom setrvat od začátku do konce. Od první kontrakce po objetí s dítětem.
V rámci plánování porodu se může zdát přítomnost otce u porodu zásadní, ale přikládá se jí až zbytečná důležitost. Na projevy lásky vůči dítěti i sobě navzájem budou mít rodiče celý život.