Přejít k hlavnímu obsahu

Specifika měření teploty u dětí, které se maminkám vyplatí vědět

Teploměr

V prvních týdnech po porodu dítěte maminka možná uvidí digitální teploměr tak často, jako vlastní boty. Proto by tento zdravotnický prostředek neměl chybět v tašce do porodnice, na cestách, a už vůbec ne v domácnosti. Nikdy nevíte, kdy se bez něj neobejdete. Teplota novorozence vyžaduje pravidelnou kontrolu. Zjistěte, jak správně měřit tělesnou teplotu miminka. Nakonec se podíváme na výběr správného teploměru. Vše stručně a jasně.
 

Jak na měření tělesné teploty malého dítěte?

Většina maminek si je vědoma základních zásad souvisejících s měřením teploty miminka. Pravděpodobně jste také alespoň zaslechla, že není patřičné měřit teplotu v podpaží, nýbrž v konečníku.

Pochopitelně tento úkon nepatří pro vašeho potomka mezi ty nejoblíbenější. Abyste mu alespoň trochu zpříjemnila tyto chvíle, naneste na špičku zařízení adekvátní množství krému na opruzeniny. Vyvarujte se hlubokému zasouvání; bohatě postačí 2,5 centimetrů. Pro správný výsledek je potřeba vydržet alespoň 20 sekund. Nutno poznamenat, že tato prodleva se může znatelně různit mezi jednotlivými modely. Některé maminky si musejí na ustálení rektální teploty vyčkat třeba až 60 sekund.

Kromě správné techniky měření nelze zapomínat též na polohu těla. Dítě by mělo ležet na zádech, kolínka přitažená k bříšku.
Samozřejmostí je dodržování hygieny. Teploměr je nezbytné důkladně omýt a otřít po každém použití. V ideálním případě aplikujte antibakteriální gel před samotným čištěním.

Teploměr do úst, podpaží, nebo zadečku?

Na to, kam teploměr přikládat, případně zasouvat, existuje jednoduchá poučka.
V případě novorozenců, kojenců a mladších batolat je standardem teplotu měřit v rektální oblasti. 
S přibývajícím věkem můžete teploměr dávat dítěti do úst. U předškoláků se začíná přistupovat k měření v podpaží.

Odečítání teploty při měření v konečníku malých dětí

Dětský lékař se často ptá, zda maminka hlásí teplotu před odečtením, anebo po něm. Vychází to ze skutečnosti, že u novorozenců a mladších kojenců se při měření teploty v zadečku odečítá 0,5 °C, neboť v této oblasti tělesná teplota má tendenci udržovat si vyšší hodnotu, a to právě v průměru o půl stupně. Rektální teplota po odečtení tedy reprezentuje skutečnou tělesnou teplotu. Naměříte-li ku příkladu 37,2 °C, reálná teplota organismu miminka dosahuje 36,7 °C.

Jak vybrat správný teploměr pro miminko?

V lékárnách je k dostání několik typů teploměrů. U malých dětí se nejvíce používají právě digitální teploměry. Přestože se podobají teploměrům rtuťovým, nabízejí bezpečnější a snazší kontrolu teploty. Jejich Achillovou patou je delší doba vyhodnocování teploty. Přesně tento aspekt řeší infračervený ušní a čelní teploměry, u nichž se maminka dozví pravdu doslova za sekundu. 

Nic ale není pouze růžové. Cena těchto modelů se pochybuje ve vyšších číslech, a navíc spolehlivost měření se odvíjí od způsobu použití. Jinak řečeno, musíte se s nimi naučit zacházet, aby stály za to.

Pokud jste se rozhodla pro starý dobrý digitální teploměr, vaše cesta výběrem nejlepšího teploměrů pro miminko nekončí. Spotřebitelé nejčastěji volí digitální teploměr s flexibilní špičkou, jenž potěší svou cenou, přesností i komfortem, přičemž vysloveně nezahanbí ani rychlostí. Na trhu naleznete též modely jiných tvarů, například tvaru dudlíku. Tyto teploměry pro dítě se však příliš nedoporučují kvůli nižší přesnosti měření.

Jestliže přemýšlíte o nákupu rtuťového teploměru vzhledem k jeho nadstandardně exaktnímu měření, je nutné upozornit na jeho potenciální toxicitu nejen při rozbití, ale též ze samotných výparů. Na druhou stranu se nejedná o zavrženíhodné řešení; někteří pediatři jej stále za určitých okolností doporučují.

Měření teploty dětí má svá specifika. U novorozenců platí tato skutečnost dvojnásobně. V případě zvýšené teploty trvající minimálně 4 dny navštivte dětského lékaře. Horečka vyžaduje okamžitou pozornost pediatra.

Berte prosím na vědomí, tento článek je zdrojem všeobecných informací, jež nemohou nahradit doporučení lékaře.
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA