Přejít k hlavnímu obsahu

6. měsíc života miminka. Kompletní průvodce pro rodiče

6. měsíc života miminka. Kompletní průvodce pro rodiče

Ve víru péče o dítě a radosti z dosažených vývojových milníků maminky často ani nezaregistrují, že miminko už pomyslně slaví půlrok. V šestém měsíci života si rozvíjí zejména komunikační dovednosti a jeho organismus se připravuje na zavádění příkrmů. Jak začíná toužit poznávat svět, rodičům končí období klidu. Čím dalším vás nyní děťátko překvapí? A na jaké dětské nemoci si dávat pozor?

Jak miminko roste v 6. měsíci života? 

Dítě nyní dosáhlo nejméně dvojnásobku své porodní hmotnosti. 

První měsíce charakterizovalo tempo růstu v rozmezí 680 až 900 gramů za měsíc. Ovšem okolo poloviny prvního roku váhový přírůstek poklesne přibližně na 500 gramů měsíčně. Stejné zpomalení růstu lze zaznamenat u výšky. Vaše miminko vyroste za měsíc už pouze o jeden až dva centimetry. 

U průměrného chlapečka nyní spatříte na kojenecké váze 7,8 kilogramů. Hmotnost 6 až 9,7 kilogramů však stále spadá do normy. Za typickou výšku se považuje 68 centimetrů, s maximálním rozpětím 62,8 až 73 centimetrů.  

Věděla jste, že…? Průměrné miminko dovede sedět bez podpory pár dní po ukončeném šestém měsíci? Doba dosažení tohoto vývojového milníku je však velice individuální. Některé děti dosáhnou samostatného sedu již ve čtvrtém měsíci, jiné až po devátém. 

Holčička „přesně dle tabulek“ váží 7,2 kilogramů. Hmotnost od 5,6 až 8,9 kilogramů patří dle lékařů stále mezi optimální. 

Z hlediska výšky je akceptovatelné rozmezí 61 až 71 centimetrů. Dítě, které se výrazně odchyluje od svého percentilu (nachází se pod 3. či nad 97. percentilem), může vyžadovat pozornost pediatra. 

Je vaše dítko hladovější a mrzutější než obvykle? Žádá krátce po posledním kojení další krmení? Spí jako dřevo? Nebo se dokonce snaží trhat své bodíčko? Pravděpodobně máte čest s růstovým spurtem na šestém měsíci. 

V prvním roce tento proces nastává často. S velkou pravděpodobností i nyní miminko poroste jako z vody. Příčinou je zvýšený kalorický příjem z nově zavedených příkrmů.

Kojící maminky nyní mohou zaznamenat zvýšenou produkci mateřského mléka plynoucí z přirozené tendence organismu uspokojit výživové potřeby dítěte. Kojenci na umělé výživě nejspíše začnou žádat větší lahvičky. „Opravdové“ jídlo může zmírnit touhu po tekutinách. Díky zvýšenému apetitu nastala vhodná doba pro nabízení nových pokrmů 

Jak spí miminko v šestém měsíci života? 

Většina kojenců nyní stráví v říši snů šest až osm hodin v kuse. Také přechází ze tří „šlofíků“ přes den na dva v délkovém rozpětí 90 až 120 minut. Takovéto rozložení doby denního spánku dítě může zachovat až do prvních narozenin. 

Denní spánkové cykly obvykle nastávají u dětí v tuto dobu: 

  • Dopoledne po ranním hraní 
  • Uprostřed odpoledne, mezi obědem a večeří 

Maminkám tedy zůstávají alespoň dvě příležitosti pro sociální život a jiné venkovní aktivity. 

Nelekejte se, pokud ráno objevíte dítě v poloze na bříšku, přestože jste ho do kolébky pokládala na zádíčka. Od prvních měsíců života riziko SIDS kleslo až o 90 procent. Přesto stále uchovávejte plyšáky, polštáře, mantinely a další měkké předměty mimo kolébku či postýlku. 

Ferberova metoda uložení dítěte ke spánku

Při špatném spaní miminka uplatňují někteří rodiče takzvanou Ferberovu metodu, která spočívá v uložení dítěte ke spánku za bdělého stavu. V případě breku vyčkejte alespoň tři minuty, než přispěcháte potomka uklidnit. Intervaly mezi brekem a konejšením postupně zvyšujte. 

Jak se miminko v 6. měsíci života vyvíjí? 

Okolo poloviny prvního roku většině kojenců vyraší první zoubky.  

Jestliže si váš novorozenec „dává načas“, zůstaňte v klidu. Pokud se zuby začnou prořezávat do 12. měsíce, stále se podle lékařů jedná o normální stav. 

Maminky nyní mohou přestěhovat dítě z hlubokého kočárku do sportovního či golfového, neboť se již obejde bez vodorovné podložky pod zády.  

Vývoj smyslových schopností dítěte v 6. měsíci života 

Svět se dítěti vybarvuje: očička začínají rozeznávat barvy a zaostřovat.  

Rodiče si mohou povšimnout změny barvy duhovky od odstínu při porodu. Ve skutečnosti původní světle modrá projde nejspíše řadou obměn v důsledku změn hladiny melaninu, než se ustálí v polovině prvního roku. Pokud modrý odstín přetrval až do současnosti, pravděpodobně zůstane po celý život. 

Stejně jako v předchozích měsících, zrak se pomalu zdokonaluje ve všech ohledech: zaostřování, vnímání hloubky i vidění do dálky. 

Kojenec nyní jasně rozezná i předměty vzdálené i pár metrů. 

Mladý organismus je zcela připravený na příkrmy. Naopak oddalování zavádění pevné stravy do druhé poloviny prvního roku s sebou nese zvýšené riziko potravinové alergie a anémie z nedostatku železa. 

Na poznávání příchuti, teploty, konzistence a povrchu pokrmů se podílí hned několik smyslů: chuť, čich, hmat a částečně i zrak. 

Nejpozději v šestém měsíci života dojde ke změnám apetitu ve smyslu jasnějšího vnímání slaného. Výzkum odhalil souvislost mezi touhou po slaném a věkem, kdy začalo docházet ke konzumaci slaných pokrmů. U šestiměsíčních dětí s předešlou zkušeností s potravinami bohatými na sodík se prokázala vyšší touha po slaných pokrmech. 

Tyto chuťové preference se navíc ukázaly jako přetrvávající. O několik let později stejná skupina dětí, tehdy už předškoláků, upřednostňovala jídla typu hot dog, hranolky a brambůrky nad pokrmy jiné chuti. Část výzkumného souboru na soli doslova „ujížděla“: děti lízaly krystalky soli na preclících, nebo dokonce pozřely obsah slánky. 

Některé maminky litují své potomky, jak nevýrazné pokrmy ochutnávají. Proto je mnohdy obohacují alespoň o sůl. Kojenec však potřebuje pouze zanedbatelné množství soli. Navíc si jeho ledviny nedovedou poradit s příjmem převyšujícím jeden gram soli denně: přibližně takové množství pokryje samotný mléčný jídelníček.

Nadbytek soli může vést k řadě zdravotních komplikací jako: 

  • Onemocnění ledvin 
  • Vysoký krevní tlak 
  • Osteoporóza 
  • Kardiovaskulární choroby 
  • Onemocnění dýchacích cest 

To je pouze pár z dobrých důvodů proč si rozmyslet, zda příště přidáte sůl do rýžové kasičky. 

Motorické dovednosti miminka během 6. měsíce života 

V šestém měsíci mohou svaly zad, krku a celé horní části těla zesílit natolik, aby dítě zvládlo s jistotou udržet hlavičku v lehu na bříšku, stejně jako sedět bez opory. Ovšem pouze ve výjimečných případech se dostane samo z polohy na čtyřech do sedu s nohama dopředu a volnýma rukama. Ještě větší raritou je schopnost samostatně se postavit z pozice na bříšku. 

  • U některých miminek se objevuje pasivní sed čili schopnost přitažení do sedavé pozice, pokud se lze opřít o předmět. Tento úkon však vede k poškození páteře a zpomalení celého psychomotorického vývoje. Natažené ručičky proto raději zabavte hračkou. 
  • Nohy však již pravděpodobně unesou váhu těla při stání s pomocí dospělého. V případě možnosti chytit se nábytku dítě vydrží vzpřímeně i poté, co pustí maminčiny prsty. 
  • Rodiče, kteří věnovali času „pasení koníčků, se možná už setkají s pokusy o plazení. V některých případech dojde k přeskočení tohoto rovnou milníků rovnou k lezení po čtyřech. 
  • Maminka se nyní musí mít více na pozoru, neboť roste nejen dítě, ale i jeho aktivita. Každou chvíli se přetáčí ze zad na bříško i na bok, zkouší pérovat na kolínkách, ochutnává vše, na co dosáhne,… Proto je vhodné ukrýt veškeré rizikové předměty na bezpečná místa. 
  • Zejména na klíně se dítě začíná natahovat po předmětech v okolí. V poloze „klubíčko“ si dávejte pozor především na ubrus na stole, hrnek s horkým nápojem či talíř s polévkou.  
  • V lehu na zádech miminko zvedá nožičky nad podložku. Osahává a poplácává je, dokonce dosáhne i na chodidla a jednotlivé prsty, které si umí vložit do úst (později se tato schopnost vytrácí). Celkově je patrné časté využívání souhry typu „oko-ruka-noha“. 
  • Vzít předměty v okolí do ručičky už dávno nedělá problém. Do úchopu se nyní mohou zapojit obě ruce a oba palce. Zatímco dříve dítě chytalo hračku z malíkové strany ruky a následně ji zabalilo do dlaně, nyní na ni sahá otevřenou dlaní: již dovede zcela natáhnout všechny prsty a odtáhnout od nich palec. A když už hračku bezpečně uchopí, rádo si ji přendává z ruky do ruky. 
  • Jestliže maminka umístí hračku nad hrudník či obličej miminka (tzn. ve střední rovině), v důsledku nerozhodnosti začne mávat oběma ručičkama, kopat nožičkama i otevírat pusinku. Jako by pro dosažení na předmět mobilizovalo celé tělo. 

Při tom veškerém vývoji si miminko ještě stíhá užívat pohledu na svůj odraz v zrcadle. Mnohdy po něm i natahuje ručičkama.  

Komunikace dítěte v 6. měsíci života 

Paleta komunikačních prostředků, zahrnující například mlaskání, křičení, broukání a kňourání, se rozšiřuje o tzv. napodobující žvatlání. Dítě začíná imitovat okolí i zvuky, které samo vydává. Všímá si pohybů mluvidel druhých osob a pokouší se o nápodobu hlásek. Navíc dovede spojovat samohlásky se souhláskami do slabik (pá-pa, ma-ma). Spíše než o skutečnou komunikaci se jedná o manifestaci potřeby udržení kontaktu a získání pozornosti. V „dětské řeči“ se může objevit nespočet souhlásek jako h, n, k, f, b, p, m. 

Nastává fáze překotného řečového vývoje: 

  • Váš potomek už slyší na své jméno. 
  • Utvářejí se první asociace mezi slovy a předměty. 
  • Již nyní se objevuje schopnost rozlišovat tón, melodii, výšku i rychlost řeči. 

Komunikace se stává oblíbenou zábavou. Dítě „hovoří“ s dospělými i vrstevníky, stejně jako s hračkami či s vlastním odrazem v zrcadle. 

Zatímco v přítomnosti známých osob se objevují příjemné pocity, v neznámých situacích či v blízkosti cizích lidí lze zpozorovat náznaky strachu. 

Jak krmit šestiměsíční miminko? 

Výživová potřeba se nyní pohybuje mezi šesti až 180 až 230 mililitry mateřského mléka či pokračovací formule v intervalech čtyř až pěti hodin. 

Podle pediatrů nyní nastal nejvyšší čas pro zavádění příkrmů. Další odkládání „prvních lžiček“ s sebou nese riziko nutričního deficitu, potravinových alergií a ohrožení vývoje i stravovacích návyků dítěte. Kvůli nedostatku zkušeností s chutěmi se takové miminko může stát velice vybíravým v jídle. 

V Česku se doporučuje začít se zeleninovými příkrmy, a to ve formě jemného pyré z jediného druhu zeleniny. Jelikož organismus dítěte je velice citlivý, s přípravou pokrmů se pojí řada pravidel, zejména: 

  1. Zeleninu vždy zbavit slupek 
  2. Volit jednu ze vhodných tepelných úprav čili vaření, příprava v páře či podušení v malém množství vody 
  3. Příkrmy neobohacovat o sůl (viz výše), cukr ani koření. Pokud se nemůžete zbavit pocitu, že dítě o něco ochuzujete, můžete přidat trochu kmínu či fenyklu. 
  4. Do hotového jídla párkrát kápnout olej (ideálně olivový), aby organismus potravu lépe strávil a vstřebal více vitamínů. 
  5. Vybírejte především mezi následujícími druhy zeleniny, které se doporučují kojencům: mrkev, červená řepa, hrášek, cuketa, dýně, chřest, brambory (ekologické a zcela zralé), brokolice, okurka či dýně. 
  6. Naopak mezi nevhodné druhy zeleniny pro miminka patří: česnek, cibule, zelí, pórek, kapusta a zralé luštěniny. 
  7. Porce masa by neměla přesáhnout 20 gramů (cca polévková lžíce). Maso je však vhodné zahrnout do každodenního jídelníčku. 
  8. Ovoce se zařazuje později než zelenina (zpravidla po dvou týdnech od premiérové lžičky) z důvodu sladší chuti. V rámci prevence alergie je vhodné preferovat druhy ovoce pěstované v našem podnebném pásmu. 
  9. První skutečné jídlo se zavádí v době oběda. Jakmile objem jídla během oběda přesáhne polovinu šálku, přidává se večeře, a nakonec i snídaně. Dosažení tří velkých jídel denně však trvá až několik měsíců. 
  10. Mléčná kaše, ať už obilná, krupicová či třeba rýžová, se obvykle podává k večeři. Velký výběr instantních kaší pro děti s příchutěmi nabízejí také lékárny, drogerie, zdravotnické potřeby a supermarkety. 
  11. Ovoce v podobě hrušky, banánu, meruňky, broskve, borůvky, švestky či jablka, představuje jednu z možností pro svačinu. Začíná se jemným pyré z oloupaného nebo dušeného ovoce. 
  12. Veškeré kaše i pyré zbavte hrudek. 
  13. Po přidání nové potraviny do jídelníčku dítěte vyčkejte tři až pět dní pro zjištění případné alergie. Tímto způsobem lze předejít přehnaným reakcím organismu typu zvracení, vyrážka či průjem. 
  14. Med si lze dopřát až od batolecího věku kvůli možné kontaminaci bakteriemi, které způsobují botulismus. Rovněž kravské mléko je vhodné nejdříve od prvního roku, ačkoli mléčné výrobky (jako jogurt nebo měkký sýr) lze podávat dříve. 
  15. Pokud dítěti jídlo nechutná, zkuste mu ho naservírovat po týdnu znovu. Mladé chuťové buňky se často mění. 

Jelikož v tomto období dochází k prořezávání zoubků, dítěti lze nabídnout potraviny tužší konzistence, jako je piškot nebo kousek pečiva. 

Většinovou část výživové potřeby i nyní naplňují mléčné tekutiny. Příkrmy však plní významnou úlohu pro akceptování běžného jídla a nových chutí. 

Zavádění příkrmu neuspěchejte. Osvědčenou praxí je novému „strávníkovi“ nabídnout pouze pár kousků či lžiček skutečného jídla denně. Jestliže dítě pokrm odmítá, do jídla ho nenuťte. Pouze mu nabídněte lžičku před ústa v době stolování ostatních členů rodiny. Za několik dní se jistě odhodlá k první ochutnávce. A až tento významný milník nastane, dopřejte mu jídlo tak, jak je mu to příjemné: z hlediska rychlosti i množství. 

Jak nejlépe konzumovat?

Podle lékařů by se šestiměsíční dítě mělo seznámit nejen s potravinami, ale také s novými tekutinami. Nápoje může konzumovat nejrůznějšími způsoby, obvykle: 

  • Po lžičkách 
  • Brčkem 
  • Lahví 
  • Pomocí hrnečku (s pítkem či bez) 

Pitný režim, který dosud tvořilo pouze mateřské či umělé mléko, je nejvhodnější doplnit čistou vodou. Mezi další nápoje vhodné pro děti patří: 

  • Ovocné džusy zředěné desetinásobkem vody, podávané společně s jídlem. 
  • Ovocné a zeleninové šťávy (maximálně 100 mililitrů denně) 

Pouze zanedbatelnou část denní dávky tekutin mohou pokrývat bylinné čaje. Zcela se vyhněte nápojům s obsahem kofeinu, jako je: 

  • Káva 
  • Černý čaj 
  • Zelený čaj 
  • Pozor také na sycené nápoje a instantní čaje, obsahující obvykle velké množství cukru. 

Jak podpořit vývoj miminka během šestého měsíce života? 

Rodiče mohou zastávat aktivní úlohu v rozvoji dítěte prostřednictvím prakticky jakékoli společné aktivity, například: 

  • Předčítáním 
  • Povídáním si s miminkem 
  • Zpěvem 
  • Hraním 

Společnými činnostmi podpoříte nejen vývoj mozku, nýbrž také vzájemné pouto s dítětem. 

Vývoj hrubé motoriky lze urychlit umístěním oblíbené hračky těsně mimo dosah dítěte, které tím získá motivaci k lezení. 

Dítě nyní dovede hračky udržet, s radostí s nimi otáčí i jinak je prozkoumává. Barevné hračky a leporela jsou v tomto věku sázkou na jistotu. Velkému zájmů se však mohou těšit také plyšové či zvukové hračky (např. knihy se zvuky zvířátek), stejně jako předměty denní potřeby v domácnosti, například lžíce či misky. Každá interakce s hračkami určitým způsobem přispívá vývoji dítěte: Kontrastní předměty stimulují zrak, autíčka vybízejí k pohybu, kostky napomáhají rozvoji koordinace „oko – ruka“,… 

  1. Hra s kostkami také nedozírně přispívá k psychomotorickému rozvoji. Nezáleží přitom na barvě, tvaru ani materiálu. Některé druhy kostek po doteku zašustí, pískají nebo zacinkají. Jiné se zase mohou pochlubit vyobrazením zvířátek nebo číslic. 
  2. Se zajímavějším tvarem hráčky roste snaha o zapojování ručiček. Protože předměty obvykle nekončí v dlaních dítěte, ale v jeho pusince, dávejte pozor na věci v jeho blízkosti. 
  3. Nejen hračky a hmatové knížky umožní miminku získat zkušenost s různými povrchy. Možná zjistíte, s jakou oblibou váš potomek osahává koberec nebo lemování dečky. Nemusíte hledat složité způsoby pro stimulaci hmatu dítěte: i v běžný den se vám naskýtá nespočet příležitostí k takovému tréninku. 
  4. Miminka dovedou bravurně vnímat. Pojmenovávejte předměty ve vašem okolí. Dítě si tak spojí fyzický objekt s jeho názvem. 
  5. Šestiměsíční děti milují knihy, které obsahují hmatové prvky, a rozvíjejí tak jejich smysly. Snad ještě většímu úspěchu se těší obrázkové kartičky s nejrůznějšími barvičkami a tvary. Díky flash kartám dochází k rozšíření slovní zásoby.   
  6. V tomto vývojovém období miminko absorbuje lidskou řeč doslova jako houba. Maminka by proto měla přes den najít co nejvíce příležitostí k mluvení se svým potomkem, čímž ho seznamuje s jednotlivými aspekty mateřského jazyka: od slovíček a frází přes stavbu věty až po citové zabarvení slov. 
  7. Neváhejte proto při domácích pracích vaši činnost popisovat, stejně jako vaše společné aktivity (koupání, krmení, přebalování,…). Nejenže matčin hlas přináší příjemné pocity. Současně dochází k efektivnímu osvojování řeči. 
  8. Rozvoj gramotnosti lze urychlit také čtením krátkých pohádek, nejlépe každý den. Při předčítání se učí novým slovům i umění poslouchat, získává nové poznatky o světě a představu o vhodných formách interakce s druhými. 
  9. Zejména pokud se maminka „vžije“ do vyprávění a zapojí pocity, stimuluje sociální a emocionální rozvoj a myšlení dítěte. Uvidíte, s jakou chutí bude váš potomek hltat zrakem i hmatem každou stránku. S počtem zaslechnutí určitého slova roste šance zapamatování. 
  10. Nastal nejvyšší čas začít s pohybovými písničkami či básničkami typu Brambora či Dobrý den. Dítě si propojí slůvka s pohyby, čímž se rozvíjí po fyzické i psychické stránce. Tento všestranný trénink mozku, motoriky a řeči si navíc jistě oblíbí. Pro očekávané výsledky je třeba stanovit si permanentní místo vykonávání této aktivity. 

Jaké preventivní lékařské prohlídky čekají šestiměsíční miminko? 

Středoevropský region charakterizuje zvýšená incidence vývojové dysplazie kyčelních kloubů. Proto vašeho potomka nyní čeká ještě jedno preventivní ultrazvukový vyšetření. V poradně se dále zkontroluje celkový zdravotní stav dítěte a dále: 

  • Váha 
  • Výška 
  • Pohybové dovednosti 

Dětský neurolog může provést tzv. trakční test, při němž kojence v poloze na zádech uchopí za ručičky a lehce ho potáhne do polosedu. Každá změna polohy vyvolá pohybovou reakci.  Při zkoušce se hodnotí schopnost přitahování a „posazování“. Pohyb by měl proběhnout následujícím způsobem: 

  • Zabalení do klubíčka 
  • Stáhnutí lopatek k sobě 
  • Schování bradičky k hrudníku 
  • Samostatné přitažení pomocí ručiček 

Pokud se miminku už začaly prořezávat zoubky, je na místě první návštěva zubního lékaře. 

Možné zdravotní komplikace dítěte v šestém měsíci života 

Kolik hodin denně má maminka věnovat svému dítěti? 24/7.… alespoň podle vašeho šestiměsíčního miminka, které vstupuje do období separační úzkosti. Rozčílit ho může už jen váš krátký odchod na toaletu. Přitom oba potřebujete nějaký čas pouze pro sebe. Celé dny věnované péči o dítě mohou vést k vyhoření. Kojenec si při samostatné hře zvyšuje pozornost, soběstačnost, sebevědomí a mimo jiné se učí z předešlých chyb. Maminka zase získává více času na relaxaci či plnění různých úkolů a povinností. 

Studie navíc zjistily prakticky nulovou korelaci mezi časem stráveným s miminkem a jeho psychickým zdravím, chováním a úspěchem při budoucím studiu. 

Nechala jste se unést procházkami s kočárkem a opomněla jste spánkový režim dítěte? Chybu lze napravit pravidelným ukládáním kojence ke spánku dopoledne a odpoledne. Vyplatí se zvolit dobu, kdy dítě bývá nejvíce unavené. Z vašeho potomka odejde nahromaděný stres během dne. Vy zase získáte čas pro vaše oblíbené či důležité aktivity (třeba šlofíka). Brzy se oba opět shledáte v lepší náladě. 

Zoubky je třeba začít čistit ihned po jejich prořezání do pusinky. Zubní sklovina je velmi náchylná na vznik plaku, který vytváří předpoklad k rozvoji zubního kazu.  Pro čištění zubů se v tomto věku používá navlhčený mulový čtvereček. Tuto povinnost mohou rodiče vykonávat střídavě. 

U čištění zubů nezáleží tak na frekvenci, jako na kvalitě. Podle odborníků stačí věnovat chrupu péči dvakrát denně, a to: 

  • Po snídani 
  • Před spaním 

Nyní na jedno čištění dostačuje množství dětské zubní pasty odpovídající zrnku rýže. Bez pasty se však lze i zcela obejít. Případně nemusíte pastu vůbec používat. 

Péče o zuby představuje klíčovou prevenci kazivého procesu. Je však vhodné dodržovat i další ochranná opatření: 

  • Snížit podíl jednoduchých a rafinovaných sacharidů ve stravě (bílý cukr, chléb, bílá rýže, těstoviny, krekry,…). 
  • Zařadit do jídelníčku nutričně bohaté potraviny, jako je ovoce a zelenina. Strava s dostatečnou výživovou hodnotou může dodat slinám potřebné minerály. 
  • Omezit dostupnost sladkých nápojů. Upíjení sladkých tekutin po celý den je horší než vypití celé lahve za krátkou dobu. 
  • Zajistit, aby dítě neusnulo se savičkou či bradavkou v puse. 
  • Návštěva zubaře po dosažení prvního roku dítěte. 

Pozornosti rodičů by neměly uniknout nejen zoubky, ale také oči. Jestliže zpozorujete i po ukončeném šestém měsíci dítěte nesymetrický pohyb očí, je na místě vyšetření u dětského očního lékaře. Hlavové nervy by již měly zajišťovat koordinaci okohybných svalů. 

S pohybovou aktivitou vzrůstá mimo jiné riziko nákazy. Přestože zamezení interakce s infikovanými osobami je účinným preventivním opatřením, mladý imunitní systém dovede jen těžko zamezit všem onemocněním. Mezi nejčastější zdravotní komplikace v šestém měsíci vývoje patří následující: 

  • Horečka. Nejedná se přímo o nemoc, nýbrž o příznak nepříznivého klinického stavu. Organismus tímto způsobem bojuje s infekcí. 
  • Průjem: Onemocnění způsobené kontaktem s viry (jako norovirus) či bakteriemi. Další příčinou bývá potravinová alergie, například na kravské mléko, vajíčko nebo arašídy. V rámci ochrany proti střevním potížím se vyplatí omezit příjem vlákniny a ovocného džusu. 
  • Zánět zvukovodu. Infekce vyvolaná bakteriemi, viry, či plísněmi obvykle propukne po nachlazení. Pro zmírnění bolesti lze podat analgetika (např. ibuprofen). Při závažnějších infekcích typu zánět středního ucha může lékař indikovat antibiotika. Kapky do uší mají pouze podpůrný efekt. 

Při propuknutí jakékoli infekce je vhodné zajít k pediatrovi, který má v kompetenci doporučit léčbu, případně diagnostikovat další zdravotní komplikace. 

autor: Tehotenstvi.cz | Pavel Drahonovsky
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA