Přejít k hlavnímu obsahu

3 způsoby, jak správně otestovat psychomotorický vývoj dítěte

3 způsoby, jak správně otestovat psychomotorický vývoj dítěte

V dnešních dnech, kdy je kontakt lékaře a pacienta omezen na minimum a pravidelné prohlídky se odkládají, existují i jiné možnosti, jak otestovat dítě ve správném psychomotorickém vývoji. Jaké to jsou?

1) Test hodnocením úrovně vzpřimování neboli tzv. posturální aktivity 

Odborník, ale i rodič pozoruje, co miminko umí. Zda se otáčí, uchopuje hračku, nese si ji do úst, prohlíží si ji a přendává z ruky do ruky. Hodnotí se kvantita i kvalita pohybu, kdy na každý týden či měsíc, který již miminko svým věkem dovršilo, připadají určité dovednosti, které by mělo zvládat.

2) Test s hodnocením tzv. posturální reaktibility

V závislosti na změně polohy reaguje dítě pohybovou odpovědí. Testuje se sedm polohových reakcí. Nejznámějším testem mezi maminkami je pomalé vytažení miminka za ruce z lehu na zádech do polosedu. Při tomto testu se hodnotí, zda a jak se miminko přitahuje a „posazuje“. Nejde o cvičení na každý den, ale o test správného vývoje, který je určen především odborníkům.

3) Otestování tzv. primitivních reflexů

Do uceleného hodnocení patří kontrola novorozeneckých reflexů řízených míchou. Tyto reflexy s věkem nemizí, jsou pouze v závislosti na dozrávání vyšších stupňů centrální nervové soustavy utlumeny a nelze je v pozdějším období u zdravě se vyvíjejícího miminka opětovně vyvolat. Každý zná například sací reflex nebo úchopový reflex. Tyto reflexy lze pozorovat pouze v případě, že dojde k poškození řízení CNS, například po mozkové mrtvici u dospělého člověka, infekčních nemocí CNS u dětí a podobně.

autor: Tisková zpráva | pear_media
kategorie: Děti

Diskuze k článku