Stokrát jinak
Každá žena prožívá těhotenství jinak. Záleží na mnohých faktorech, které ovlivňují očekávání a mohou být zárukou pohodového stavu i závažných komplikací vyžadujících občasnou nebo plnou hospitalizaci a odborný dohled, speciální režim, dietu nebo omezení v pohybu, cestování nebo sexu. Vše je třeba konzultovat se svým gynekologem a informovat ho o predispozicích i aktuálním stavu, aby mohl přesně určit, co je pro nastávající maminku vhodné a především bezpečné. Jistotu nemají ani rodičky, které přivádí na svět druhé nebo třetí dítě. Každé těhotenství se liší a nelze potvrdit, že bylo-li první očekávání bezproblémové, bude to tak i v dalších případech. Lidský organismus se neustále mění a byl by velký omyl spoléhat se na to, že bude na stejné situace reagovat totožně.
Nepříjemný standard
Se vzdouvajícím se bříškem se nabalují další a další omezení. Některá jsou jen fyzická, jiná je třeba probrat s lékařem. Nevolnosti a bolesti žaludku jsou stejně nedílnou součástí těhotenství jako zácpy, tvrdnutí břicha, výtoky, špinění a krvácení, bolesti zad a hlavy, migrény, vysoký krevní tlak nebo riziko cukrovky a otoky nebo únava a proměny nálady.
Mimo normu
Bohužel se mohou přidat i další potíže, které parazitují na těhotenství a značně ho znepříjemňují. Někdy jde o banality, které vyřešíte doma a bez pomoci lékaře, jindy je třeba odborná rada a rychlý zásah, aby nedošlo ke zhoršení. Neukládejte zdravotní problémy k ledu, po porodu bude čas na osobní záležitosti kvůli starosti o miminko značně omezený a možnosti léčby vzhledem ke kojení limitované.
Zuby v ohrožení
Dlouho se věřilo, že těhotenství je pro chrup rizikovým obdobím, kdy plod “vysává” z matky vápník a zuby tak skutečně trpí, mají vyšší sklony ke kazivosti a vypadávání. Není to pravda. Hormonální ohňostroj urychluje v těle ženy mnohé procesy a mají-li zuby kvůli nedostatečné péči už mnoho měsíců nebo let před těhotenství tristní stav, v očekávání se to zřejmě ještě více prohloubí a bude nutná návštěva dentisty. Nejde tedy o přímé spojení dítěte a kazivosti.
Trable s vlasy
Mezi druhým a třetím měsícem těhotenství reagují vlasy s hormonálními změnami v těle, které mají tou dobou největší sílu. Poslední fáze - růst - se urychluje a jednotlivé vlásky nestíhají vypadávat. Kštice tak vypadá objemnější a hustší. Je to ale jen iluze. V období porodu a pár týdnu po něm se tělo všech nadbytečných vlasů okamžitě zbaví a bohužel s sebou často bere i nějaké navíc, nezřídka celé prameny a mezi štětinami hřebenu jich zůstává ohromné množství. Není třeba se znepokojovat, jde o přirozený proces, který se zhruba do roka od porodu vrátí do zajetých kolejí před těhotenstvím. Na druhou stranu není na škodu podpořit růst a sílu vlasů speciálními přípravky a důslednou péčí.
Těžce zkoušená psychika
Na jedné straně drtivá většina žen prožívá v těhotenství záchvaty radosti a štěstí z očekávaní, ale občas se projeví i pocity smutku a osamělosti. Je to normální, čím dál více žen to ale vnímá velmi intenzivně a vyvozuje z toho psychické problémy, které se s blížícím se porodem stupňují a mohou vést k rozvoji laktační psychózy nebo vytvoření nedostatečného pouta mezi ní a dítětem.
Myšlenky necílí jen na otázku rodičovství jako takového a výchovu, starost o dítě. Ale především k dočasnému sociálnímu distancu, omezení práce a ztrátu ekonomické stability, na které ženy pracují mnoho let. Podpora partnera, rodiny a přátel je zde zcela klíčová. Nesmí ale vnímání ženy bagatelizovat a zlehčovat. Pak se problém samozřejmě ještě zhorší.