V těhotenství tělo vstřebá více vápníku
Většina těhotných žen může získat dostatek vápníku pro zajištění zvýšené potřeby, aniž by to znamenalo příliš mnoho úsilí. Tělo se přizpůsobí během těhotenství tím, že absorbuje vápníku více a vylučuje méně. Vápník ale může během těhotenství chybět a se změnou hormonálních hladin, která během těhotenství vzniká, je možná zvýšená tvorba zubních kazů. Správnou hladinou vápníku lze také snížit riziko preeklampsie.
Podle nejnovějších doporučení je pro těhotné vhodný denní příjem 1000 miligramů vápníku. Což odpovídá např. 3-4 sklenicím mléka. Nejlepší způsob, jak získat vápník je z mléčných výrobků, jako jsou mléko, jogurt, se sníženým obsahem tuku, sýr (ale ne s různými druhy plísní) a listová zelenina.
Největší zdroje vápníku
- mléčné výrobky a mléko
- brokolice
- celer
- sójové produkty
- listová zelenina
- sardinky a šproty
- mák
- sezamové a slunečnicové semeno
- čedar
- tofu
- fíky
Nezapomínejte na vápník ani po porodu
Poté, co se dítě narodí by měl příjem vápníku pokračovat, pokud je ale strava matky dostatečně rozmanitá a vyvážená, není potřeba vápník doplňovat ve formě potravinových doplňků. Zásoby vápníku u dobře živené ženy jsou velmi vysoké. Obsah vápníku v mateřském mléce nezávisí na příjmu vápníku kojící matky, ale vápník se bere z kostní zásoby maminky.
Pokud má žena vlastní nízkou zásobu vápníku doporučuje se jí vyšší konzumace mléčných výrobků pro její zásobení vápníkem ne pro vyšší obsah v mateřském mléce. Správné vstřebání vápníku pomáhá zajistit vitamin D.
Množství vápníku ve 100 gramech mléka
Mateřské mléko | Umělá náhrada | Kravské mléko |
35 mg | 40-60 mg | 125 mg |