Přejít k hlavnímu obsahu

To nejdůležitější, co očekávat od 2. trimestru těhotenství

2-trimestr-tehotenstvi

Těhotné ženy se obvykle shodují, že 2. trimestr těhotenství je tím nejkrásnějším. Naplněny novou energií, budoucí maminky se cítí skoro tak skvěle jako před početím. Zatímco vyčerpání, ranní nevolnost, pálení žáhy a další nepříjemné stavy odcházejí, vnější znaky těhotenství v čele s velkým bříškem vyplouvají na povrch. Přestože 13. až 28. týden těhotenství může nastávající maminka shledat jako snadnější, na scéně se objevuje pár nových příznaků těhotenství, jímž musíte čelit. Na co všechno se připravit a co je vhodné zařídit ještě před přechodem do 3. trimestru těhotenství?

S překlenutím 1. trimestru se pojí ústup těhotenských příznaků: obvykle ranní nevolnosti, pálení žáhy a vyčerpání. Řada těhotných žen proto považuje 2. trimestr za tři nejsnadnější měsíce těhotenství. Naplněny novou energií, budoucí maminky se cítí skoro tak skvěle jako před početím. 

2. trimestr patří i formalitám a sebevzdělávání

Příliv sil využijte k provedení záležitostí spojených s narozením miminka a následného vývoje dítěte. Zejména: 

  • Vyberte dítěti pediatra 
  • Přihlaste se na předporodní kurz 
  • Zjistěte, jak správně oznámit těhotenství zaměstnavateli 
  • Nastudujte si problematiku kojení, abyste se připravila na období mateřství (anebo se zajímejte o počáteční dětskou výživu). 
  • Přečtěte si vše potřebné o práci při pobírání peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku, jestliže zvažujete možnost přivýdělku v mateřství. 

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Už to není pouze miminko, ale chlapeček nebo holčička 

Od 15. týdne těhotenství uložení plodu umožňuje zobrazení genitálu, což dává příležitost diagnostikovat pohlaví dítěte. 

Mezi 20. týdnem těhotenství a 22. týdnem těhotenství vás čeká další bezbolestné vyšetření ultrazvukem. V rámci něj lékař celkově prověří vývoj vaše miminko, které právě zažívá růstový spurt. 

Chopíte se šance k výběru jména dítěte pro vašeho chlapečka či holčičku? Anebo se necháte překvapit, jaké pohlaví bude miminko mít? To zůstává na vás. 

Obavy budoucí maminky jsou přirozené

Čilá mysl nastávající maminky také disponuje (bohužel) kapacitou pro otázky typu:

„Jak zvládnu porod dítěte, péči o miminko a rodičovství?“

Jako lék na obavy se ukázalo zjišťování všeho souvisejícího s proměnou těhotné ženy v maminku. Zaměřte se také na úpravu životního stylu směrem, který podpoří optimální růst a vývoj miminka v bříšku. Eliminujte škodlivé návyky, aby dítě po porodu mělo vysokou šanci odstartovat svou životní pouť fit a v té nejlepší kondici. 

Těhotná pod drobnohledem aneb prenatální péče v 2. trimestru 

Po ukončení 1. trimestru se vyšetření začnou specializovat zejména na růst miminka a diagnostiku potencionálních zdravotních problémů, včetně srdečních poruch a dalších vrozených vývojových vad (ultrazvuk na 18. až 20. týdnu těhotenství). Těhotenské kontroly ve druhém trimestru začnou zahrnovat posouzení vaší tělesné hmotnosti, krevního tlaku a otoků. 

V rámci péče o těhotnou ženu se ve 24. týdnu těhotenství provádí vaginální vyšetření zaměřené na uložení, růst a reaktivitu dělohy. Změření výšky fundu, vzdálenosti mezi stydkou kostí a horní částí dělohy, umožní do těhotenské průkazky zapsat také velikost mateřského lůna. 

Do těhotenského kalendáře si mezi 24. týden těhotenství a 28. týden nezapomeňte zaznamenat test na gestační diabetes čili těhotenskou cukrovku (oGTT).  

V těhotenské poradně mohou ženy obdržet doporučení pro provedení dalších vyšetření typu ultrazvuk či screening. Nezapomeňte vašemu poskytovateli zdravotní péče sdělit všechny vaše abnormality a příznaky těhotenství, působící vám starosti. Konzultace může přispět k dosažení duševní pohody. 

Tato podpora může přijít vhod právě ve druhém trimestru: období gravidity, kdy se nepříjemné zdravotní stavy obvykle rojí jako houby po dešti… 

Jaké příznaky těhotenství se pojí s druhým trimestrem? 

Období mezi 13. týdnem těhotenství a 28. týdnem těhotenství dělá ženám očekávání radostnější, neboť těhotenské příznaky obvykle slábnou. Přesto se v těle odehrává řada velkých změn, které nastávající maminky jistě pocítí. Následující seznam obsahuje možné komplikace, kterým budete pravděpodobně čelit na tomto úseku cesty k rodičovství.

  • Krvácení dásní

Oteklé a přecitlivělé dásně na sobě zpozoruje zhruba polovina těhotných žen. Podle studií hrozí osobám trpícím gingivitidou (lehčí forma zánětu dásní) vyšší riziko předčasného porodu a narození dítěte s nízkou porodní hmotností. Se vznikem zánětu dásní má co do činění hormonální činnost, jež zvyšuje citlivost této tkáně. 

  • Bolest zad

Váhový přírůstek v první polovině těhotenství znamená tlak na vaše záda. Těhotenská masáž může představovat úlevu od nepříjemných pocitů v oblasti bederní páteře, šíje a kříže.   

Citlivost a napětí v ňadrech, pocit těžkých prsou, případně bodání v bradavkách: seznamte se s typickými příznaky počátku gravidity. Alespoň ve druhém trimestru si od bolesti v oblasti poprsí pravděpodobně značně odpočinete.

Přitom vaše prsní žlázy stále rostou v rámci přípravy na období kojení. Zpozorovat „prvotní mléko“ (kolostrum čili mlezivo) je nyní běžné. Zato bolest prsou, zarudnutí, změny bradavek (mimo tmavnutí či zvětšování), eventuálně zabarvený výtok (jinak než bílé či žlutě) představuje důvod k návštěvě lékaře. 

  • Těhotenská rýma a krvácení z nosu

Nadměrná hladina hormonu estrogenu může způsobit zánět nosní sliznice, provázený ucpáváním nosu a chrápáním při spánku. Zvýšený krevní objem během předporodního období zase dráždí drobné cévky v dutině nosní a zvyšuje propustnost krevních vlásečnic. Epistaxe trápí až jednu z pěti těhotných žen.  

  • Výtok

Krátce po početí je běžné zpozorovat bělavý vaginální výtok řídké a mléčné konzistence, odborně nazývaný leukorea. V případě přítomnosti vysokého objemu hlenu nebo silného zápachu a hrudkovitého sekretu kontaktujte lékaře. Vaginální infekci značí také hlen žluté, žlutozelené či bílé barvy. 

  • Časté močení

S postupem dělohy z pánevního dna se na „úsvitu“ druhého trimestru pojí snížená frekvence močení. Neradujte se však předčasně. Efekt postupně růst mateřského lůna vykompenzuje natolik, že nejpozději na začátku třetího trimestru se vaše prchání na toaletu vrátí „v plné síle“. 

  • Nadměrné ochlupení

Zvýšená hladina androgenů a estrogenu může stimulovat nejen vlasový růst. Některé ženy zpozorují ochlupení v dříve „holých“ oblastech, včetně tváře, rukou, bradavek či zad. 

  • Bolesti hlavy

Se svou prevalencí 35 % v předporodním období představují jeden z nejčastějších příznaků těhotenství. Obvykle se jedná o sekundární bolest hlavy, vznikající jako příznak jiného klinického stavu charakteristického pro třetí trimestr: například gestačního diabetu, spánkové deprivace či vysokého krevního tlaku. 

Čtěte také: Bolesti v těhotenství. Zjistěte, co se děje…

  • Zácpa a pálení žáhy

Těhotenský hormon progesteron uvolňuje určité svalové partie: včetně svalového prstence v dolní části jícnu, který zabraňuje vzestupu potravy a šťáv z žaludku. V důsledku rozvolnění střevního svalstva dochází ke zpomalení peristaltiky, což ústí do problémů s vyměšováním. 

Čtěte také: Zácpa v těhotenství - 3 ze 4 žen s ní mají zkušenost

  • Hemoroidy

V podstatě se jedná o formu křečových žil. Tyto žilní pleteně v dolní části konečníku a řitního otvoru charakterizuje v gestačním období rozšíření kvůli silnějšímu krevnímu oběhu i tlaku ze strany rostoucí dělohy. Problém, o němž se na veřejnosti příliš nemluví, podle jedné studie trápí až 86 % žen v gravidním období. 

  • Kopání

V polovině období těhotenství většina žen jemně pocítí první pohyby miminka, popisované mnohdy jako „kopání dítěte“. Ovšem některým těhotným začne dítě „ťukat na dělohu“ až v šestém měsíci gravidity. 

Dermatologické změny. Pokožka nastávajících maminek často jakoby „září“. Hormonální bouři totiž doprovází zarudnutí pokožky na tváři. Zvýšené množství pigmentu melaninu se může na kůži obličeje podepsat v podobě hnědých skvrn (tzv. těhotenská maska) a viditelnou tmavou linkou uprostřed břicha, zvanou linea nigra.

V některých případech také praskají v podkoží elastická vlákna. Mezi hlavní oblasti vzniku těchto červenofialových trhlinek patří břicho, poprsí, stehna a boky. Strie, hyperpigmentace, melasma a další kožní změny v těhotenství se postupně vytrácí během poporodního období.  

  • Křečové žíly

Ve spodní části těla se mohou formovat zvětšené a zprohýbané povrchové žilní útvary namodralého či fialového zabarvení. Ať už je důsledkem zvýšený objem krve v cévním řečišti, pomalejší návratnost krve z dolních končetin do pánve či hormonálně stimulované rozšíření cévních stěn, varixám lze alespoň částečně předcházet. Nadměrné množství krve proudící k plodu se může na pokožce těhotné ženy odrazit v podobě tzv. metličkových křečových žil čili mikrovarix. 

  • Přibírání na váze

Stejně obvykle, jako na konci prvního trimestru ranní nevolnost odchází, v druhém trimestru naopak apetit přichází. A to v takové síle, že některé gravidní ženy pociťují větší chuť k jídlu než kdykoli v životě. I v takto pokročilém stádiu těhotenství se přitom váš denní příjem živin má oproti ženám mimo graviditu navýšit o 220, maximálně 450 kalorií týdně.  

Jak poznat rizikové těhotenství? 

Přítomnost jakéhokoli z těchto symptomů může značit ohrožení či narušení průběhu vaší gravidity: 

  • Silná bolest břicha či křeče 
  • Krvácení 
  • Vážné závratě 
  • Rapidní (přes 3 kilogramy měsíčně), či naopak příliš pomalý (méně než 4,5 kilogramů ve 20. týdnu těhotenství) váhový přírůstek. 

V případě zpozorování některého z těchto příznaků raději nečekejte na nadcházející těhotenské vyšetření, nýbrž lékaře kontaktujte neprodleně. 

Vyplatí se během těhotenství přestat kouřit? 

Jasně! Na 150 procent ano! Jednou z největších překážek ke zdravému těhotenství jsou právě cigarety. Přitom pokud stihnete skoncovat s kouřením před 15. těhotenským týdnem, zdravotní rizika na straně dítěte významně poklesnou.

Tak nezapomeňte milé nastávající maminky - nyní je čas myslet hlavně na vaše miminko. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA