Přejít k hlavnímu obsahu

Kouření v těhotenství může negativně ovlivnit i fyzickou zdatnost potomků

Kouření v těhotenství

Je všeobecně známo, že kouření během těhotenství je nebezpečné a může zásadně ovlivnit zdraví matky ale i dítěte, může např. zvýšit riziko předčasného porodu, riziko vrozených vývojových vad nebo může mít za následek dokonce smrt dítěte. Navzdory těmto faktům mnohé těhotné ženy nadále kouří. Podle údajů za rok 2014 uvedlo až 10% žen v USA, že kouřilo i v posledních třech měsících těhotenství, (zdroj CDC). Nový výzkum nyní popisuje, že mimo známá rizika, může mít kouření během těhotenství za následek rovněž horší fyzickou zdatnost mužských potomků (International Journal of Obstetrics and Gynaecolog).

Tým vědců posuzoval fyzickou zdatnost více než 500 mužů s průměrným věkem 19 let pomocí tzv. Cooperova testu.

Cooperův test je test fyzické zdatnosti jedince. Navrhl jej v roce 1968 Kenneth H. Cooper pro účely armády Spojených států amerických. Měří se vzdálenost, kterou člověk uběhne za 12 minut. Z výsledku lze dle tabulky (zohledňující kromě vzdálenosti ještě pohlaví a věk jedince) zhruba určit v jaké je člověk kondici. Jelikož je to kondiční test, tak se předpokládá, že se poběží stálým tempem a bez sprintů. Zdroj Wikipedie

Těhotenství a kojení = nej důvody proč přestat kouřit

Ultrazvuky prokazují negativní vliv kouření na plod

Od matek všech účastníků vědci získali údaje o kouření během těhotenství, jakož i jejich index tělesné hmotnosti (BMI) z doby před těhotenstvím a údaje o zvýšení tělesné hmotnosti v průběhu těhotenství. Z výsledků vyplývá, že celkem 59 matek kouřilo alespoň jednu cigaretu denně po celou dobu těhotenství. Potomci těchto matek pak v testu prokázali nižší fyzickou kondici než ti, jejichž matky nekouřily.

Vedoucí výzkumu Dr. Geeta Kumar k závěrům studie uvádí: "Přestat kouřit je jedna z nejdůležitějších věcí, které těhotná žena může udělat pro zlepšení zdraví dítěte a pro jeho správný růst a vývoj. Nastávající matky, které kouří a nedokáží přestat, by se neměly bát požádat o pomoc s ukončením kouření. 

Diskuze k článku