Přejít k hlavnímu obsahu

3 nejčastější starosti maminek během kojení

kojeni-miminko

Často maminky vypráví, že miminko u kojení usne, ony ho položí a miminko je za chvíli vzhůru a pláče. Zkus přijmout myšlenku, že miminko má i jiné vrozené potřeby a očekávání, než pořád jenom jíst.

  1. Miminku se vůbec nedaří přisát, pořád strašně kope nohama, strká si ruce do pusinky, otáčí hlavou, ale prso si nevezme. Odmítá mě? Mám špatná prsa? Mám špatné mléko?
  2. Chvíli klidně pije a pak se začne vrtět, kopat nohama, pouštět prso a vztekat se. Dělá to, protože má hlad?
  3. U kojení usne a za deset minut je vzhůru a brečí. Dělá to, protože mu kojení nestačí?

Tyhle otázky a starosti slýchám od svých klientek nejčastěji. Nevíš, jak si chování miminka vykládat a ze zoufalství sáhneš po umělém mléku, protože se bojíš, že na vině je hlad. Možná do tebe i hučí okolí, abys miminku tu láhev dala a proti tomu se špatně bojuje. Vnitřně tě to ale trápí, protože chceš kojit.

Miminko u kojení usíná

Maminky mnohdy vyprávějí, že miminko u kojení usíná, načež ho položí a miminko je za chvíli opět vzhůru a pláče. Zkus přijmout myšlenku, že miminko má i jiné vrozené potřeby a očekávání, než pořád jenom jíst.

Nejčastěji pláče proto, že tě volá, stejně jako v tomto případě. Chce být na tobě, protože pro něj znamenáš pocit bezpečí. Jsi celý jeho svět. Nechce být samo. Neví, že nejsi daleko.

Když se nedaří přisát k prsu

Když se miminku nedaří přisát k prsu, je to tím, že chce při kojení zapojit svoje vrozené reflexy. Má v sobě od přírody zakódováno, že u kojení má být aktivní, ne jenom pasivně ležet na zádech. Vyjdi mu naproti a polož ho na sebe tak, aby mělo oporu pro ruce a nohy. Můžeš u toho sedět, ležet, stát nebo polosedět, jak vám to oběma bude vyhovovat. Udělej si to prostě pohodlné.

Skvěle se taky osvědčuje kojit kůže na kůži. Nechat miminko jen v plence a svléknout i sebe. Kůže na kůži děti stimuluje k aktivitě a daleko lépe se jim přisává. Když se miminko začne vrtět u kojení a pouštět se nebo se vzbudí chvíli po kojení, i když pořád spinká na tobě a nikam jsi ho neodkládala, pak ho netrápí hlad, ale úplně opačná potřeba - vylučování.

Může ti to znít dost divně, ale kojení rozpohybuje střeva a močový měchýř a miminko se prostě potřebuje vyprázdnit. Hrozně nerado to dělá do plínky, je mu to nepříjemné. Schválně to zkus - až se miminko zase vzbudí nebo se u kojení bude vrtět a pouštět, sundej mu plenku a podrž ho třeba nad kýblem (záchodem, umyvadlem nebo tím, co máš po ruce). Zprvu to vypadá jako sci-fi, ale sama uvidíš, až vyzkoušíš.

Reagujte na potřeby miminka

Vyvstává tady ale otázka. Proč se miminko uklidní, když dostane láhev s umělým mlékem a přitom ho kojíš kdykoliv podle jeho potřeb? Není to právě důkaz, že mělo hlad? Víš, miminko totiž čeká, že na jeho potřeby budeš reagovat. Když tě volá, protože se cítí samo, nebo když dává najevo, že se chce vyprázdnit a jako odpověď na tohle volání přijde láhev, tak jí prostě přijme. Nezbývá mu nic jiného. Navykne si uklidnit se u lahve, spojí si ve své malé hlavičce, která ještě nemá se světem zkušenosti, že když:

"potřebuji čůrat a kakat = přijde láhev"

 "když volám mámu = přijde láhev".

Přijme láhev jako prostředek, který mu přinese uklidnění a uspokojení. Všechno vypije a usne, protože je strašně přejedené, takže dá všechnu energii do trávení. Je to stejné, jako když se pořádně najíš při nedělním obědě u babičky ty. Jsi pak zralá akorát tak jít spát.

Miminko to tak dělá, protože si s tím vším neví jinak rady. Má jen dvě možnosti - láhev si nevzít a plakat dál s nadějí, že mu porozumíš nebo si vzít láhev a zvyknout si, že tohle je ta reakce, která přichází na jeho volání o vyslyšení biologických potřeb.

Víš, tvoje miminko se kojí úplně dostatečně, pokud k tomu dostane dobré podmínky. Je normální, že se chce kojit hodně často (složení mateřského mléka tomu odpovídá, je snadno stravitelné). Je taky naprosto normální, že chce být aktivní a třeba se po tobě plazit, protože přišlo na svět s vrozenými reflexy, proti kterým vůlí prostě bojovat nemůže.

A taky je naprosto běžné, že u kojení potřebuje vylučovat. Ty mu zajistíš dobré podmínky a prostor tak, že ho budeš kojit, kdy ono chce - vykašli se na tabulky a časové harmonogramy. Nesvazuj ho do zavinovačky, protože už víš, že se tě chce držet a pohybovat se po tobě.

Často ho nos, měj ho u sebe i v noci a dopřávej si s ním mazlení kůže na kůži.

Pokud se potřebuješ na něco zeptat, piš mi na e-mail mirka@materstvisro.cz.

autor: Tehotenstvi.cz
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA