Přejít k hlavnímu obsahu

Cestování s těhotenským pupkem? Jde to

Cestování v těhotenství

Některé ženy s prvním snímkem z ultrazvuku hodí nohy nahoru a až do porodu s nimi nic nehne. Škoda. Za prvé je to nezdravé a za druhé pro to není důvod. Těhotenská omezení si tvoří ženy v hlavě samy. 

Otázka načasování 

Ženy, které mají rizikové těhotenství, jsou v ohrožené skupině nastávajících maminek s vysokým krevním tlakem a preeklampsií nebo mají jiná omezení, by se měly držet doma a soustředit se na bezproblémový průběh. Potřebují dohled a dostupnost lékařské péče. Výjezdy daleko za hranice by se jim mohly vymstít. 

Ty, které nic netrápí a jiný stav si užívají plnými doušky, mohou s čistým svědomím vyrazit za poznáním. První tři měsíce je riziko samovolného potratu poměrně vysoké a není vhodná doba pro cestování letadlem. Několikahodinový tlak plodu nesvědčí. Dobrou volbou není ani samotný závěr těhotenství, některé společnosti ženy těsně před porodem ani nepřepravují. Pokud už chce žena cestovat, musí doložit prohlášení, že veškerá rizika bere na sebe a aerolinky za komplikace u ní ani u dítěte nezodpovídají. Pokud chcete cestovat, plánujte tak, aby se odjezd i návrat uskutečnil během druhého trimestru. Pro plod to nepřináší téměř žádná rizika a i žena je v tomto období nejklidnější. Velikost břicha ji prozatím neomezuje, pominuly ranní nevolnosti, nárůst váhy není velký, nastávající maminka se nezadýchává a netrpí otoky a bolestmi zad. Nikdy by ale neměla cestovat sama, doprovod partnera, člena rodiny nebo přátel je nutností. Stát se může cokoliv. 

Pohodová dovolená 

Pravidlo číslo jedna se týká cestovního pojištění. I malý výlet za hranice vyžaduje dobrou pojistku, kdyby došlo k úrazu nebo krádeži. V těhotenství je ale důraz na jeho sjednání ještě větší. Nejde jen o vás, ale i o nenarozené dítě.

Výběr destinace by měl odpovídat stavu ženy. Výstup na Kilimandžáro je zbytečně riskantní a s největší pravděpodobností i nad ženiny síly. Dobrodružné pozorování goril ve Rwandě vyžaduje očkování a hrozí celá řada infekcí. Nový Zéland je trochu z ruky a bezmála celý den v letadle není pro těhotnou ženu komfortní. Ideální je pobytový zájezd nebo poznávací dovolená v rámci Evropy. Je potřeba, aby bylo k dispozici veškeré zázemí a dostupná lékařská péče. Nejde jen o bojové podmínky, ale i hormonální ohňostroj v těle ženy, který nabírá během druhého trimestru na síle. 

Naordinujte si pohodu na pláži nebo krátké pochůzky po městě s pravidelnými zastávkami v kavárnách. Nezapomínejte na to, že těhotenství zmáhá, únava se hlásí o slovo v čím dál kratších časových intervalech, děloha tlačí na močový měchýř a potřeba odskočit si na toaletu je den ode dne častější. Ani úmorné teplo nebo přílišný hluk a tlačenice ženě neprospívají. 

Seznam lokalit a aktivit, které byste měla v těhotenství vynechat, není dlouhý, ale vyplatí se ho držet: 

  • nadmořská výška nad 1500 m. n. m. 
  • oblasti s infekcí malárie 
  • země s patriarchátem
  • odlehlá místa bez dostupného signálu
  • sauny a termální lázně 
  • potápění a vodní sporty 
  • horská turistika 

Povinná výbava 

Před odjezdem si cílovou zemi dobře proklepněte - cestování, možnosti ubytování, dostupnost pitné vody a mnoho dalších podnětů. Vzpomeňte na Charlotte ze Sexu ve městě, která na dovolené v Mexiku jedla jen vlastní jogurty. Bála se nákazy. V zemích, kde to není s hygienou na jedničku, se mějte na pozoru. Z nemyté zeleniny nebo špinavých rukou můžete chytit toxoplazmózu, hepatitidu A nebo E, listeriózu nebo cestovatelský průjem. Každá komplikace se v těhotenství ještě násobí. Ženy v jiném stavu nemohou zdaleka všechny léky, a tak je rekonvalescence zdlouhavější a náročnější. U vody buďte nekompromisní a mimo Evropu pijte jen tu balenou. Není důvod riskovat. Například v Jordánsku nedaleko Petry - v turisticky exponované oblasti - nejsou po pitné vodě ani památky. Problém tak může nastat i při čištění zubů, kdy si namočíte kartáček v umyvadle. 
 

Diskuze k článku