Přejít k hlavnímu obsahu

Správná péče o dutinu ústní se vyplatí v období těhotenství dvojnásob

Dentální hygiena je mezi lidmi podceňována, přitom díky ní lze předcházet mnoha bolestivým a mnohdy finančně náročným zákrokům. O zuby je třeba pečovat po celý život a zvláštní péči by jim měly věnovat i budoucí maminky, které se v těhotenství nestarají jen o své zdraví, ale také o zdraví miminka. Pravidelně docházet na dentální hygienu znamená investovat do zdraví. Některé pojišťovny v současnosti navíc nabízejí i příspěvky na dentální hygienu rodičům i jejich dětem.

„Dentální hygienu mnoho lidí stále podceňuje, přitom z praxe mohu potvrdit, že při pravidelných návštěvách dentální hygieny dochází k výraznému zlepšení stavu chrupu a k výrazné úspoře nákladů za ošetření u zubního lékaře. Některé pojišťovny na ni navíc finančně přispívají,“ říká dentální hygienistka Kristýna Patočková, DiS., z Schill Dental Clinic. Cílem dentální hygieny je předcházet vzniku onemocnění dutiny ústní, naučit správnou individuální techniku čištění zubů a doporučit vhodné pomůcky na domácí dentální hygienu.

Správná péče o dutinu ústní je důležitá po celý život a v období těhotenství to platí dvojnásob. Během prvních měsíců těhotenství totiž dochází k výrazným hormonálním změnám v těle ženy. Ty se mohou projevit ve změně vnímání pachů, chutí a zvýšení dávivého reflexu, který bývá umocňován například při čištění zubů. Mění se stravovací návyky, častěji se konzumují sladkosti a kyselá jídla. V počátku těhotenství vlivem žaludečních potíží klesá pH v ústech a velká únava a pocit na zvracení může vést k zhoršení dentální hygieny. Právě v tomto období by však ženy měly věnovat zvýšenou pozornost péči o zuby. „Hormonální změny mohou být spouštěčem drobných zánětů dásní, o kterých žena do té doby nemusela vědět. Pokud ale chodila na pravidelné preventivní prohlídky i dentální hygienu a zánět v ústech se nijak neprojevil, není třeba se ničeho obávat,“ dodává Kristýna Patočková. Obecně se návštěva dentální hygienistky doporučuje alespoň dvakrát ročně, záleží však na pacientovi a stavu jeho chrupu.

Zdravotní pojišťovny v rámci svých klientských programů přispívají na dentální hygienu ženám v těhotenství a dětem do 15 let. „Máme smlouvy s pěti zdravotními pojišťovnami, které hradí vybrané stomatologické výkony. Na možnosti využití příspěvku na dentální hygienu, které pojišťovny nabízejí, naše klienty upozorňujeme při návštěvě. Všechny tyto informace jsou uvedeny také na našich internetových stránkách,“ doplňuje MUDr. Alexander Schill, primář Schill Dental Clinic.

Přehled příspěvků zdravotních pojišťoven

na dentální hygienu a prostředky dentální hygieny v roce 2017

Pojišťovna

Částka

Benefit

Kdo

Podmínka čerpání příspěvku

Všeobecná zdravotní pojišťovna

VZP 111

1 000 Kč

dentální hygiena, balíček dentální hygieny zakoupený v lékárně

těhotné

Členství v Klubu pevného zdraví

Oborová zdravotní pojišťovna

OZP 207

555 – 3015 Kč

dentální hygiena

děti/dospělí

registrace v programu Vitakarta

117 – 821 Kč

dentální pomůcky

děti/dospělí

Vojenská zdravotní pojišťovna

VOZP 201

400 Kč

dentální hygiena

děti/dospělí

Program Dospělí – Moje volba a program Děti – Dětská volba

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

ČPZP 205

250 Kč

dentální hygiena

děti/dospělí

Členství v programu Bonus Plus

Zdravotní pojišťovna ministerstva

vnitra ČR

ZPMV 211

600 Kč

nácvik dentální hygieny

děti od 3 do 15 let

DH musí být registrovaná/ý v NCONZO

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

ZPŠ 209

500 – 3000 Kč

příspěvek na prostředky dentální hygieny (zub. Pasty, kartáčky, dent. nitě aj.)

těhotné, dárci krve a kostní dřeně, držitelé zlatého kříže, věk bez omezení

Těhotenství.cz

Diskuze k článku