Přejít k hlavnímu obsahu

Žárlivost prvního dítěte na druhé - jak se tomu vyhnout?

Žárlivost prvního dítěte na druhé_tehotenstvi.cz

S tím, jak se rodina rozrůstá, rodiče čelí žárlivosti prvorozených vůči novému členovi. Mnoho lidí této skutečnosti nevěnuje dostatečnou pozornost a věří, že jde o krátkodobý rozmar, sobectví, projev špatných povahových vlastností a další. Ale situace žárlivosti u druhého dítěte v rodině je nebezpečná a má řadu negativních důsledků pro prvorozené dítě. 

Příčiny žárlivosti u druhého dítěte

Po narození druhého miminka jste mu plně oddáni. Vaše první dítě je na prvních pár měsíců života druhého potomka trochu v pozadí. Žárlivost se projevuje náhlou změnou v chování prvorozených – to má pocit, že matka a otec o něj již nemají zájem, točí se okolo nového bratra nebo sestry. Děti cítí změnu a dramaticky ji prožívají, zvláště pokud mají malý věkový rozdíl.

Dalším důvodem nové žárlivosti na druhé dítě je chování rodičů. Ve zmatku nových situaci mají za to, že jejich první dítě je zralé a dost staré na to, aby se o sebe krátkodobě postaralo. Často si najímají prarodiče nebo jiné příbuzné, aby se s nastalou situací měli čas srovnat, dokud nebudou schopni zvládnout novou situaci s novým členem rodiny sami. Pokud je první dítě starší, budou mu vždy „přiděleny“ úkoly, aby pomohlo mladšímu sourozenci. Bolestně si tedy uvědomuje, že mladšího sourozence mají rodiče raději.

To je jen zlomek z důvodů, které mohou způsobit žárlivost na druhé dítě v rodině. A co z toho vyplývá?

Chování dětí žárlících na druhé dítě v rodině

Žárlivost může mít mnoho projevů. Není to vždy zřejmé, dá se velmi dobře maskovat. Čím je žárlivost skrytější, tím je nebezpečnější, protože rodiče to často pochopí, až když je pozdě.

Existují nějaké signály, že něco není v pořádku?

Pokud je vaše dítě obětí skryté agrese vůči svému sourozenci, všimnete si jeho nespokojenosti, je-li druhé dítě v centru pozornosti. Jinými slovy, prvorozený bude neustále porovnávat: hračky, dárky, čas mu věnovaný, a pak otevřeně prohlásí, že vás a svého sourozence nenávidí. Toto chování je velmi děsivé, ale rodiče si ho rychle všimnou a podaří se jim ho zvládnout s pomocí odborníka.

Ale co když je žárlivost skrytá? Skrytá bolestivá žárlivost na druhé dítě je vyjádřena tak, že vaše prvorozené dítě často pláče, onemocní, drží se dál od vás i od ostatních členů rodiny. Pokud zaznamenáte, že takto trpí, je na čase něco udělat, protože tento pocit se může změnit v nevyléčitelné duševní trauma!

Co můžete udělat?

Žárlivost je normální pocit. Je jen na vás, jak to zvládnete. Jak budete přistupovat k druhému dítěti v případě žárlivosti toho prvního!

Nejprve, před narozením druhého dítěte, vysvětlete prvnímu podrobně, co ho čeká. Neklamte ho, že si budou oba hned hrát, protože pak bude zklamaný. Vysvětlete mu, že druhé dítě bude potřebovat péči, stejně jako ono potřebuje vás. To rozhodně neznamená, že ho nemáte rádi.

Neříkejte, že mu budete věnovat menší pozornost. To není pravda. Jen se bude hodně péče soustředit na menší dítě.

Vždy věnujte čas svému prvnímu dítěti. Večer, poté, co to malé usne, společně s tím prvním čtěte příběhy, povídejte si. Komunikace je nejdůležitějším spojením mezi dětmi a jejich rodiči. Je na vás, abyste to udrželi dostatečně dlouho.

Vyhněte se tomu, abyste staršímu dítěti nadávali, i když je vinno. Neobviňujte ho za jeho žárlivost, ale snažte se mu porozumět a vyrovnat se s tím.

Pokuste se své děti vychovat k vzájemnému porozumění a lásce. Jak stárnou, zůstanou si blízcí. Protože kdokoli má bratra nebo sestru, není na světě sám, vždy bude někdo, na koho se bude moci spolehnout a mít ho rád!

autor: Mila Vobrubuvoá
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA