Přejít k hlavnímu obsahu

S elektronikou v dětském pokoji opatrně

Děti

Je to lákavé, ale zrádné. Děti jsou citlivé nejen co se týká zacházení, křiků nebo výchovy a vnímání emocí na domácí půdě, ale právě i elektroniky a záření, světel a vibrací, které z ní vychází. Nadsazené? Možná. Ale statistiky mluví jinak.  

Chůvička  

Žijeme v době, kdy hraje prim elektronika všeho druhu. A to, co je na vlastní pohon, se jen krčí v koutě. Zapomenuté, přežité a nepotřebné. Všechno začíná klasickou chůvičkou. Někdo volí jen tu s přenosem zvuku, jiný chce mít i obrazový materiál, aby měl jasný přehled o tom, co se ve vedlejší místnosti děje a mohl na dálku zhodnotit situaci bez toho, aniž by tam přišel. Je zapojená celou noc a kontrolky nepříjemně svítí, při sebemenším chrutí navíc bliká a vydává zvuky. Vedle toho ale můžete nastavit i příjemné světlo, pustit ukolébavky nebo chůvičku proměnit ve vysílačku a dítě uklidnit důvěrně známým hlasem. Spotřeba energie je ohromná a nepříjemné světlo je na pováženou, ale prospěch tohoto zařízení nemá smysl vyvracet. Buďme za něj rádi. Na druhou stranu není nutné, aby dítě předškolního věku, které si uprostřed noci samo dojde na záchod, neusíná v objetí s rodičem a umí si samo rozsvítit, bylo pod dohledem chůvičky. Výjimku tvoří snad jen období nemoci nebo vybrané dny, jako jsou oslavy konce roku.  

Difuzéry  

Klasické aroma lampy už dávno nefrčí. Pomalu se linoucí vůně už nikoho neohromí a mnohem větší oblibě se těší stylové difuzéry. Ty mají mnoho podob. Vypouští páru i hustou mlhu, funí a v pravidelných časových odstupech osvěží vzduch. Mohou být ze dřeva, z porcelánu, z kovu, z břidlice nebo z keramiky. Mohou mít podobu zvířátek, kamenných sošek, baněk nebo strohých bločků, na kterých vynikne struktura použitého materiálu.  

Nic proti jemné vůni. Musíte ji sice vybírat s ohledem na citlivé nosíky dětí, pro které bývá například eukalyptus nebo mandarinka poměrně hodně dráždivá, ale při správné kombinaci může malým rošťákům pomoci se spánkem, s bolestí hlavy, se soustředěním, nevolnostmi nebo strachy. Myslete ale na to, že jde o další přístroj - ne nezbytný, který posiluje vibrace v dětském pokoji. Někdy stačí v dostatečném časovém předstihu vyvětrat.  

Podobně jsou na tom i čističky vzduchu. I když ty jsou pro prašné prostředí, kde se pohybují zvířata, v dnešní době téměř nepostradatelné. Můžete je navíc snadno přenést (i přes jejich velikost) a používat kdekoli v bytě. Vůbec tak nemusí být v dětském pokoji během noci, kdy tam dítě odpočívá a potřebuje maximální klid bez rušení a blikání.  

Lampičky všeho druhu  

Probudit se uprostřed noci co temnotemné tmy. To je to nejhorší, co se může dětem stát. Alespoň podle jejich měřítek. A tak se často v dětském pokoji svítí několik hodin v kuse. Nárazově, když mají děti neklidné spaní, se to dá pochopit. Ale pravidelně to nedává smysl. Světlo může děti naopak v noci rušit a bránit hlubokému odpočinku a vyvolávat živé sny, nehledě na spotřebu elektrické energie a kumulování tepla, vibrací a záření.  

Lampičky kupujte ideálně se stínítky nebo s perforací, skrz kterou projde jen tlumené světlo. I tak ale dávejte pozor na to, abyste svítili jen po omezenou dobu. Desetihodinová směna je pro tato zařízení poměrně náročná a nemůžete se divit, když se přehřívají nebo po čase přestanou fungovat.  

Některé děti mají v pokojíčku dokonce rádio nebo notebook, skrz který se dívají na pohádky před spaním, vlastní televizi nebo projektory promítající filmy nebo třeba jen hvězdičky na uklidněnou na zeď. Tolik energie je pro jeden menší pokoj až až. Myslete na to, že vcelku snadno může dojít k přetížení sítě a nehodě, zničení zařízení nebo dokonce požáru. Všeho s mírou.  

Bezpečnost nadevšechno  

Pokud už chcete dětem dopřát opravdu všechno, myslete na jejich bezpečnost a zabezpečte všechny zásuvky a nábytek rozestavte tak, aby k těm nezaslepeným zdířkám neměli všetečkové přístup a nemohlo dojít ke zranění. Pravidelně kontrolujte stav připojení i kabelů. Upozorněte děti na to, že přístroje můžete “obsluhovat” jen vy a o každé manipulaci se zařízením vás musí informovat. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku