Přejít k hlavnímu obsahu

Bezpečná domácnost je základ

Domov

Všichni se snaží chvíle, kdy by se mohlo dítěti něco stát, vyvarovat. Ne vždy je ale v silách člověka předejít nehodám. Díky chytrým pomocníkům do domácnosti ale můžete riziko značně eliminovat a dítě ochránit před mnoha úrazy. 
 

Nebezpečí za každým rohem 

Nemusíte si hned představit pád z velké výšky nebo kotouly ze schodů, na děti doma číhá spousta jiných nebezpečí. Nespočet bolestivých úrazů, které se stanou v mžiku, ani nevíte jak. A pak jen zpytujete svědomí, že jste tomu mohli předejít. Dětský křik je pro nevšímavé rodiče totiž ten největší trest. 

Všechno musí pryč

Jakmile se dítě postaví na nohy a pomalu se posouvá podél nábytku, začíná velmi divoké období. Všechno ho zajímá, musí prozkoumat každou skříňku nebo šuplík, podívat se pod postel. V bezpečí nejsou noční ani televizní stolky, spodní police knihoven, šuplíky na ponožky, koše na prádlo, zásuvky pod postelí ani skříňky v kuchyni. Všechno nemůžete zabezpečit, potřebujete mít dovnitř volný přístup. A tak drobnosti, které by dítě mohlo rozbít nebo se jimi zranit a spolknout je, musíte dát jinam. Na dva nebo tři roky, než dítě pochopí, co si může a nemůže dovolit, co je pro něj nebezpečné a co patří vám a co jemu. 

Sanita je poklad 

Dospělý člověk se snaží čas na toaletě snížit na minimum. Možná máte na polici rodinku kaktusů odolávajících vlhkosti i směsi pachů, ale vysedávání na záchodě nebývá to nejlepší hobby. U dětí to neplatí. Moc dobře si uvědomují, že jde o zakázané území. Těžko říct, co je k záchodové míse tak poutá. Tvar, systém zavírání a splachování nebo tajemství, kam vlastně vede? S nadšením loví v míse poklady, schovávají si tam ukořistěné máminy korále nebo čarují se štětkou. Je to ale zdroj mnoha virů a bakterií a dítě by se mělo toaletě obloukem vyhnout. Pokud už tam zabloudí, měl by být záchod dobře zabezpečený, aby se nedostalo dovnitř. K tomu slouží speciální úchyty, se kterými si malí nezbedové neporadí. 

V prostoru 

S příchodem dítěte se musí mnohé v domácnosti uzpůsobit tak, aby se dítě nezranilo. Solitérní sošky, odkládací stolky ze skla nebo volně stojící komody na vratkých nožkách, stojany na oblečení nebo minimalistické věšáky děti lákají. Malí lezci jsou schopní vyšplhat téměř na cokoliv a neuvědomují si, co všechno se může stát. Stolek praskne, věšák se převrátí, komoda nevydrží nápor vrtění a váhy. Nejde zdaleka jen o zničený nábytek nebo designové kousky, ale především o poranění dítěte. Dočasně je tedy odstraňte z jeho dosahu nebo mu do úmoru vysvětlujte, že to nesmí. 

Na ostří 

Hrana stolu, dvířka skříně nebo myčky, ostrý roh umyvadla. To všechno pro děti představuje velké nepřátele. Krok je vratký, chůze nejistá, jednou rukou sem a druhou tam. Dítě lítá po místnosti ode zdi ke zdi a najednou se do cesty připlete stolek. A krvavá rána na hlavě se objeví jako na zavolanou. Chladíte, nutíte dítě pít, čelo hladíte a dítě utěšujete. Co jiného. Snad jen koupit speciální ochrany všech rohů. Buď plastové nebo pěnové. Naštěstí můžete volit různé odstíny a ozdoby nábytku nebudou působit jako pěst na oko. Hlavně, že dítě bude v bezpečí a půjde-li do sporu s nábytkem po hlavě, riziko úrazu bude minimální. 

Při zemi 

Může se to zdát jako malichernost, ale i volně položený koberec může pro dítě představovat velké nebezpečí. Nohy se zaseknou o jeho kraj a dítě už se kutálí na zemi. Nemá čas, aby dalo ruce před sebe a zmírnilo pád a teď se drží za nos a z pusy teče krev. Stejně zrádné jsou i předložky v koupelně nebo klouzavé běhouny před postelí. Spodní stranu koberců vybavte přilnavými puntíky, aby se nepohnuly ani o píď. 
 

Diskuze k článku