Přejít k hlavnímu obsahu

Comeback roku, roupy se vrací

Nemoc

Roupy. Před třiceti lety šlo o poměrně častý problém, ale postupem času se na něj zapomnělo a “mít roupy” dostalo zcela jiný význam. Dnes je ale všechno ve starých kolejích a děti se na nočníku hodně potrápí. 

Kde se vzal

Už to vypadalo, že na tuto nemoc zapomnělo. Omyl. Poslední dva roky se počet pacientů prudce zvyšuje. Napadá i dospělé, ale většina komplikací potkává hlavně děti. Enterobióza neboli “nemoc špinavých rukou” je parazitární infekce s poměrně snadnou léčbou. Roup dětský - Enterobius vermicularis - je zhruba centimetrový červ bělavé barvy parazitující na pomezi tenkého a tlustého střeva. Živí se bakteriemi a epitelem. Oplodněné samičky cestují kvůli nakladení vajíček až k řitnímu otvoru a tam způsobují první výrazné komplikace. Larva je životaschopná už po třech dnech a přežít může až šest týdnů. Člověk je jediný hostitel a velice snadno si přes ruce nebo použitý ručník může přivodit ještě větší komplikace a nakazit další osoby ve svém okolí. 

Nemoc se neobjeví sama od sebe. Děti jí dávají podnět k rozvinutí samy. Léčba nebude fungovat a komplikace se brzy vrátí, pokud si neosvojí základy hygieny. Nesmí se zapomínat na důkladnou hygienu celého těla, ale především rukou po jídle a použití toalety. Stejně důležitá je péče o oblast konečníku a udržování krátkých nehtů, aby se za nimi nehromadila špína. 

V opačném případě postihuje děti (i dospělé) v oblasti konečníku urputné svědění, potřeba škrábat se. Mohu vznikat krvavé ranky a oděrky náchylné k infekcím a jejich šíření. Výjimkou není hnisání a mokvání trhlin v místech, kde je kůže pravidelně namáhaná během vyměšování. Situace se pravidelně zhoršuje v noci. Organismus je sice v klidovém režimu, ale toho zneužívají samičky, vylézají ven a kladou další a další vajíčka. 

Na samoléčbu zapomeňte 

Určitě existují babské rady i přírodní produkty, které by s nemocí zatočily, ale v tomto případě není nad lékařskou pomoc. Pacient musí podstoupit odběr z análního otvoru. Metoda s tyčinkou i lepící páskou se provádí brzy ráno před prvním umytím a stolicí. Pro odhalení roupů je třeba vynechat po dobu jednoho dne před zákrokem hygienu konečníku, aby se červi u otvoru nahromadili. Léčba má jasný cíl - zahubit všechny zárodky v trávicím traktu. Většinou stačí jediná dávka antiparazitik. Větší komplikaci představuje jen nutnost podrobit léčbě všechny členy domácnosti nebo kolektivu (například ve školce nebo zájmovém spolku). Nemoc se totiž přenáší poměrně snadno a výjimkou není ani autoinfekce, kdy pacient opakovaně nakazí sám sebe. 

V krajním případě se mohou rozvinout mnohem závažnější problémy v podobě chronických zánětů močového měchýře a pohlavních orgánů, silných křečí v břiše a poškození slepého střeva. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA