Přejít k hlavnímu obsahu

Vši - věčný boj a nervy na pochodu

Vši

V životě dětí je několik milníků, které nelze minout. Potkají úplně každého, bez rozdílu. Patří mezi ně období vzdoru, neštovice, dramatický pád na hlavu a vši. O co jsou menší, o to větší problémy umí natropit. 
 

Bez ochrany

V minulém století se věřilo, že vši patří jen k dětem ze sociálně slabších vrstev a souvisí s nedostatečnou hygienou. Omyl. Malé breberky nedělají mezi vlasy rozdíly a napadnou rošťácké číro stejně snadno jako princeznovské kadeře. Všude, kde se spolu děti potkávají, je riziko šíření vší poměrně vysoké. Ve školce a ve škole, na táboře, v zájmových kroužcích se děti sebe navzájem dotýkají a zabránění kontaktu je prakticky nemožné. Po tom, co se vši objeví na jedné hlavě, začnou se šířit. Čím dřív začnete problém řešit, tím rychleji se ho zbavíte. Je zapotřebí maximální důslednosti, protože i z jednoho vajíčka se umí rychle rozmnožit a trápit dítě - a vlastně celou rodinu a všechny, se kterými se setkáváte - klidně i půl roku a opakovaně. Znovu a znovu. A pokaždé budou o něco odolnější. 

Slušnost nade vše. U vší to platí dvojnásob. Po každém nálezu vší byste měli kontaktovat spolek a rodiče, kterých by se to mohlo týkat. Spolupráce je důležitá. 

Jak na to? 

Bez důkladného vyčesávání a kompletního přeprání všeho, s čím přišla hlava dítěte do styku, a vysávání to nepůjde. Bez hostitele totiž veš zemře do čtyřiadvaceti hodin, musíte ji připravit o živné pole. 

Vyčesávání 

Je to časově náročná a poměrně pracná metoda, ale bez ní vši neporazíte. Pořiďte si hřeben “všiváček”, zasedněte a vyčesávejte. Hnidy i vši vybírejte ven, ideálně na bílý papír, aby byly vidět. Zabijte. Vyhoďte. Musíte projít pramen po pramínku, doslova každý vlas. Nesmí vám ani jedna uniknout. Jeden zbloudilec se rozmnoží a stojíte zpátky na začátku. Vši budou odolnější a vy z věčného boje vyčerpanější, vlasy slabší a budou útokům hůř odolávat. Je to začarovaný kruh. Vším musíte udělat přítrž co nejrychleji. 

Zázračná směs 

Smíchejte v poměru 3:1 stolní olej s francovkou. Čpavý roztok vetřete do vlasů, přikryjte igelitovým sáčkem (upevněte tak, aby si ho dítě nemohlo přetáhnout přes obličej) a hodinu vyčkejte. Nakonec vlasy umyjte běžným šamponem. 

Octový zábal 

Přizvěte na pomoc klasický ocet. Ulevit od vší by měl i jablečný, ideálně vyráběný doma. Pomalu ho vmasírujte do vlasů, zabalte do igelitu a ručníku, aby byla hlava v teple. Bohužel má tato metoda vedlejší účinky a může způsobit začervenání a podráždění pokožky hlavy. Octový zábal nepatří k nejšetrnějším, ale nežádoucí projevy po chvíli zmizí. 

Tepelný šok 

V posledních letech se rozmáhá snadný způsob, jak se vší nadobro zbavit. Hnidy teplo nesnáší a neumí se před ním skrýt, není kam. Vyžehlete dítěti vlasy, i několikrát denně a dejte vším sbohem. Někdy se ale breberky přiblíží více k hlavě, do míst, kam se žehlička kvůli riziku z popálení kůže nedostane. Pro proceduře vlasy i tak pravidelně kontrolujte a ideálně kombinujte několik metod dohromady. 

Uklízecí četa 

Hlava bez hnid a vší je jedna věc. Čistá domácnost ta druhá, neméně důležitá. Co jde, přeperte na vysoký stupeň. Co pračka nezvládne, vysajte, vyklepejte nebo dejte přes noc do mrazáku. Pevné části omyjte dezinfekčním prostředkem a pravidelně kontroluje, jestli se někde drobná breberka i tak netoulá. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku