Přejít k hlavnímu obsahu

Bodnutí od včely? Mějte se na pozoru

Včely

Na přelomu jara a léta jsou včely, vosy a sršni nejaktivnější. A nezdráhají se smlsnout si na člověku. Dávejte pozor na to, co se kolem vašeho miminka “ometá” a nebezpečný hmyz rychle zažeňte. A pro jistotu noste v tašce první pomoc.  

Riziko alergické reakce  

Bez zevrubného vyšetření, které se preventivně nedělá, nemůžete vědět, jestli je vaše dítě alergické nebo ne. Když ale vezmete v úvahu to, jakou odezvu může vyvolat bodnutí u dospělého člověka, nejsou miminka v bezpečí. Dávka, kterou hmyz pustí člověku pod kůži, není velká, ale stačí na to, aby v těle nadělala velkou neplechu, způsobila otoky, zarudnutí, lokální paralýzu nebo znecitlivění.  

Konec aktivit  

Když už dítě dostane “včeličku”, měli byste změnit náplň dne a nastavit klidový režim, aby si tělo mohlo odpočinout a srovnat se s tím bolavým útokem. Nezáleží na tom, jestli jde o včelí nebo vosí šípnutí, do pár desítek minut většinou přichází únava, pokles energie, tělo rozbolí, mohou se dostavit mdloby nebo dehydratace. Jste-li a výletě, dělejte pravidelné a delší pauzy, nevyčerpávejte se mluvením nebo zbytečným pohybem. Jen jděte. V domácích podmínkách si naordinujte klid u dobré knížky nebo jednoduchých her.  

Snažte se dítě udržet v klidu, nerozptylovat ho, nerozesmívat, nerozplakat ani nerozčílit. Vyšroubované emoce mohou zvýšit krevní tlak a tím rozšířit jed po bodnutí do celého těla a zvýšit riziko reakce.  

Volat rychlou?  

V terénu se co nejrychleji přesuňte do míst se signálem, abyste v případě zhoršení stavu dítěte mohli zavolat lékařskou pomoc. Reakce na bodnutí totiž nemusí přijít hned, ale i se zpožděním několika hodin. Deset minut na ošetření zdaleka nestačí na to, abyste mohli vyvodit, že včela nebo vosa nic nezpůsobily.  

Otázka je, kdy zavolat záchranku. Velký nešvar mezi lidmi je, že se snaží zdravotní potíže ututlat a vyřešit doma. Ne vždy je to ale možné a především bezpečné.  

  • Výrazný otok v obličeji a na krku  
  • Bodnutí do hlavy, krku nebo sliznic  
  • Problémy s dýcháním a silná dušnost  
  • Necitlivost obličeje nebo končetin  
  • Brnění na těle  
  • Bílé nebo rudé ohraničení rány i po několika hodinách nebo dnech 
  • Problémy s vyjadřováním  
  • Výpadky vidění  
  • Omdlévání, svalová slabost  

Dalo by se říct, že v domácích podmínkách byste měli zůstat jen v případě, jde-li o bodnutí bez reakce, kdy se dostaví jen mírná únava nebo zarudnutí v místě vpichu. U dětí a miminek je vždy lepší vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit.  

První ošetření  

Způsob léčby (domácí) se liší podle toho, co vás poštípalo. U sršně jeďte hned do nemocnice, ale postup po vosím a včelím píchnutí rozdělte do dvou skupin:  

Vosa - přiložte na ránu plátek čerstvé cibule nebo zakápněte octem. Jde o to, abyste z místa vpichu dostaly vosí jed co nejrychleji pryč  

Včela - zasypte ranku jedlou sodou nebo použijte jíl, kterým místo potřete. Dosáhnete tak neutralizace a jed se přestane šířit a otok ustoupí 

V první řadě ale musí zkontrolovat “zranění”, jestli uvnitř nezůstalo žihadlo. Pokud ano, dostaňte ho ven. Ale pozor - netahejte, nemačkejte, netrhejte. Vezměte si k ruce tupý nůž nebo třeba kreditní kartu a rychlejším tahem se pokuste žihadlo “setřít”. Je to jediný bezpečný způsob, jak stav ještě více nezhoršit.  

Prevence a osvěta 

Zajištění bezpečnosti miminek jde za rodiči, ale u menších dětí byste měli zapracovat na tom, aby věděly, jak se chovat, když kolem nich proletí nebezpečný hmyz nebo dokonce narazí na roj včel (nebo vos).  

  • Minimalizovat pohyby - žádné máchání rukama, kopání, prudké pohyby hlavou (jen po očku sledovat, kde hmyz je) 
  • Ztišit se - nekřičet, nehoukat, neplakat  
  • Neplácat - pokud už si vosa nebo včela sedne, nesnažit se ji zabít, připlácnutím by akorát z posledních sil zaútočila  
  • Neběhat - rychlý pohyb hmyz znervózní a snáz se na vás zaměří  
  • Najít keř - projít keřem, houštím nebo třeba živým plotem je zajímavý způsob, jak včelu nebo vosu zmást  
  • Vystrčit zadek - hmyz útočí většinou na hlavu (to je nebezpečné z důvodů píchnutí do sliznic a následným otokům). Stačí se zastavit, hlavu dát mezi kolena a směrem vzhůru vyšpulit zadeček 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku