Přejít k hlavnímu obsahu

Vysoký krevní tlak ohrožuje matku i plod

Těhotenství

Během těhotenství je žena snadný terč pro různé zdravotní komplikace a je třeba průběžně sledovat, jestli se její stav nezhoršuje. Nejde totiž jen o matku, ale vysoký krevní tlak může ovlivnit i vývoj plodu nebo způsobit smrt dítěte. Prevence je přitom směšně jednoduchá. 

V normě 

Problémy s krevním tlakem se nepojí jen s těhotenstvím. Někdo trpí na nízké hodnoty, jiný naopak bojuje s vysokým tlakem. Ten částečně souvisí s dědičností nebo s životním stylem, s nedostatkem pohybu, s nezdravým stravováním, požíváním alkoholu a kouřením nebo dlouhodobým stresem a psychickým vypětím. Optimální hodnota se pro aktivního člověka pohybuje kolem 120/80 mm Hg. Číslo je ale zavádějící, u pacientů s cukrovkou už by se mohlo považovat za lehce zvýšené. Tlak se upravuje léky, ty ale mívají celou řadu vedlejších účinků v podobě malátnosti, nevolnosti nebo náhlého přibírání na váze, a tak je mnohem lepší zaměřit se na pohybové aktivity, jídelníček plný výživově hodnotných surovin a vyřazení zlozvyků. 

Riziko pro všechny 

Těhotná žena bojující s vysokým krevním tlakem musí docházet do ordinace gynekologa o něco častěji nebo se sama kontrolovat a podrobovat se pravidelnému měření. V případě, že se po několik dní hodnoty drží na 140/90 mm Hg, je třeba zpozornět. Pokud žena trpí problémy s tlakem už před těhotenstvím, léčí se s cukrovkou, trpí nadváhou nebo bojuje s vysokým nárůstem váhy během jiného stavu a má problémy endokrinologického rázu, je vysoké riziko, že bude muset během těhotenství řešit vysoký krevní tlak a s ním spojené komplikace. 

Některé ženy ani nezaznamenají, že je s jejich tlakem něco v nepořádku. Většinou se ale dostaví malátnost, závratě, mžitky před očima, chladivý pot, bolesti a otoky rukou a nohou, zvracení nebo poruchy zraku. 

Obávaná preeklampsie 

Neléčený krevní tlak s vysokými hodnotami může vést k rozvinutí eklampsie a HELLP syndromu. Prudce se zvyšuje i riziko cévní mozkové příhody. Jde o tonicko-klonické křeče, které mohou vést ke kómatu nastávající matky a úmrtí plodu. Stejně nebezpečný je HELLP syndrom, který se může pojit s preeklampsií nebo ohrozit matku a dítě samostatně. Napadá plíce, ledviny, potlačuje tvorbu krevních destiček. 

Nemoci vznikají zpravidla po 20. týdnu těhotenství, riziko lze ale odhalit mnohem dříve - většinou během screeningu v prvním trimestru (mezi 11. a 14. tt). Pokud se potvrdí, že žena spadá do ohrožené skupiny (dle statistik zhruba deset procent těhotných žen), musí denně užívat 150 gramů kyseliny acetylsalicylové. Bohužel může preeklampsie ovlivnit i porod. Plod má problémy s nabíráním váhy, hrozí odloučení placenty a předčasný porod vedený císařským řezem. 
Pravidelná lékařská kontrola snižuje riziko komplikací. Zbytečným stresem se nastávající maminky vystavují dalšímu negativnímu faktoru, který krevní tlak uměle navyšuje. To tělu neprospívá, stejně tak plodu. Zanedbaná preeklampsie představuje problém, základem je včasný odchyt nemoci a aktivní způsob života před těhotenství i během něj. Přizpůsobte pohyb svým možnostem a choďte na procházky (s doprovodem), protahujte se, buďte pozitivní. Všechny emoce, které těhotná žena prožívá, se vtiskávají do dítěte. Nenechte se paralyzovat dočasnými komplikacemi, zažijte si rutinu, zaznamenávejte hodnoty a užívejte si období očekávání. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA