Přejít k hlavnímu obsahu

Otužování dětí. Proč ne? 

Otužování

Koupačka v ledové vodě je čím dál populárnější. Aby ne. Zdravotní přínosy se počítají na stovky. Pro většinu lidí je to ale záležitost výhradně dospělých. Copak byste mohli takovému šoku vystavit i děti? Šoku ne, ale připravit je na to ano.  

Otužování jako hra  

Spousta lidí má za to, že otužování je extrémní způsob, jak posílit imunitu. Vyjdete do mrazu, shodíte všechny svršky a v koupací čepici skočíte na pár vteřin do ledové vody. Prodýcháte, vylezete, obléknete se a zahřejete se čajem. Pobíháte ve sněhu bosky a sprchujete se studenou vodou. Nenechte se zmást. To jsou praktiky pro opravdové fajnšmekry a předchází jim mnoho let tréninku. Něco takového na děti pochopitelně uplatnit nemůžete. Otužování není jednodenní akce. Jde o velmi postupný proces, kdy si děti musí zvyknout na nové – teplotní - podmínky a přijmout je. Pokud protestují, je třeba udělat krok zpátky a najít jinou cestu. Formou hry. Vždycky formou hry. Malí špunti by totiž nepochopily, že to všechno je pro jejich zdraví. Otužované děti bývají podle statistik totiž až třikrát méně nemocné, netrpí na rychlá nachlazení, kašel, rýmu ani zalehlé dutiny, nemoc se u nich většinou nerozvine a sama odezní. A to za zkoušku místo všech těch multivitamínů a nudy doma, když napadne sníh nebo se rozprší, rozhodně stojí.  

U některých metod vás dost možná ani nenapadne, že jde o způsob otužování, ale stačí opravdu velmi malé krůčky a postupně imunitu skutečně posílíte. Vždy tak ale čiňte jen tehdy, je-li dítě absolutně zdravé. Pokud se o něj něco pokouší, zařaďte zpátečku nebo otužovací rituály na pár dní vynechejte, abyste stav nezhoršili. To, že se dítě otužuje, neznamená, že nemůže onemocnět.  

Nahaté večery  

Půlhodinky před plánovaným koupáním se většinou uklízí hračky, stele postel, připravuje oblečení na druhý den, balí se věci do školky a připravuje večeře. Zkuste děti vysvléknout jen do spodního prádla (nebo úplně) a nechte působit chladnější vzduch v bytě na jejich organismus. Jste-li pokročilí, můžete to zkusit i po koupání a deset až patnáct minut pobíhat po bytě “na naháče”. Je to velmi nenásilný způsob, jak děti otužit. Bonus? Užijí si to.  

Chladné noci  

Přes noc nemusí mít děti v pokoji klasických dvaadvacet stupňů, stačí i o pět méně. Před spaním dobře vyvětrejte nebo nechte okno po celou noc vyklopené (samozřejmě se sítí, aby se nestala nehoda nebo se do pokoje nedostal nevítaný hmyz). Proud chladnějšího vzduchu je pro kvalitní spánek klíčový. A nenásilně se tak dítě otužuje. Máte-li spínač topení, kterým můžete regulovat teplotu v různých časech, začněte toho využívat.  

Šetřete oblečením  

Malé děti by neměly pobývat delší dobu venku, když teplota klesne pět stupňů pod bod mrazu. Nemusíte se ale zavřít doma a zimní měsíce strávit u televize a nad puzzlemi. Jen musíte zapomenout na tříhodinové pochůzky. Dvakrát třikrát za den - na nákup, cestou na zájmový kroužek, za babičkou nebo řádit do sněhu před dům - pochopitelně ven jít můžete. Termolegíny z merina, tepláky s beranem a oteplováky? Nesmysl. Vyjděte třeba jen na dvacet minut a jednu vrstvu nechte doma. Tím, že dítě bude muset aktivovat termoregulační systém (jen na chvilku, aby neprochladlo), posílí imunitu a naučí organismus, jak pracovat s teplem. Pamatujte, že přehřátí je mnohem více nebezpečné než prochladnutí.  

Ani doma to nepřehánějtě a dětem dejte kraťasy a tričko, ve školce nemusí mít tepláky a dlouhý rukáv. To jsou ty nejmenší krůčky k otužování.  

Drobnosti, které fungují  

Možná si říkáte, že je to o nachlazení, ale popusťte občas uzdu fantazii. Nechte děti, aby řádily a přirozeně posílily imunitu:  

  • Divočina v kalužích  
  • Bosá chůze v rose nebo přeběhnutí ve sněhu  
  • Procházky v dešti  
  • Pravidelné plavání  

Vždy ale myslete na to, že po každém takovém experimentu musí přijít rychlé zahřátí - ostatně jako u dospělých. Uvařte čaj nebo kakao a zachumlejte se do deky ke knížce nebo oblíbené pohádce. Pokud chcete děti hravou formou otužovat, musí to být v podmínkách, kde jim můžete téměř okamžitě zajistit zdroj tepla.  

Otužování ve sprše  

V souvislosti s otužování většinu lidí napadne studená sprcha. To je možné praktikovat i u dětí, ale má to o něco přísnější pravidla. Začít můžete dokonce už po prvních narozeninách, je třeba ale našlapovat velmi opatrně a “nepřepálit” tempo. Začněte vlažnou vodou, na kterou si dítě zvykne, klidně to na takových hodnotách držte jeden nebo dva týdny. A pak postupně po jednom stupni snižujte. Mnohem lepší než proud vody je ale potírání studenou žínkou. Děti tak nevyděsí. Jakmile totiž prožije šok z něčeho nového - v tomto případě z chladnější vody - organismus je mnohem citlivější na podněty zvenčí.  

Projeví-li dítě nevoli k takovému postupu, nepřemlouvejte ho. Rozhodně ho nepolévejte studenou vodou, nedržte ho ve sprše násilím, nenuťte ho, nevyhrožujte, nevyčítejte. Nechte to na něm. A hlavně - začnete s otužováním na jaře, kdy jsou teploty příjemné a tělo se dostane rychleji do “zaběhnutých hodnot”.  

Vyšší třídní  

Pro menší děti jsou vhodné i sauny. Opravdu to není výhradní záležitost dospělých. A k velkému překvapení - děti je milují. Pára, vedro, frajeřinka, zábava. Proč ne? Je úplně jedno, jestli navštěvujete ty veřejné nebo máte saunu doma, vždy ale myslete na to, že plně vyvinutý termoregulační systém má dítě až kolem dvanácti let. Do té doby by doba v sauně neměla přesáhnout 5 minut a teplota 60 stupňů. Vyvarujte se ochlazovacích bazénků a sprchování zátylku. Stačí vlažná voda. Sauna by se měla navštěvovat dvakrát týdně, aby byl zjevný účinek, ale za zkoušku to stojí. Předejdete tak respiračním onemocněním, které děti souží víceméně po celý rok.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku