Mikrojesle zaručují kvalitu péče a finanční dostupnost pro všechny rodiče, kteří potřebují zajistit péči o své děti, zatímco pracují nebo studují.
„Ze zahraničních zkušeností, kde obdobná zařízení fungují již řadu let, vyplývá, že služby poskytující péči o nejmenší děti by měly být dostupné všem zájemcům, tedy jako veřejná služba. Soukromá zařízení jsou totiž pro řadu rodičů finančně nedostupná,“ konstatuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
V současné době budou mikrojesle pilotně ověřovány v obcích ČR, případně ve spolupráci s neziskovými organizacemi.
V mikrojeslích se poskytuje individuální výchovná péče o svěřené dítě zaměřená na rozvoj schopností a návyků s ohledem na věk dítěte. Dále se zajišťuje bezpečnost a zdraví dítěte, jeho pobyt na čerstvém vzduchu, spánek v odpovídajícím hygienickém prostředí a osobní hygiena dítěte, včetně případného poskytování první pomoci. Tato péče o dítě je doplňkem péče rodinné, není její náhradou a odpovídá věkovým a individuálním zvláštnostem dítěte.
Jak zřídit mikrojesle?
Zájemci o zřízení mikrojeslí a zapojení do pilotního ověřování z celé České republiky se mohou hlásit na tel. 221 922 107.
Jedna výzva, na kterou je vyčleněno 40 milionů korun, je určena pro Prahu, druhá pro žadatele z regionů. Pro ně je připraveno celkem 100 milionů korun. Žádosti o podporu je možné předkládat prostřednictvím monitorovacího systému MS2014+ od 16. května 2016. Na přípravu budou mít tedy žadatelé dostatek času, možnost předložení žádosti potrvá do 6. června 2016. Podrobné informace k výzvám najdete na webových stránkách Evropského sociálního fondu pod záložkou Výzvy.
Ministerstvo práce a sociálních věcí případným zájemcům poskytne konzultace a podporu při přípravě projektových žádostí.
Finanční podpora mikrojeslí z OPZ
Vznik mikrojeslí je podpořen v rámci výzvy č. 126 a 127 „Pilotní ověření péče o nejmenší děti v mikrojeslích“, vyhlášené v rámci Operačního programu Zaměstnanost, umožňují obcím, organizacím zřízeným obcemi či neziskovým organizacím získat finanční podporu na vybudování a provoz mikrojeslí. Finanční prostředky lze využít i na vzdělávání, ve které lze mj. získat profesní kvalifikaci Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky.
Projekty na vznik a provoz mikrojeslí by měly být realizovány buď přímo obcí, nebo ve spolupráci s obcí. Příjemci finanční podpory budou úzce spolupracovat s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, které nabídne komplexní poradenství a podporu, účast na workshopech, konferencích apod.
Cílem je pilotně ověřit nový systém služeb, které poskytují péči o předškolní děti, zajistit průběžné vzdělávání chův pro tato zařízení a zjistit možnosti zavedení tzv. garance místa v předškolních zařízeních pro děti od jednoho roku věku a zájem o tuto službu. Na základě tohoto pilotního ověřování budou připraveny legislativní změny právních předpisů.
Zdroj: mpsv.cz