Přejít k hlavnímu obsahu

Průvodce rekonvalescencí po porodu pro maminky

Bříško po porodu

Zhruba během prvních šest týdnů po porodu, označovaných jako šestinedělí, je třeba poskytnout mamince i miminku intenzivní péči.

Během této doby, o níž se někteří vědci domnívají, že ve skutečnosti trvá až šest měsíců, vaše tělo zažívá řadu změn, od uzdravení po porodu až po hormonální změny nálad. Navíc k tomu přidejte stres ze snahy o zahájení kojení, nedostatku spánku a celkového přivykání si na mateřství, pakliže jde o první dítě.

Zkrátka to může být složité. Není divu, že si mnoho žen v prvním roce mateřství připadá, jako kdyby se jejich životem prohnalo tornádo.

Samotná rekonvalescence po porodu je velice individuální záležitost. Jestliže jste porodila miminko po 20 tlačeních, vaše rekonvalescence nejspíše bude vypadat jinak, než kdybyste rodila 40 hodin a nakonec to skončilo emergentním císařským řezem

Ačkoli každá novopečená maminka má tedy jinou zkušenost, lze v tomto procesu rozeznat několik milníků, jichž by měla každá žena v ideálním případě dosáhnout.

Abychom vám poskytli představu o tom, kde byste se měla nacházet na vaší poporodní časové linii, uvádíme, co v daném období můžete očekávat od vašeho těla i duše.

První týden po porodu

Fyzický stav: vaginální porod

Pakliže jste rodila v nemocnici, pravděpodobně v tomto zařízení zůstanete po vaginálním porodu alespoň část tohoto týdne. V závislosti na závažnosti poranění hráze (pokud k němu došlo) vás tato oblast může více či méně bolet.

Perineální bolest je přirozeným jevem, stejně jako krvácení. V prvním týdnu po porodu by krev měla být jasně červená, avšak nakonec zhnědne, podobně jako se děje v závěru menstruace.

Pravděpodobně rovněž pocítíte slabé kontrakce, a to obzvláště při kojení. Ačkoli vám to může připadat divné, ve skutečnosti jde o přirozený projev dělohy, která se stahuje zpět do své velikosti před těhotenstvím.

Fyzický stav: císařský řez

Po císařském řezu vám bude většina pohybů činit obtíže, přičemž rána bývá bolestivá. Řada maminek, která porodila tímto způsobem, má problém vstát z postele. Přitom je důležité se alespoň trochu pohybovat, a to v rámci prevence vzniku krevních sraženin.

Pokud jste měla zavedený katétr do močového měchýře, bude vyjmut.

Duševní zdraví

Obzvláště třetí den po porodu je nechvalně znám svou emocionální náročností. „Euforie spojená s narozením miminka již odeznívá, přičemž hladina estrogenu a progesteronu klesá. Zato hladina prolaktinu a oxytocinu kolísá po celý den v souvislosti s tím, jak dítě saje,“ vysvětluje Jocelyn Brownová, porodní asistentka v Los Angeles.

„Tyto faktory v kombinaci s nedostatkem spánku mívají za následek silný smutek, ne-li pláč, stejně jako pocit nezdaru.“

Jak podpořit poporodní rekonvalescenci?

  •   Užívejte projímadlo a dbejte na dostatečný příjem tekutin, resp. vody. Mnoho nemocnic vás nenechá odejít, dokud nevykonáte svou potřebu. Tak proč si to trochu neusnadnit?
  •   Užívejte lék Tylenol nebo Advil v pravidelných intervalech. Bolest plodí bolest. Učiňte proto maximum, abyste ji předběhla.
  •   V případě vaginálního porodu přiložte na perineum ledový sáček nebo zmrazené polštářky s vilínem. Během močení či po něm použijte rozprašovač s teplou vodou.
  •   Po císařském řezu by mělo být vaší hlavní prioritou udržovat ránu v čistotě a suchu. Pečujte o ni jako o miminko: po sprše jí dopřejte čerstvý vzduch, pohlaďte ji ručníkem a nakonec vysušte fénem.
  •   Podle Brownové je zásadní měřit teplotu dvakrát až čtyřikrát denně, a to během 72 hodin po porodu. „Tímto způsobem lze včas rozpoznat případnou infekci dělohy nebo ledvin.“

Druhý týden po porodu

Fyzický stav: vaginální porod

Zatímco u některých žen začne krvácení slábnout, u jiných může přetrvávat až šest týdnů. Je důležité si uvědomit skutečnost, že oba případy jsou naprosto normální. V současné době by krvácení již nemělo být silné.

Můžete začít pociťovat svědění pochvy, které je způsobeno skutečností, že se tato oblast začíná hojit. Stehy, jež se rozpadají, mohou způsobovat otoky, což ženy též může obtěžovat.

„Rána se zkrátka již dostatečně zahojila a nebolí, takže maminka má ten luxus stěžovat si na stehy,“ žertuje Brownová. „Stížnosti na svědění proto odborníci považují za spolehlivý indikátor uzdravení.“

Fyzický stav: císařský řez

Maminku bude pravděpodobně stále dost obtěžovat bolest. Na druhou stranu můžete již očekávat snadnější pohyb. Vaše jizva může trochu svědit, neboť se místo řezu hojí.

Duševní zdraví

Baby blues představují naprosto normální jev. Ve skutečnosti tento nepříjemný psychický stav prý postihne většinu žen. Poporodní deprese (PPD) je však zcela jiná kapitola.

Pokud se cítíte přemožena smutkem a úzkostí, nemůžete jíst ani spát, nejste v kontaktu s novorozencem, máte myšlenky na ublížení sobě či okolí, případně vykazujete vícero z těchto příznaků, neprodleně si promluvte s vaším lékařem.

Jak podpořit poporodní rekonvalescenci?

  •   Zahrňte do vašeho dne trochu pohybu: stačí procházka kolem vašeho domu, nejlépe však pár ulicemi.
  •   Nezapomínejte na správnou výživu. Potraviny s draslíkem vám mohou pomoci udržet energii na potřebné úrovni.
  •   Pakliže kojíte, budete se touto tématikou nyní jistě hlouběji zabývat. Ujistěte se, že máte po ruce lanolin, který zklidňuje, hojí a chrání bolavé popraskané bradavky. Dávejte pozor na ucpané mlékovody. Laktační poradkyně vám v případě těchto a podobných komplikacích může být schopna významně pomoci.

Šestý týden po porodu

Fyzický stav: vaginální porod

Děloha se již navrátila do velikosti před těhotenstvím a krvácení ustálo. Většina žen je teoreticky připravena rozjet cvičební rutinu a sexuální život. Avšak v praxi se k tomu mnohé maminky ještě dlouhou dobu nemají.

„Kolem šesti až osmi týdnů se často setkávám s maminkami, které hlásí, že krvácení se jim již dávno zastavilo, ale náhle se navrátilo,“ vysvětluje Brownová. „Příčina je jednoznačná: vaše děloha se mění natolik, že dochází k odloučení strupu po placentárním lůžku, což způsobuje jasně červené krvácení, trvající několik dní.“

Fyzický stav: císařský řez

V případě císařského řezu platí totéž pro dělohu, jakož i sex a cvičení. Žena již má povoleno zvedat i něco jiného než miminko. Avšak nepřehánějte to.

Jizva už pravděpodobně nebude bolet, ale v oblasti kolem řezu můžete pociťovat svědění a tažení, popřípadě necitlivost.

Již by mělo dojít k naprostému zotavení po zákroku. Řez pocítíte pravděpodobně pouze v případě nárazu.

Jestliže jste byla před těhotenstvím zvyklá na intenzivní fitness aktivitu, vracejte se do tohoto režimu pomalu. V současnosti byste si měla vystačit s tak (ne)namáhavými aktivitami, jako je chůze.

Duševní zdraví

Pakliže vás znepokojuje cokoli v oblasti vašeho duševního zdraví, s problémem se svěřte vašemu lékaři během šestitýdenní prohlídky.

Je normální cítit se vyčerpaná a do jisté míry zdrcená. Ovšem hlubší pocity deprese, beznaděje nebo úzkosti si žádají pomoc odborníka.

Jak podpořit poporodní rekonvalescenci?

  •   V tomto období vás může trápit velké vyčerpání. Proto si neváhejte zdřímnout, kdykoli to je možné.
  •   Ačkoli teoreticky nyní končí poporodní období, mnoho žen se během celého prvního roku s dítětem cítí nesvé. Proto buďte na sebe milá.
  •   Pokud jste připravena obnovit váš cvičební plán, začněte pozvolna.
  •   Totéž platí pro sexuální aktivitu: to, že jste již relativně ve formě, neznamená, že nastal ten pravý čas na milování. Naslouchejte vašemu tělu. Pouze nepatrné procento žen zažívá bezbolestný sex takto brzy po porodu.

Šestý měsíc po porodu

Fyzický stav: vaginální porod

Měly by vám přestat vypadávat vlasy, pokud se tak dělo po porodu. Stejně tak dochází k opětovnému získání plné kontroly nad močovým měchýřem.

V této době již můžete zaregistrovat obtíže s kojením. Začnete-li ztrácet mléko, může se vyplatit konzultace s lékařem o tom, zda nenastal čas na odstav dítěte. Menstruace se dostaví obvykle za 14 až 17 měsíců po porodu. Rozmezí je však velmi široké směrem nahoru i dolu.

Fyzický stav: císařský řez

Jedna studie zjistila, že ženy po císařském řezu mají tendenci být více unavené v šesti měsících po porodu. Váš stav samozřejmě závisí mimo jiné na tom, jak dobře dítě spí.

Stejně jako po vaginálním porodu, vaše mléko může začít „vysychat“, přičemž menstruace se může kdykoli navrátit.

Duševní zdraví

Pokud si již zvykáte na „mateřskou rutinu“ a miminko lépe spí, váš psychický stav pravděpodobně začne směřovat do pozitivnějších rovin. Stále je však třeba řešit jakékoli přetrvávající pocity spojené s PPD.

Jak podpořit poporodní rekonvalescenci?

  •   Nyní se již můžete pořádně „opřít“ do cviků na posilování břicha. Tímto způsobem máte příležitost zmírnit bolest zad.
  •   Cvičení je v této fázi zásadní pro duševní i fyzické zdraví.

Dvanáctý měsíc po porodu

Fyzický stav: vaginální porod

Pravděpodobně se již konečně cítíte ve své kůži, avšak o vašem těle to nejspíše stále ještě nelze tvrdit: ať už jde o pár kil navíc, nebo o hmotnost distribuovanou odlišným způsobem než před těhotenstvím.

V závislosti na tom, zda kojíte, mohou vaše prsa vypadat jinak než v době před početím.

Fyzický stav: císařský řez

Vaše jizva se již zahojila, ovšem dané místo může stále vykazovat určitou necitlivost. Pokud plánujete v brzké době další dítě, většina lékařů vám doporučí císařský řez, jestliže jsou od sebe děti vzdáleny 18 či méně měsíců. Důvodem je riziko prasknutí dělohy během vaginálního porodu.

Duševní zdraví

Váš psychický stav se s vysokou pravděpodobností bude odvíjet od toho, jak se vám daří spát a přizpůsobovat se roli maminky.

Je-li to možné, pokuste se dohnat spánkový deficit, kdykoli miminko spinká a máte čas.

Jak podpořit poporodní rekonvalescenci?

  •   Je důležité pokračovat ve zdravém stravování a cvičení. Nyní již rozhodně nastal čas, aby se miminko naučilo spát samo.
  •   Pokud vás stále trápí bolestivý sex, výhřez dělohy nebo inkontinence, konzultujte situaci s vaším lékařem.
     

Diskuze k článku