Hypnoporod jako cesta od bolesti
Hypnóza už dávno nepatří do rukou šarlatánů, nutících své oběti k ponižujícím výkonům. V současnosti se jedná o léčebnou metodu úspěšně využívanou v řadě odvětvích medicíny. Hypnózu lze považovat za ideální řešení zejména u alergiků na anestetika, u nichž umožňuje provedení zákroku bez léků, a přitom bez bolesti.
Zakladatelkou této ucelené koncepce je americká hypnoterapeutka Marie Mongan. Ve své publikaci Hypnoporod charakterizovala tuto terapii jako přirozenou metodu pro úlevu od psychické i fyzické bolesti, založenou především na uvolnění, dýchacích technikách a autohypnóze. Hypnoporod v současnosti již nabývá různých podob, přičemž cíle (tedy i přínosy) zůstávají shodné.
Jaké výhody hypnoporod přináší?
Hluboká relaxace není pouze cestou k rychlejšímu, snadnějšímu a pohodlnějšímu porodu. Miminko zrozené tímto způsobem si utváří silnější citovou vazbu k rodičům. Lékaři u těchto dětí navíc evidují vyšší APGAR skóre a dokonalejší schopnost sání z prsou v porovnání s klasickými porody.
Schopnost sebehypnózy lze chápat jako přírodní anestetikum, které by účastnici kurzu mělo ihned posloužit v případě potřeby. Lze tím minimalizovat nutnost podání léků s nebezpečnými vedlejšími účinky pro maminku i miminko.
Hypnoporodní technika se navíc vyznačuje nezávislostí na způsobu i místě plození dítěte. Lze ji proto využít třeba při císařském řezu nebo domácím porodu.
Hypnoporodní kurzy mohou také naučit tatínka dosáhnout uvolnění, plně pochopit svou úlohu a sebejistě komunikovat s personálem porodnice.
Na druhou stranu nelze považovat tento druh porodu za zázrak. I hypnorodičkám hrozí poporodní deprese, porod dítěte koncem pánevním či například epiziotomie (nástřih hráze). Značně se však snižuje riziko porodních a poporodních komplikací i doba rekonvalescence.
Kromě pozitivních zkušeností řady matek hovoří ve prospěch uvolnění u porodu také věda, která potvrzuje výše uvedené skutečnosti.
Pryč s úzkostí a strachem
Rodičky mohou využít hypnózu pro vytěsnění bolesti během porodu. S pozitivním postupem k porodu koreluje psychická i fyzická pohoda, jež představuje nedílný předpoklad k navození stavu hypnózy.
Jedná se o hormonální záležitost, kdy nezatíženost organismu stresem umožňuje efektivní produkci endorfinů, oxytocinu a dalších takzvaných hormonů štěstí, jež mohou snížit bolestivost i délku porodu.
Při zvládnuté technice hypnoporodu se lze oprostit od úzkosti a strachu, představujícího podle řady odborníků hlavní příčinu bolesti a porodních komplikací. Obavy na porodním sále mohou generovat napětí, což vyvolává další strach, a tím se uzavírá bludný kruh.
V důsledku pevně zakotvené představy porodu jako božích muk představuje odstranění asociace bolesti a porodu mnohem těžší úkol, než se zdá. V jiných kulturách, kde je porod lidem sugerován jako posvátný milník, se těhotné ženy nepotřebují hypnoporod učit: V tomto prospěšném stavu přirozeně setrvávají díky absenci děsuplných příběhů o útrpných hodinách strávených na porodním sále. Jak vystihuje dula Michaela Kalusová: „Na kurzech vlastně neučíme ženy nic nového, jen ukazujeme, jak se navrátit do toho, co už vědí“.
Porod jako lehký a radostný zážitek?
Podstata kurzu hypnoporodu spočívá v nacvičování meditativního uvolnění těla i mysli, což spočívá zejména v práci s dechem a vnitřním zrakem. Prostřednictvím domácího tréninku hypnózy by žena měla postupně zvládnout obejít vědomou mysl. Tím se otevírají prakticky neomezené možnosti k naprogramování podvědomí. Lze například využít sugesci, jak je porod lehkým a radostným zážitkem.
Učení hypnoporodu klade důraz na uvolnění strachu. Během terapie se klientka svěří se svými obavami a spolu s lektorkou projevuje snahy o nalezení jejich řešení, tedy o eliminaci. V tomto ohledu se jako účinné jeví afirmace. Namísto sebedestruktivních přesvědčení typu „to nemůže dopadnout dobře“ se mají v duchu pravidelně pronášet věty výstižného a povzbudivého charakteru jako „těším se na jemné zrození“.
Vyzkoušejte techniku vizualizace
Dále lze využít techniku vizualizace čili vědomého přestavování si žádoucích, ozdravných a podporujících obrazů. V mysli může například otevírání děložního čípku nabýt podoby rozvíjejícího se poupátka. Záleží čistě na ženě, jaké (pozitivní) představy přiřadí jednotlivým dobám porodním.
Terapeutka může např. doporučit vhodné změny životního stylu, jako vyhledávání pozitivních informací a osob, pro podporu kladného přístupu klientky k porodu a její víry v bezbolestné zrození zdravého miminka.
Dílčím cílem tréninkového programu je ovládnutí síly kontrakcí. Tím se lze zbavit křečí a nalézt druh prodýchávání i polohy podporující rozevírání porodních cest.
Žena ovládající techniku sebehypnózy získává absolutní nadvládu nad svým tělem. Její mysl věří v úspěšné zrození a organismus se tomuto přesvědčení přizpůsobí.
Naslouchat svému tělu
Navzdory laické perspektivě nemá hypnoporod s porodem v hypnóze nic společného. Rozšířený mýtus panuje také o tom, že terapeutky nařizují rodit doma a vzdát se farmak. Ačkoli hypnoporod zvyšuje pravděpodobnost možného využití těchto variant, úkolem lektorky je pouze povzbudit ženu k nasloucháním svého těla a stát se její průvodkyní na cestě za jemným zrozením dítěte.
Vzhledem k povaze výše uvedených kompetencí se většina lekcí uskutečňuje v on-line prostředí. V Čechách se však ujaly už i osobní a skupinová sezení v délce jednoho až několika dnů. Jako u všeho, ne vždy se podaří dosáhnout u všech technik stoprocentní úspěšnosti. Zvláště ženám v tomto ohledu méně zdatným se pro získání podpory doporučuje využít u porodu doprovodu duly znalé v oblasti hypnoporodu, eventuálně partnera, jenž absolvoval cvičení také.
Hypnoporod nabývá na popularitě
Čím dál více žen, včetně známých celebrit, volí hypnoporod. Tento druh porodu však nabývá na popularitě také díky obecnému trendu preferování přírodních řešení nad medikamenty. Rodit miminko ve stavu hluboké relaxace navíc není nebezpečné, jak se může na první pohled zdát. S autohypnózou se naopak pojí nespočet přínosů pro dítě i maminku.