Přejít k hlavnímu obsahu

Zvýšený počet císařských řezů kvůli přítomnosti mužů na porodním sále?

porod-sestinedeli-tehotenstvi.cz

Hlavní úlohou vašeho blízkého u porodu je psychická podpora. Důležitý je pro vás pocit, že máte někoho na blízku, že si můžete s někým kdykoliv promlu­vit a sdělit mu své pocity. Porod je náročný po stránce psychické i fyzické, takže byste měla mít ze svého „průvodce porodem" skutečně dobrý pocit. Otevřeně o tom se svým partnerem promluvte již nyní, před porodem. Je totiž skutečně nutné, aby se rozhodl sám a po zvážení všech okolností. Pokud by si nebyl jistý, u porodu by vám nebyl nic platný.

 

Partnerovi by jistě prospělo školení pro budoucí tatínky! Získal by všechny důležité informace o průběhu porodu a naučil by se, jak vám může sám aktivně pomáhat. Právě touto zkušeností ze „školení otců" pochopí, v čem je jeho pří­tomnost u porodu pro vás důležitá.

Silně duchovně založený Balkán

Ač je našim tatínkům v ČR již pětadvacet let umožněno sdílet u porodu první okamžiky života svého dítěte, není tomu ani zdaleka tak v celé Evropě. Kupříkladu na Balkáně je tento trend stále ještě v plenkách. Dost zásadní je zde stále přetrvávající, silné duchovní přesvědčení.

Jak je to v Bulharsku?

Zatímco v Řecku už mají tatínkové u porodu tradici bezmála desetiletou, v Bulharsku se snad ještě o tradici ani hovořit nedá. Tam je přítomnost otce na porodním sále stále ještě podmíněna dost vysokou finanční částkou, kterou je nutno za tuto vymoženost uhradit. Řada nemocnic a zdravotních zařízení však stále ještě považuje přítomnost otce u porodu za nepřípustné, ať už z hygienických, psychologických nebo náboženských důvodů.

Některá tamní zdravotnická zařízení dokonce stále ještě praktikují odebírání dětí po porodu a jejich separaci. Tato praktika se u nás odbourala již před více než třiceti lety. 

Nejvíce emotivní moment v životě!

Přesto je tamní osvěta v plném proudu a tatínkové, kteří již měli možnost být porodu přítomni, se s nadšením o tento zážitek dělí a svou zkušenost předávají dále. Za tímto účelem vzniklo v Bulharsku jakési sdružení neb liga otců, kteří již tuto zkušenost mají, a snaží se ji nejrůznějšími prostředky propagovat. Mnozí uvádějí, že první okamžiky strávené s dítětem a partnerkou pohromadě jsou ty nejkrásnější, že se jedná o ten nejemotivnější moment v životě. 

Muž nesnese vidět, jak žena trpí!

Řekové, ač obecně přijali možnost přítomnosti otců u porodu velmi pozitivně, stále ještě čelí opačnému názoru, který se mezi veřejností tu a tam objeví. Názor, že muž nesnese vidět, jak žena trpí a protože ten daný moment neví, jak ženě pomoci a propadá panice, čímž ženu stresuje, dokonce podpořil v jedné ze svých studií francouzský lékař Michel Odent, jeden z nejvýznamnějších zastánců přirozeného porodu. Ten došel k závěru, že zvýšený počet císařských řezů souvisí s přítomností mužů na porodním sále. Tvrdí, že je žena při porodu přítomností partnera příliš stresována, čímž její organismus uvolňuje méně hormonu oxytocinu, který napomáhá hladkému průběhu porodu. 

Negativní dopad na mužskou psychiku

Onen francouzský lékař se však zmiňuje i o mužích, vystresovaných z přítomnosti u porodu, a poukazuje díky tomuto faktu na psychickou újmu, která se u těchto mužů může léty rozvinout v mírnou formu deprese. Pokud tedy partner nemůže vidět krev, necítí se dobře v prostředí nemocnice, nedělá mu dobře pocit, že partnerka trpí, není dobré ho, i z hlediska dalšího vývoje vztahu, jakkoli nutit. 

Muž u porodu vs. dula z pohledu MUDr. Odenta

Naopak z praktického hlediska je Odent příznivcem systémové změny zdravotnictví, která přivádí k porodu velmi dobře proškolené porodní asistentky a tzv. duly. Ty mají za úkol poskytnout emocionální podporu v těhotenství, během porodu a pak následně v šestinedělí. S nimi mají na Balkáně bohatou zkušenost již z dob minulých a z dávné historie.
 

Diskuze k článku