Přejít k hlavnímu obsahu

Zázrak zvaný pupečníková krev

Pupečníková-krev-těhotenství.cz

Přemýšlíte nad dárkem pro miminko? Výhodnou investici jistě představuje uskladnění pupečníkové krve v rodinné bance. V případě nemoci disponujete okamžitým přístupem ke kmenovým buňkám, které léčí. 

Co je to pupečníková krev? 

V krevním řečišti novorozence putují miliony kmenových buněk. Takzvaná pupečníková krev zůstává v cévách pupečníku i po jeho přerušení, stejně jako v placentě. Z tkání ji lze extrahovat a uchovat vzácné buňky, na něž je velice bohatá. Uložen v bance pupečníkové krve, ve zmrazeném stavu materiál vydrží desítky let bez nejmenší újmy. 

V minulosti docházelo pouze k likvidaci této životodárné tekutiny. Zdroj kmenových buněk představovala výhradně kostní dřeň pacienta. Lékařská praxe v posledním desetiletí již umožňuje využít tyto buňky s jedinečnými vlastnostmi, které jindy v životě nevznikají.  

  • Pupečníková krev je krví novorozence, která zůstává v placentě po přerušení pupečníku.
  • Její odběr probíhá po narození dítěte a následném přestřihnutí pupečníku.  Samotný odběr je tak bezbolestný a není rizikový pro maminku, ani pro novorozence.
  • Tato krev je cenným zdrojem zárodečných, krvetvorných buněk , které jsou významnou nadějí při léčbě mnohých onemocnění jako he Alzheimerova choroba, cukrovka, onemocnění srdce, onemocnění jater, Parkinsonovy choroby, akutní leukemie aj.
  • Zárodečné buňky z pupečníkové krve jsou výjimečné díky tomu, že se umí včlenit do jakéhokoliv orgánu či tkáně a zajistit jeho náhradu
  • Jde o mladé buňky, jelikož patří původem plodu, nikoli matce. 

Kdy se provádí odběr pupečníkové krve? 

Lékaři mohou připravit vašemu potomkovi podklady pro „tvorbu biologické lékárničky“ jedině v 2. době porodní. Tehdy miminko již vyšlo z bříška, ale zároveň ještě nedošlo k přestřižení pupeční šňůry. 

Jak odběr pupečníkové krve probíhá? 

Využívá se speciálního vaku na odběr pupečníkové krve. Na počátku zákroku dojde k přiškrcení pupeční šňůry. Následně zdravotník odebere na kmenové buňky bohatou krev do odběrového vaku prostřednictvím sterilní jehly. Celkové množství získané tekutiny činí zhruba 70 mililitrů. 

Tento rychlý proces nezasahuje jakýmkoli způsobem do přirozeného průběhu porodu. 

V rámci nadcházejících 24 hodin se získaná krev transportuje do laboratoře, kde po zpracování dojde k jejímu uskladnění v zamrazeném stavu. 

Rozhodnete-li se pro autologní dárcovství, tekutinu lze kdykoli využít pro potřeby vašeho potomka. 

Může odběr kmenových buněk ohrozit miminko? 

Přibližně poslední týden těhotenství dochází v krevním oběhu k přesunu velkého množství kmenových buněk plodu z jater a sleziny do prozatím nefunkční kostní dřeně. Placentu i pupečník protíná řada cév, kde během porodu přirozeně uvízne část pupečníkové krve, bohaté na kmenové buňky. 

Tato krev již v těle dítěte neplní žádnou úlohu. Pro medicínu má naopak velký význam. Ostatní, ve své cestě úspěšné krvetvorné kmenové buňky zajistí v postnatálním období vývoje krvetvorbu nezávislou na mateřském organismu. 

Odběr tzv. perinatálních tkání a buněk s sebou nese nulová rizika pro rodičku i miminko, které se v době zákroku již nachází v péči sestry nebo pediatra. Jde o snadný a neinvazivní postup, prověřený řadou pacientek po celém světě. 

Jaký význam mají kmenové buňky z pupečníkové krve? 

Kmenové buňky se nalézají v různých částech těla.

Pupečníková krev ovšem přestavuje bohatý zdroj zcela vitálních a mladých buněk.

Tyto unikátní buňky nestihly zatížit vlivy okolního prostředí, životní styl jedince ani viry. 

Perinatální buňky, na rozdíl od těch vyskytujících se v menší míře u dospělých osob, navíc ještě nemutovaly. Jejich imunitní nezralost otevírá možnosti aplikace pro většinu jedinců, pokud byste se nakonec rozhodla pro dárcovství pupečníkové krve cizí osobě. Transplantace tělu vlastních buněk, tedy v případě autologního dárcovství, anuluje riziko odmítnutí ze strany organismu dítěte. 

V lékařství nachází využití všechny typy kmenových buněk ukrytých v pupečníkové krvi: 

  • Krvetvorné kmenové buňky zajišťují obnovu kostní dřeně a imunity. Ve světě se eviduje přes 30 tisíc případů aplikace tohoto typu buněk pro lékařské účely. 
  • Mezenchymální pro obnovu kostí, vaziva, chrupavek, stejně jako svalových, tukových a nervových tkání. 
  • Unikátní primitivní buňky se schopností přeměny do prakticky jakékoli tkáně. 

Díky svým ojedinělým vlastnostem kmenové buňky získané z perinatálních tkání léčí přes 80 diagnóz.

Lékařský výzkum, aktuálně sestávající z více jak 130 aktivních klinických studií, naznačuje ještě vyšší potenciál těchto buněk. Zatímco nyní získávají uplatnění například při léčbě dětské mozkové obrny, infarktu či autismu, v budoucnu mohou přispět k celkovému zlepšení kvality života

Obecně považovanou stále ještě za biologický odpad, vnímá současná vědecká komunita pupečníkovou krev jako ideální zdroj kvalitních a nezatížených kmenových buněk pro regenerativní medicínu.

Již více než tisíc rodičů, kteří tuto tekutinu nechali uchovat v rodinné bance, pro ni nalezli další využití. 

Jestliže také zvažujete úschovu životadárných buněk z pupečníkové krve, obraťte se na vaší porodnici a tkáňovou laboratoř. Nezapomeňte však, že odběr, zpracování i uskladnění představují zpoplatněné služby. 

Diskuze k článku