Přejít k hlavnímu obsahu

Děvčátko Nelly podstupuje unikátní experimentální léčbu v USA – transplantují jí její vlastní pupečníkovou krev

Nelly Vadovičové ze Slovenska bylo teprve 13 měsíců, když jí lékaři diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu (DMO). Její rodiče si tak vyslechli jednu z nejčastějších diagnóz onemocnění nervového systému u dětí, jehož prvotní příčinu nedokáže současná medicína léčit. Pouze zmírní následky. Naději na léčbu však přece jen nalezli. V experimentální léčbě za pomoci kmenových buněk z její vlastní pupečníkové krve v prestižní nemocnici Duke University Hospital v USA. Letos šestiletá Nelly zde podstoupila už druhou fázi nejrenomovanější klinické studie v rámci Evropy a Ameriky.

Podobnou studii absolvovalo na 200 dětí, většinou z USA. Nely dostala tuto šanci především díky prozíravosti svých rodičů. Ačkoli těhotenství probíhalo bez sebemenších problémů, rozhodli se pro odběr a uchování její pupečníkové krve v rodinné bance pupečníkové krve Cord Blood Center. V té době ještě netušili, že nastanou komplikace při porodu. Jejich holčička přišla na svět pomocí kleští a dýchat bez asistence začala až po šesti hodinách. Lékaři pak přes rok tvrdili, že bude v pořádku. Jenže malá Nelly se ani ve 13 měsících nepohybovala jako její vrstevníci, a tak s ní rodiče navštívili ortopeda. Ten jejich obavy potvrdil, když diagnostikoval právě DMO.

Od rehabilitace až k léčbě v Americe

V závislosti na stupni poškození mozku je možné příznaky DMO zmírnit pravidelnou rehabilitací. Touto cestou se vydali i Vadovičovi. V Čechách i na Slovensku absolvovali s Nelly celou řadu rehabilitačních metod, díky nimž udělala velké pokroky. Postupně se začala pohybovat pomocí chodítka, pak se i sama postavila a po čase dokonce poprvé samostatně šla. Nyní je velkou nadějí experimentální léčba v nemocnici Duke University, která patří mezi deset nejlepších nemocnic v USA. Nelly se sem dostala díky projektu Pomocná ruka, v rámci kterého rodinná banka Cord Blood Center aktivně vyhledává pacienty a transplantační centra, organizuje přístup k léčbě a finančně ji zabezpečuje. První fázi klinické studie Nelly absolvovala už na jaře roku 2013. Podobný průběh měla i ta druhá, letošní.

Průběh klinické studie

Aby lékaři dokázali zhodnotit pokroky, které Nelly za poslední rok udělala, nesl se první den v duchu vyplňování dotazníků, rozhovorů s lékaři, ale také neurologických vyšetření a dalších nezbytných měření. Ten hlavní zákrok, infuzi s pupečníkovou krví obsahující kmenové buňky, absolvovala až druhý den. Hladký průběh umožnil, aby statečná pacientka podstoupila už den poté logopedické cvičení. Poslední den pobytu v Duke University Hospital v Durhamu pak testovali Nelly na jemnou motoriku. Lékaři byli překvapeni jejími obrovskými pokroky a prohlásili, že patří mezi 5 nejúspěšnějších dětí zařazených do studie. Konečné zhodnocení výsledků však přinese až příští rok, kdy ji čeká třetí, a tedy poslední fáze klinické studie.

Pupečníková krev a kmenové buňky

Pupečníková krev se nachází v placentě a pupeční šňůře miminka. Během porodu ji lze bezbolestně odebrat, zpracovat a následně zamrazit k případnému pozdějšímu využití. Obsahuje specifické kmenové buňky, které jsou díky svému nulovému stáří vhodné k mnoha zdravotním účelům. V současnosti se využívají například k léčbě aplastické anémie, Fanconyho anémie nebo LAD syndromu. Transplantují se také během onkologických onemocnění ke zmírnění projevů snížení krvetvorby v důsledku podávání léků.

Historie

Pupečníková krev se na léčbu používá už 25 roků. V roku 1988 – v čase první transplantace pupečníkové krve - byla známá jedna léčitelná diagnóza, v roku 2010 - 80. Kromě stoupajícího počtu diagnóz roste i počte jednotek pupečníkové krve ve veřejných i rodinných bankách. Podle údajů nejznámějšího nezávislého informačního portálu o pupečníkové krvi pro rodiče Parent's Guide to Cord Blood mělo koncem roku 2012 uloženou pupečníkovou krev pro vlastní potřebu 2,35 milionu dětí na celém světě. Pupečníkovou krev zpracovává pro potřeby rodinných bank 164 laboratoří v 51 zemích. World Marrow Donor Association - mezinárodní organizace na podporu dárcovství krvetvorných kmenových buněk - eviduje 600 000 jednotek darované pupečníkové krve ve 158 veřejných bankách v 36 zemích.

autor: www.tehotenstvi.cz | Petr Sýcha
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku