Když nastoupí horečky
Zvýšená teplota je u dětí velmi častá. Někdy se tři dny povaluje kolem osmatřiceti, jindy vyskočí rovnou ke čtyřicítkám, miminko hoří, je plačtivé, unavené a citlivé. Mohou se dokonce přidat nevolnosti nebo vyrážky. Přiložením ruky sice rozpoznáte vyšší teplotu, ale přesnou hodnotu neurčíte. Ani rtuťový teploměr není všehospásný. Je sice přesný, ale celý proces měření trvá poměrně dlouho, což bývá pro miminko, které musí být ve statické poloze, značně nekomfortní.
- Digitální teploměr
- Čípky
- Sirup s příchutí na snížení horečky a bolesti
- Látková plena na zábaly z brambor nebo tvarohu
Útrapy s rýmou
Většina dětí se naučí smrkat až kolem třetího roku věku. Do té doby budete muset odsávat nebo důsledně otírat nos od nudlí. Je to unavující, ale nutné, abyste předešli potížím s dutinami a zánětům.
- Odsávačka - manuální i elektrická
- Přípravky s obsahem mořské soli
- Nosní kapky pro kojence
- Nosní ampule pro nejmenší pacienty
Potíže se zažíváním
Bolavé bříško, odmítání jídla, nevolnosti, průjmy, zvracení. To všechno potká miminka co pár týdnů. Je to velmi nepříjemné, ale nelze se tomu vyhnout. Základem je dobře vybavená lékárnička, abyste mohli hned zasáhnout a zmírnit akutní potíže.
- Bylinkové čaje - ideální je fenykl - dětem sice nechutná, ale zažívání zklidní
- Kapky se simeticonem (pomáhá rozpouštět plyny)
- Rostlinné a esenciální oleje na masáž bříška
- Rektální rourky, které pomohou vyjít stolici ven
Jako prevenci zvolte probiotické kapky nebo přípravky na zvýšení imunity. Ta je totiž pro správné fungování těla - včetně zažívání - klíčová.
Dítě jako ze škatulky
Nemusíte mít doma jen potřeby pro případ nemoci. Ty přicházejí než u dospělých, ale značnou část času strávíte i běžnou péčí o miminko. A i k tomu potřebujete dostatečný arzenál prostředků a pomůcek.
Masáže, očištění, péče o pupík a pokožku, sliznice, oči a mnoho dalšího. A v neposlední řadě i zadeček a přirození. Nezapomínejte na nic. Každé zanedbání vyvolá negativní reakci. Mezi maminkami sice koluje přesvědčení, že trocha špíny neškodí, protože si děti potřebují vybudovat imunitu, ale to se týká spíš her v písku nebo blátě a procházek v dešti. A ne nedostatečné hygieny.
- Hygienické tyčinky
- Polštářky z buničiny
- Antiseptické oční kapky
- Kožní roztok
- Utěrky z perlanu
- Ochranný krém na opruzeniny
- Pasta s antimykotickými účinky
- Esenciální oleje
- Žvýkací kroužky na bolest zoubků
- Dostatek náplastí
- Dezinfekce
Postupně budete zásoby rozšiřovat s tím, co dítě aktuálně potřebuje a jak se vyvíjí. Základ byste doma ale měli mít. V každé dobře zásobené lékárně vám rádi poradí.