Strašák všech rodičů
O mateřském nebo umělém mléku není třeba diskutovat. Jasné jsou i první příkrmy. Jakmile ale dojde na volnější režim a děti objevují další a další suroviny, je třeba zpozornět a bedlivě sledovat, co děti preferují. Jedno touží po sladkém, miluje kaše, pečivo, jogurty s marmeládou a sušenky a buchty, jiné dává přednost těstovinám, rýži a slaným nákypům. Výjimkou nejsou ani masožravci a milovníci vajec. Chutě dětí se mění poměrně rychle a rodičům dává někdy hodně zabrat během pár dní se přeorientovat na preferovaný jídelníček. Základem je rovnováha. Nic se nemá přehánět. Nesmíte děti do jídla nutit, probujel by v nich odpor a po zbytek života je provázely jen špatné zážitky a zkušenosti. Na druhou stranu není dobré dát dětem úplně volnou ruku, aby jedly jen to, co chtějí. Jen málokteré by sáhlo po masu a zelenině nebo pár kouscích ovoce.
Zbytečný risk
V posledních letech bohužel přibývá rodičů, kteří mají za to, že by děti měly jíst stejně jako dospělí. O to hůř, vyznávají-li veganskou stravu. Sama o sobě není špatná, při striktním dodržení všech pravidel, aby tělu nescházely žádné důležité nutrienty, vitamíny a minerály, může být i prospěšná, zbystřit mysl, napomáhat hubnutí a zvyšovat libido, ale u dětí hrozí poměrně velké riziko poruch vývoje. Veganství není pro malé strávníky. Nejdřív musí projít určitým progresem, co se týká růstu i mentálního rozvoje. Až pak - při spodní hranici kolem patnáctého roku věku - je možné zlehka omezit živočišné produkty v podobě masa nebo vajec a pozvolna zařazovat rostlinné produkty, které jsou pro veganskou stravu typické.
Podloží pro komplikace
Žádný pediatr vás nepochválí za to, že dítěti odpíráte živočišnou stravu. Hit posledních let - paleo dieta - odmítá mléčné výrobky. I sami autoři celého projektu ale několikrát zdůraznili, že i když jsou proti, pro děti a jejich správný vývoj je mléko nepostradatelné a minimálně do čtyř let by ho měli pravidelně dostávat, aby se zocelily kosti a balíček vitamínů a minerálů a výživných a stavebních látek, které jsou pro správné fungování těla nezbytné, byl kompletní. Stejné je to i u veganství. Extrém nesvědčí dospělým, natož dětem. U nich musí být škála surovin skutečně široká, aby se obsáhly všechny aspekty zdravého jídelníčku. Bohužel se tato doporučení často podceňují a děti se po letech výživového strádání potýkají s nedostatkem železa nebo vápníku, s problémy se štítnou žlázou nebo nevyrovnanými hodnotami cholesterolu, mají trable s růstem, trpí na bolesti hlavy a kloubů, bojují s nedostatkem energie a častou únavou, mohou mít zpomalené reflexy a neurologické problémy. Veganství se považuje za zdravý životní styl, ale na druhou stranu a k nepříjemnému překvapení všech často ignoruje souvislosti mezi plnohodnotnou stravou a prokazatelným zdravím. Pokud jste zastánci tohoto stravovacího směru, v pořádku. Ale dejte dětem dostatek času, aby se na rapidní změnu na talíři připravily.