Přejít k hlavnímu obsahu

Měla by maminka krmit své miminko dle rozvrhu nebo dle jeho potřeb?

krmení-miminko-tehotenstvi.cz

Krmíte děťátko pouze v určité časy vypočítané na základě hmotnosti či věku, nezávisle na jeho pocitu hladu? Kde berete jistotu, že během posledního kojení vypilo takové množství tekutin, jaké předpokládáte? Třeba nebylo hladové a z prsu si pouze ucucávalo. Nebo celkově nesaje tak rychle, jak „tabulky“ předpokládají. A co když vstupuje do růstového spurtu a potřebuje větší energetický příjem? Při pokračování v krmení dle konstantního plánu stěží získá potřebnou energii a často jej bude trápit kručení bříška. Hladové děťátko může hůře růst, vyvíjet se i spinkat.

U novorozence se přirozeně objevuje tendence nepravidelného stravování. Určitý jídelní režim si dítě buduje až postupem času. Rodiče by se neměli pokoušet tento proces urychlit. Výsledkem bývají pouze negativní emoce na obou stranách.

Ponecháte-li krmení v režii instinktů dítěte, zvýší se šance na udržení optimálního energetického příjmu, který nevyústí v podvýživu ani nadváhu. Pouze takto má dítě vhodné podmínky pro vývin intuice ve stravování.

V prvních dnech po porodu dodržujte pevně daná pravidla

V prvních dnech po porodu však mají význam určitá pravidla krmení. Přikládání miminka k prsu i v době, kdy nejeví známky hladu, představuje účinnou strategii pro spuštění mateřského mléka. Stimulace poprsí navíc posiluje laktaci. Zavádění určitých omezení příjmu potravy během tohoto období lze považovat až za nebezpečné.

Navíc v raném šestinedělí některé děti prospí takovou dobu, že se během bdělosti doslova nestihnou dostatečně nakrmit. Tato situace nejčastěji nastává v souvislosti s nedonošeností, problémy s váhovým přírůstkem, žloutenkou či zkrácenou podjazykovou uzdičkou.

Pokud maminka krmí dítě s velkými časovými prodlevami, příznaky malnutrice pravděpodobně přetrvají. Proto lékaři doporučují probouzet miminko na krmení minimálně v intervalech tří hodin ve dne a čtyř hodin v noci. Jestliže váha ve druhém týdnu vývoje dosáhne porodní hmotnosti, lze od tohoto režimu upustit.

Na druhou stranu je prokázáno, že malá miminka obvykle přirozeně touží po častém krmení mlékem. I jejich tělesná konstituce, zejména malý žaludek, je uzpůsobena k tomuto způsobu získávání živin. Časté přikládání k prsu proto vašemu potomkovi jistě nebude vadit, naopak takové jednání může ocenit.

Krmení on demand: pohodlné pro miminko, pracné pro rodiče

Jak se však maminka nemá stresovat při předání „žezla“ v krmení miminku? Přijměte skutečnost, že apetit vašeho potomka může výrazně fluktuovat, obvykle v závislosti na konkrétním vývojovém stádiu. Podávat dítěti potravu bez ohledu na jeho současné nasycení (ne)hlad.

Někteří rodiče preferují plánovité krmení pro vyšší kontrolu nad jejich dnem. „Nerežim“ v krmení vyžaduje od maminky neustálou dostupnost pro dítě, což zvyšuje riziko na vyčerpání. Pokuste se vytrvat. Ačkoli se vám nyní může zdát, že se celý den točí kolem krmení miminka, zhruba po šestém týdnu by jste měla začít získávat více času pro sebe. Do té doby se snažte zjednodušit si tuto „práci“: třeba pomocí dětských nosítek, které vám umožní kojit „za pochodu“, nikoli jen na pohovce. 

Spolu s postupujícím výzkumem se vyvíjejí lékařská doporučení týkající se výživy miminek. Při péči o dítě bývá proto vhodnějším řešením načerpat informace o daném problémů z důvěryhodných a aktualizovaných zdravotnických portálů, než od vašich blízkých. Lze si také sjednat konzultaci s pediatrem, který vám může poskytnout podněty k zamyšlení nad tématem (ne)režimu výživy novorozenců a kojenců. 

Jak vám dává miminko najevo, že má hlad?

Při absenci jídelního plánu rodičům odpadá starost s načasováním a počítáním. Dítě krmené „na vyžádání“ si samo řekne o krmení pomocí projevy hladu jako:

  • Cucání prstíků
  • Otevírání pusinky
  • Olizování rtů
  • Svírání pěstiček (jestliže miminko již dovede rozevřít dlaně)
  • Soustředěné pozorování maminky, kdy současně tlačí vpřed jazyk a rty
  • Neklid
  • Zvýšení fyzické aktivity
  • Snaha přitlačit hlavičku k hrudi
  • Kývání hlavičky ze strany na stranu
  • Pláč (aneb poslední signál upozorňující na hlad)

Maminka se nemusí stresovat, jak dlouho miminko krmit, neboť dítě si dobu trvání určuje samo dle vlastní potřeby.

Jak vám dá miminko najevo, že je najedené?

•    Odvrácením hlavy od prsu
•    Natažením paží a nohou
•    Roztažením prstů na nohou
•    Uvolněností (lze poznat například zvednutím miminka, kdy se mu volně kymácejí ručičky)

Navíc miminko, které se může spolehnout, že jeho potřeby budou vždy a včas naplněny, si utváří silnější pouto k rodičům.

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku