Přejít k hlavnímu obsahu

Přibírání v těhotenství má svoje limity

Těhotenství

“Za běžného provozu” bývají ženy ke svým tělům přehnaně kritické, v těhotenství se ale jejich pohled na přibírání mění. Musí jíst přece za dva a chránit dítě i za cenu pár kilogramů navíc. Pravda je ale někde na půli cesty. Extrém tělu nesvědčí. 

Tabulka všechno spasí 

Ženy v těhotenství se mohou řídit tabulkou - gravidogramem, který jasně určuje, kolik by měl kdo přibrat. Pro velmi hrubou orientaci je vhodný, ale musíte počítat i s dalšími faktory, které výslednou váhu ovlivňují. Velkou roli hraje genetika, zdravý životní styl, nastavení mysli, míra stresu, zdravotní omezení a rizikové těhotenství, kdy je značně omezen pohyb, jídelníček, chutě, fyzická kondice a rychlost metabolismu. Dlouhodobý průměr se ale pohybuje kolem dvanácti kilogramů. Je to ideální stav, kdy je váha rovnoměrně rozložena mezi plod a plodovou vodu, placentu, dělohu, tuk, krev a prsa. Existují ale i případy, kdy ženy nabraly jen kolem sedmi kilogramů. Malý přírůstek je stejně nebezpečný jako ten v desítkách kilogramů a atakující hranici pětadvaceti kilogramů. 

Kilogram sem, kilogram tam 

Těhotná žena by měla váhový přírůstek průběžně zapisovat, aby mohla odhalit případné nesrovnalosti a upozornit na anomálie při vývoji plodu nebo průběhu těhotenství. 

V prvním trimestru se těhotenství projevuje zvýšenou únavou a pnutím v oblasti prsou. Váha prozatím nahoru nejde a pohybuje se v maximální míře dvou kilogramů. Spoustu žen navíc trápí nevolnosti a dochází i k úbytku váhy. Je to přirozená součást prvních měsíců očekávání, ale nesmí dojít k dehydrataci a stavům malátnosti. Takové komplikace ohrožují nejen vás, ale i plod. 

Od čtvrtého měsíce je tělo s jiným stavem srovnané a hormony se vrací do původních hodnot. Týdenní přírůstek je kolem půl kilogramu týdně, ustupují nevolnosti, zároveň pomalu vystupuje břicho a začíná ženu omezovat v pohybu. 

Závěrečný trimestr se nese ve znamení klenutého břicha, bolestí zad a u žen, které v první fázi těhotenství přibraly minimálně nebo dokonce shodily, je nárůst váhy největší - kolem 8 kilogramů. Tempo žen se výrazně snižuje a vše se upíná k dítěti a porodu. Právě ve třetím trimestru byste se měly mít na pozoru a konzumovat jen to, co váš stav dovoluje. 

Pohyb vs. rizikové těhotenství 

Při standardním těhotenství bez komplikací byste měla poměrnou část dne věnovat pohybu - ideálně chůzi nebo plavání a strečinku. Tabu jsou adrenalinové sporty a fyzická nebo duševní námaha, zapojování břišních svalů, zvedání těžkých břemen nebo trhavý pohyb a poskoky. 

Rizikové těhotenství není to samé jako to patologické, kdy je matka nebo dítě vážně ohrožené. Jde jen o zvýšenou opatrnost a nutnost speciálního režimu. Na vzniku rizikového těhotenství se podílí fyzické i psychické faktory a v očekávání je třeba se všem zdrojům problémů vyvarovat. Lékař vám naordinuje dočasnou pracovní neschopnost a postaví vás mimo zákon, předepíše šest hodin denně určených na lehké vycházky (opuštění domu nejdříve v 7 hodin ráno a nejzazší návrat v 7 hodin večer) a dá vám rozpis častějších prohlídek a kontrol. V případě zhoršení stavu je nutná hospitalizace. Riziko vzniku preeklampsie nebo předčasného porodu není radno podceňovat. 

Emoční ohňostroj 

Některé ženy se nechávají ovlivňovat svými emocemi a při stresu, strachu nebo naopak radosti mění svoje stravovací návyky. Jedna se přejídá, nezná míru a s oblibou sáhne i po velmi nezdravých potravinách, druhá nemůže jídlo ani vidět a špatné období zahání prací nebo spánkem. Obě varianty jsou toxické pro nastávající matku i plod. Jídelníček by měl být v těhotenství vyrovnaný co se týká jeho složení i objemu. Snažte se držet emoce na uzdě a vyhýbat se situacím, které způsobují nervové vypětí a zkratkovité chování. Ne vždy se dá hormonální kolotoč zbrzdit, ale dopady přejídání nebo hladovění mohou mít v jiném stavu fatální následky. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku