Opatření, která vás ochrání před infekcemi
Neustále udržujte hygienu
Často si myjte ruce a to obzvláště, když se staráte o děti. Pravidelné mytí rukou, zejména před a po určitých činnostech, je jedním z nejlepších způsobů, jak odstranit choroboplodné zárodky a předejít onemocnění. Pokud nemáte k dispozici mýdlo a tekoucí vodu, můžete použít dezinfekční gel na ruce na bázi alkoholu nebo vlhčené ubrousky.
Vařte maso, dokud nebude dobře propečené
Maso vždy důkladně propečte, vždy je lepší připečené než nedopečené. Pokud si nejste jistí, tak ho rozřízněte a zkontrolujte ho zevnitř. Nejezte ani párky v rohlíku, lančmít nebo lahůdky, pokud nejsou dobře ohřáté. Tato nedostatečná tepelně upravená a zpracovaná masa mohou obsahovat škodlivé bakterie zvané Listeria monocytogenes.
Vyhněte se nepasterizovanému (syrovému) mléku a mléčným výrobkům
Nejezte měkké sýry, jako je feta, brie a queso fresco, pokud nemají štítky, které říkají, že jsou vyrobeny z pasterizovaného mléka. Nepasterizované (syrové) produkty mohou obsahovat škodlivé bakterie.
Nechte si udělat výtěr na zjištění streptokoka skupiny B
Přibližně 1 ze 4 žen je nositelkou tohoto typu bakterií, ale necítí se nemocná. Snadný výtěrový test na konci těhotenství ukáže, zda máte tento typ bakterií. Ideální je zajít na výtěr pochvy mezi 36.-38. týdnem těhotenství. Pokud máte tuto infekci, poraďte se se svým lékařem o tom, jak chránit své dítě během porodu.
Poraďte se s lékařem o očkování
O očkování se poraďte se svým lékařem. Některé vakcíny se doporučují před otěhotněním, během těhotenství nebo těsně po porodu. Správné očkování ve správný čas vám může pomoci udržet si zdraví. Například vakcína proti chřipce je zvláště důležitá, když jste těhotná. Očkování může také pomoci zabránit tomu, aby vaše dítě onemocnělo nebo nemělo celoživotní zdravotní problémy.
Nechte se otestovat na pohlavně přenosné infekce
Někteří lidé, kteří mají pohlavní choroby, se necítí nemocní ani nemají žádné příznaky. Je důležité vědět, zda je máte, když jste těhotná, protože to může mít vážný vliv na vás a vaše dítě. Pokud máte pozitivní test na pohlavně přenosnou chorobu, poraďte se se svým lékařem o tom, co můžete udělat, abyste ochránili sebe a své dítě. Některé choroby jsou léčitelné i tehdy, když jste těhotná.
Vyhýbejte se lidem, kteří mají infekci
To platí zejména pro infekce, jako jsou plané neštovice nebo zarděnky. Plané neštovice mohou způsobit těhotenské komplikace a vrozené vady, zarděnky mohou způsobit vážné vrozené vady a vystavit vás riziku potratu nebo mrtvého porodu. Držte se dál od kohokoli, kdo má tyto infekce, pokud jste je ještě sama neměla nebo pokud jste před otěhotněním neměla vakcínu.
Chraňte se před hmyzem, o kterém je známo, že přenáší nemoci
U nás může být komáří kousnutí neškodné, ale jiné je to v zahraničí, kde vás může komár nakazit třeba virem Zika. V tuzemsku je nebezpečné kousnutí klíštětem, které může šířit nemoci, jako je lymská borelióza, ta může způsobit těhotenské komplikace. Když jsou komáři a klíšťata aktivní, noste košile s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Používejte repelenty proti hmyzu a vyhněte se cestování do oblastí, kde mohou infekce ohrozit vás a vaše dítě.
Pozor na zvířata
Pokud rádi hladíte cizí psy a kočky, rozhodně to nedělejte během těhotenství. Nevěřte mýtům, že mají léčivé sliny, naopak jsou plné choroboplodných zárodků. Nedotýkejte se ani nevyměňujte špinavé stelivo pro kočky a vyhněte se kontaktu s potenciálně kontaminovanou půdou. Ať to udělá někdo jiný. Pokud musíte podestýlku vyměnit sami, nezapomeňte si vzít rukavice a poté si umyjte ruce. Špinavá kočičí podestýlka a půda mohou obsahovat škodlivého parazita, který způsobuje infekci zvanou toxoplazmóza.