Přejít k hlavnímu obsahu

Borelióza v těhotenství

Měla jsem klíště. Po odstranění nezůstala žádná skvrna, nesvědí to, prostě nic. Přesto mám strach, jestli nebylo klíště infikované boreliózou a neonemocním.

Pokud se jedná o počáteční těhotenství a skutečně by u vás borelióza propuk­la, je velmi pravděpodobné, že by těhotenství skončilo spontánním potratem, je­likož při podobných infekcích dochází k závažným poruchám plodu a tělo vytvá­ří tzv. přírodní selekci.

Je nutné klíště odstranit co nejdříve, nejlépe do 24 hodin, čímž se sníží pravděpodobnost přenosu nákazy. Vyjmuté klíště můžete odeslat na speciální rozbor do krajské hygienické stanice.

Jelikož se u vás neprojevily ani lokální známky infekce, které jsou časté bez­prostředně po odstranění klíštěte z těla, domnívám se, že se u vás borelióza nepotvrdí. Přesto doporučuji poznamenat si datum vyjmutí a lokalitu na těle.

Ať už dojde k infekci boreliozou v jakékoli fázi těhotenství, je nutná včasná léčba speci­álními antibiotiky užívanými až několik měsíců. Tato terapie výrazně sníží pravděpodobnost přenosu infekce na plod.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA