Přejít k hlavnímu obsahu

Mateřství a ekologie. Jde to dohromady?

Látkové pleny

Ekologie, udržitelnost, minimalismus. Slova, která slýcháte poslední dobou čím dál častěji. Jakou mají ale skutečně váhu a lze je promítnout do skutečného života? Ano i ne. Musíte si vybrat. 
 

Sny versus realita 

Ze všech stran je ohromný tlak, že se plýtvá, že je třeba chránit přírodu a usměrnit se. Pochopitelně je na tom spousta pravdy, ale odborníci by si měli uvědomit, že ne vždy jsou představy o ideální proveditelné a převoditelné do reality. Je třeba nahlédnout pod pokličku života obyčejných lidí a vybraných skupin jako jsou například čerství rodiče. Ti by jistě do udržitelnosti a minimalismu vložili veškeré úsilí, ale občas to jednoduše nejde. Proč? Důvodů je několik. 

V nové roli 

Po narození prvního dítěte je všechno nové, neohmatané, kumulují se pochybnosti a radosti, starosti a vyhrocené emoce. Je těžké v takových chvílích myslet na udržitelnost, vyrábět si vlastní vlhčené ubrousky, příkrmy vařit zásadně doma a zanevřít na plastové kapsičky a skleničky se zeleninovou směsí, poctivě třídit, prát jako o život, protože dítě nepotřebuje víc než pět bodyček a pár ponožek, sledovat akce, vzdát se nakupování v obchodech a s trochou vůle si vše ušít doma a vyvarovat se plastových obalů. Je pochopitelné, že minimálně v prvních měsících se pozornost matky i otce upíná jinam. K jejich dítěti. A na malichernosti, kterými udržitelnost, minimalismus a ekologie v tu chvíli skutečně jsou, zkrátka nezbývá čas. 

Je to omluvitelné. Ono se to po čase srovná a všechno dostane řád. Nemá ale smysl ten dočasný výpadek lidem vyčítat. 

Nedostatek času 

Mají peníze a vcelku rychle si zvykli na novou roli. A přesto jim ekologie a udržitelnost nic neříká. Nepochopitelné? Ani ne. Nemají zkrátka čas takto přemýšlet. Za to, že jsou zabezpečení, platí vysokou cenu v podobě dlouhodobého nedostatku času. A tak je pro ně snazší používat klasické plenky, které jednoduše vyhodí a nemusí je přepírat. Jdou do obchodu a všechno potřebné si koupí a netráví večery výrobou hygienických potřeb a her. Jsou zkrátka jen unavení a využívají všech výdobytků, které jim doba nabízí. Hektický způsob života je zkrátka pro ekologický a udržitelný způsob života velkou překážkou. 

Když peníze schází 

Je to paradox. Ve finále jsou všechny tři zmíněné přístupy finančně méně náročnější, ale začátky nikoliv. A právě proto se lidé - obzvláště s miminkem udržitelnosti, minimalismu nebo ekologii brání. Během prvních měsíců nebo dokonce let nemají maminky peněz nazbyt a z deseti tisíc toho opravdu mnoho pořídit nelze. V kombinaci s nedostatkem času a stresem z nového prostředí a role je toho na rodiče dost. 

Nemají prostředky na pořízení látkových plen, nemají na kupování mandlového oleje do vlhčených ubrousků, nemají na oblečení z bio bavlny. Je to smutné, ale taková je realita. Možná se to časem změní. Nesuďte je, finanční situace se může rázem změnit u každého z vás. Není to totiž zdaleka o penězích, ale o lásce a zázemí. 

Proti proudu 

Poslední důvod je bohužel docela častý. Udržitelnost, ekologie a minimalismus je sice lákavý, ale stále jsou lidé, kteří se v něm našli, v menšině. A ještě dlouho tomu tak zůstane. Ti, kteří zůstali na druhé straně barikády, asi jen tak nepřesvědčíte. Mají své zajeté postupy a nebudou na nich nic měnit. Nebudou šetřit ubrousky ani se nevzdají zbytečných hraček a ohromného množství plastu včetně jednorázových plen. Myslete na to, že přesvědčováním byste je v jejich postoji mohli jen utvrdit. Nemá smysl je lámal a změnit jejich názor. Myslete na to, že každá kapka v moři je důležitá a váš díl práce je vidět i bez ohledu na to, jestli někdo ve vašem okolí smýšlí stejně. 


 

Diskuze k článku