Neplodnost v Česku se týká stále více mužů
To potvrzuje i Jan Lacheta, primář IVF klinického centra ISCARE: „O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice.
Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií.“ Varikokéla, jako její častá příčina, je rozšíření žil varlete způsobující vedle bolestí také neplodnost či pokles hladiny mužských hormonů. Nejčastěji je způsobena vrozeným snížením kvality žilní stěny.
Rozšíření žil varlete způsobuje zhoršení odtoku krve z varlat s mnoha důsledky. Mimo jiné zvyšuje teplotu varlat a tlak v jejich žilním systému. Tyto negativní vlivy vedou k poruchám tvorby spermií, ke snížení jejich počtu a ke zhoršení jejich kvality, které mohou vést až k neplodnosti.
Sex a neplodnost - problémy s početím ničí milostný vztah dvojice
Endometrióza je příčinou neplodnosti u čtvrtiny žen
Jak se projevuje varikokéla?
Muži trpící varikokélu mohou pociťovat bolesti směřující od varlete do třísla. Typicky tyto bolesti doprovází namáhavé činnosti, sport, dlouhé stání nebo řízení automobilu. Poruchu je třeba operativně odstranit. Variant zákroku je několik, ovšem katetrizační ucpání není stoprocentní a obtíže se pak mohou vrátit.
Laparoskopická operace v celkové anestezii zase zvyšuje riziko poranění střev či velkých cév při zavádění nástrojů. Maximálně bezpečným a spolehlivým zákrokem je mikrochirurgická operace varikokély vyžadující speciální operační mikroskop. „Tento mikroskop se nám podařilo získat na klinice ISCARE, kde je nyní možné zákrok podstoupit. Tato metoda zabezpečuje nejvyšší šanci na přerušení všech rozšířených žil, vzhledem k operačnímu přístupu v blízkosti varlete,“ vysvětluje MUDr. Lukáš Bittner, urolog a sexuolog oddělení Andrologie na klinice ISCARE.
Počet neplodných párů v Česku roste
Jaké jsou nejčastější příčiny ženské neplodnosti?
Jak probíhá zákrok?
Mikrochirurgické provedení minimalizuje šanci na poškození přívodních cév varlete a nervů, což významně snižuje množství pooperační komplikací.
Výkon probíhá v celkové anestezii, operační čas u jednostranné varikokély je kolem 60 minut. Při operaci dojde k vytažení semenného provazce nad úroveň kůže a k jeho otevření pod mikroskopem. Tepny, mízní cévy, nervy a chámovod jsou šetřeny, rozšířené žíly jsou podvázány a přerušeny. 5 hodin po zákroku je pacient monitorován a následně je schopen s doprovodem dospělé osoby opustit kliniku. Hospitalizace proto není nutná.
Zlepšení parametrů spermiogramu po operaci varikokély nastává u 80 procent pacientů.
Operační mikroskop u varikokély
Pro mikrochirurgické operace je použití operačního mikroskopu podmínkou. Při použití pouze lupových brýlí není zvětšení dostatečné (lupové brýle zvětšují většinou 2,5x, maximálně však 4,5x). Optimem pro varikokélektomii je desetinásobné zvětšení. Výsledky operace varikokély jsou na míře použitého zvětšení závislé.
Dle mnoha provedených studií se s mírou použitého zvětšení snižuje počet komplikací a zvyšuje se úspěšnost zákroku.
Na klinice ISCARE je nově k dispozici špičkový operační mikroskop Leica M525 F50, který poskytuje zvětšení až 12,8x. Má výborné optické vlastnosti a automatické vyvažování s elektromagnetickými brzdami, které umožňuje ovládat pozici mikroskopu pouze jedním tlačítkem, což významně zkracuje čas operace.