Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké jsou nejčastější příčiny ženské neplodnosti?

Příčiny ženské neplodnosti

Možných příčin neplodnosti u žen může být celá řada. Aby však mohly být odhaleny, je třeba projít vyšetřením např. v jednom z moderních center asistované reprodukce. Ta dokáží odhalit nejen příčiny, ale také navrhnout konkrétní postup léčby. Mnohdy s vysokou šancí na úspěšné oplodnění.

Ovariální faktor

Ovariální faktor souvisí s nesprávnou funkcí vaječníků, přičemž nejčastější problémy, které můžeme ve spojitosti s vaječníky a jejich funkcí pozorovat, jsou: 

  •  Anovulace

Neschopnost vaječníků uvolňovat vajíčko. Anovulace je konkrétně menstruační cyklus, u kterého nedojde k ovulaci a tím pádem k uvolnění zralého vajíčka z vaječníků. Kvůli tomu nedochází k oplodnění zralého vajíčka spermií. Jedná se o jednu z častých příčin neplodnosti.

  • Předčasné ovariální selhání

To se projevuje nedostatečnou hormonální funkcí vaječníků podobně jako v menopauze. Odhaduje se, že celosvětově postihuje až 1 % ženské populace. Příčiny tohoto problému jsou kombinací vrozených faktorů a vlivů zevního prostředí. Nebývají však vždy zcela zřejmé.

  • Polycystické vaječníky

V tomto případě se jedná o cysty na vaječnících, které vzniknou tak, že se dozrávající folikuly z vaječníků neuvolní, ale rostou pod jeho povrchem a jsou stále vytvářeny další. Kvůli tomu dochází ke vzniku nových cyst a vaječník se tak zvětšuje. S tím roste také pouzdro vaječníku, aby jej obalilo. Tímto způsobem dochází postupně k polycystickému vaječníku.

ČTĚTE TAKÉ:

Sex a neplodnost - problémy s početím ničí milostný vztah dvojice

Endometrióza je příčinou neplodnosti u čtvrtiny žen

Gynekolog varuje: Věk českých prvorodiček se neustále zvyšuje, riskují vrozené vady, neplodnost i svůj život

Léčba neplodnost

Nejčastější příčiny potíží s otěhotněním

Tubární faktor

V případě tubárního faktoru se jedná o další z možných příčin neplodnosti. Souvisí s neprůchodností nebo absencí vejcovodů

Tubární faktor neplodnosti je stav, kdy ženě buď zcela chybí vejcovody nebo jsou poškozené či nefungují správným způsobem.

U tubárního faktoru se vajíčko nemůže dostat z vaječníku do dělohy a spermie se tak nedostanou k vajíčku. Při částečné neprůchodnosti vejcovodů tak hrozí, že oplodněné vajíčko zůstane ve vejcovodu a dojde k mimoděložnímu těhotenství. To se týká především žen s endometriózou nebo žen, které prodělaly gynekologickou infekci.

V případě, že se nejedná o absolutní tubární faktor, což znamená, že vejcovody zcela chybí nebo pokud nejsou vejcovody závažně poškozené, je zde stále určitá šance na spontánní otěhotnění. I když poměrně malá. Jsou ovšem známy případy těhotných žen s vejcovody, u kterých nebyla prokázána průchodnost. 

Endometrióza

Poměrně vysoké procento žen trápí právě endometrióza. Jedná se o onemocnění, při kterém se částečky výstelky dutiny děložní dostávají mimo své běžné uložení. Často se vyskytuje v pánevní oblasti na vejcovodech, vaječnících, močovém měchýři aj., kde se může projevovat ve formě meziorgánových srůstů, cyst nebo bolestivých tkáňových uzlů.

Při tomto onemocnění se tkáň děložní sliznice objevuje na jiných orgánech, například na vaječnících. Výskyt této tkáně však není omezen pouze na oblast malé pánve. Kromě srdce a sleziny se může nacházet v podstatě kdekoli.

V současné době neexistuje zatím možnost endometriózu zcela vyléčit. Pomocí různých metod léčby je možné ztlumit bolesti či chirurgicky odstranit endometriotická ložiska a zabránit návratu příznaků a rovněž zachovat plodnost.

Příznaky endometriózy mohou být bolesti v podbřišku, bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk či nemožnost otěhotnění.

Genetický faktor

Muži a ženy, kteří jsou přenašeči určité genetické vady mohou mít problém s plodností a otěhotněním právě na základě genetiky. V mnohých případech se nemusí jednat nemožnost otěhotnět přirozenou cestou. Přesto je v takových případech lékaři doporučováno počít dítě skrze mimotělní oplodnění, aby se vyloučila možnost početí dítěte s genetickou vadou. 

Imunologický faktor

Takto zapříčiněná neplodnost tedy skrze imunologický faktor může postihnout ženy i muže. Jedná se o důsledek imunologických problémů, při nichž může docházet k útoku imunitních systému proti spermiím nebo proti tkáním vajíčka. Páry, které mají imunologický problém se potýkají s nemožností početí a s častými potraty. 

Jak probíhá identifikace příčiny ženské neplodnosti v centrech asistované reprodukce?

1.    Anamnéza: ze všeho nejdříve dochází k setkání s lékařem, který se snaží zjistit, zda se ve vaší rodině vyskytovala různá onemocnění. Lékař klade řadu otázek zaměřených na užívání léků či potravinových doplňků, na problémy související se zánětem pohlavních orgánů, předchozí těhotenství a menstruační cykly. 

2.    Následuje gynekologické vyšetření: je posuzován stav ženských reprodukčních orgánů. Následuje ultrazvuk, na kterém je zobrazena děloha, vejcovody a vaječníky. V některých případech se provádí také vyšetření průchodnosti vaječníků.

3.  Třetím krokem je laboratorní vyšetření moči a krve: zkoumá se především možná přítomnost pohlavních chorob a funkce štítné žlázy. 
Podle výsledků jednotlivých vyšetření lékař doporučí další diagnostické vyšetření jako je:

  • Hysteroskopie: metoda, při níž se vizualizuje dutina děložní a provádí se drobné výkony v dutině a hrdlu děložním.
  • Hydrolaparoskopie: metoda umožňující vizualizovat malou pánev ženy
  • 3D ultrazvuk: poskytuje troj-dimenzionální obrázek
  • Genetické vyšetření: vyšetřují se chromozomy, které dávají informaci o genetické výbavě ženy či partnerů.
  • Imunologické vyšetření: jedná se o základní vyšetření plodnosti ženy. Vyšetřují se protilátky proti spermiím, vajíčkům a embryím, antifosfolipidové protilátky.
  • Laparoskopické vyšetření: vyšetřovací metoda, při níž je umožněno šetrně prohlédnout dutinu břišní a ověřit průchodnost vejcovodů. 

Diskuze k článku