Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění už zdaleka neřeší jen matky malých dětí. Hostitelem se mohou stát i sami dospělí. A to včetně žen v průběhu těhotenství, u kterých nemoc přináší řadu rizik.
Kdo se může spalničkami nakazit?
Virus s vysokým potenciálem nakažlivosti se šíří kapénkami: nejčastěji kašlem a kýcháním, v ojedinělých případech i bezprostředně kontaminovanými předměty či vzduchem. Jeden nemocný může infekci přenést až na 18 vnímavých jedinců.
Průměrná inkubační doba spalniček činí 13 dnů. Největší riziko nákazy hrozí v prvních dvou týdnech po propuknutí nemoci.
Nejohroženější skupinu představují děti ve věku do pátého roku života. Díky proočkovanosti se snížil výskyt nemoci na mizivé procento.
Přesto v rozvojových zemích Afriky a Asie, kde se vakcína z různých důvodů neaplikuje, jsou spalničky stále jednou z hlavních příčin úmrtí v dětském věku. Například roku 2005 jim podlehlo téměř 350 tisíc osob, nejčastěji právě dětí. V ČR se dlouhodobě držel počet nakažených pod hranicí 30 osob. Před pár lety propuknutá epidemie ovšem s čísly pořádně zatočila. Na počátku roku 2019 bylo hlášeno přes 300 případů onemocnění!
Mohu spalničky chytit vícekrát za život?
Vakcína se zakládá na živém viru oslabených spalniček. Po prodělání nemoci či (s vysokou pravděpodobností) po očkování získává jedinec celoživotní imunitu. Jestliže jste tedy již spalničky prodělali, znovu jimi onemocnět nemůžete. Někdy se však můžete splést, jakou nemoc s výsevem jste prodělali, a spadat tak stále mezi virem ohrožené osoby.
ČTĚTE TAKÉ:
Povinný očkovací kalendář a další možnosti očkování
Proč se nechat očkovat
Léky a očkování v těhotenství
Můžu se v těhotenství nechat očkovat proti chřipce
13. týden těhotenství: příznaky, rady a co můžete očekávat
Jaká rizika spalničky v těhotenství přinášejí?
Onemocnění mívá v těhotenství horečnatý průběh. Spíše než plod ohrožuje ženu, a to zejména rizikem těžkého zánětu plic a laringitidy. Jelikož spalničky výrazně snižují bakteriální imunitu, často je doprovází zápal plic, zánět středního ucha, dutin nosních a další bakteriální komplikace.
Ohrožují spalničky během gravidity plod?
Virus nemůže způsobit vrozené vývojové vady. Lékaři ovšem u nakažených žen prokázali zvýšený výskyt předčasného porodu a, zejména při komplikovaném průběhu či infekci ve třetím trimestru, i potratu. V prvních třech až čtyřech měsících těhotenství může infekce způsobit miminku mentální retardaci, hluchotu, rozštěp rtu, oční problémy či srdeční anomálie.
Onemocnění se dává také do souvislosti s nízkou velikostí novorozence (tzv. růstová restrikce). Dojde-li k nákaze během porodu, hrozí během několika dalších let rozvoj smrtelné subakutní sklerotizující panencefalitidy (SSPE). Toto degenerativní onemocnění mozku se naštěstí vyskytne pouze v 1 z 100 000 případů a v raném stádiu může být zvládnutelné léky.
Pokud je matka imunní proti spalničkám, miminko získává ochranu do šestého měsíce života, postupně slábnoucí do prvního roku života. Kojenci s nedostatkem mateřských protilátek mohou prodělat mírnější formu nemoci, a zachovat si tak imunitu po zbytek života.
Jak poznáme, že jde o spalničky?
Spalničkovou vyrážku si lze snadno splést s alergickou reakcí či vážnějším průběhem spály. Drobné červené skvrny na obličeji a trupu může způsobovat i řada jiných viróz.
Diagnózu musí prokázat sérologické laboratorní vyšetření, které se provádí na první screeningu. Krevní test odhalí, zda máte dostatek protilátek.
Je možná vakcinace proti spalničkám během těhotenství?
Lze se nechat naočkovat nejpozději měsíc před plánovaným početím. Při vakcinaci během těhotenství by plod mohl nést zdravotní následky.
Mám se nechat přeočkovat před těhotenstvím?
Od roku 1982 se podávají 2 dávky vakcíny, které by měly zajistit celoživotní ochranu. Výzkum však prokázal, že kvůli absenci styku s virem spalniček během života imunita postupně slábne. Proto je vhodné nechat si provést test na přítomnost protilátek. Vyšetření vás vyjde na 600 až 1000 korun.
Z důvodu nízké pravděpodobnosti ochrany, lékaři doporučují starším ročníkům přeočkování jednou dávkou před otěhotněním i bez předešlého odběru protilátek. Pravděpodobnost ochrany je totiž příliš nízká. Vakcinaci vám po úhradě zhruba 600 Kč provede váš praktický lékař, případně kterékoli očkovací centrum.
Jaké jsou možné nežádoucí účinky po očkování proti spalničkám?
Vakcína vyvolá mezi osmým až dvanáctým dnem od očkování u jedné třetiny očkovaných očekávanou post-vakcinační reakci. Mezi její projevy patří zvýšená teplota, zánět nosohltanu, spojivek či typická vyrážka. Tyto stavy odráží fakt, že organismus reaguje na vakcínu. Objevují se častěji po podání první dávky do dvou let věku. Druhá dávka bývá bez nežádoucích účinků. Organismus se navrátí do normálního stavu během dvou dnů, vakcinace nezpůsobuje žádné dlouhodobé zdravotní následky.
Vážnější komplikace typu anafylaktický šok vídáme pouze u jednoho z milionu případů. Obávaný zánět mozku (post-vakcinační meningoencefalitida) se vyskytuje s frekvencí menší než 1:5 milionům aplikované vakcinace. Riziko možného nežádoucího účinku však zdaleka nepřevyšuje rizikovost případného onemocnění.
Lékaři dosud nezaznamenali přenos infekce z očkovaných jedinců na vnímané osoby. Přeočkování před těhotenstvím vám tedy dá jistotu, že nenakazíte své miminko, než bude samo očkováno. Stejně tak se virus nemůže přenést na matku z dítěte v návaznosti na provedenou vakcinaci.
Žádné očkování nebylo koncipováno k celoživotní ochraně. Dospělí, jejichž imunita již „vyvanula“, se ocitají ve stále větším ohrožení. Spalničky se z dětských kolektivů přenesly už do celé populace. Na vině jsou rodiče, kteří často z iracionálních důvodů, nedávali děti očkovat.
Pro zajištění těhotenství bez komplikací a zdravého vývoje miminka je tedy vhodné minimálně zajít na odběr krve. Očkováním dítěte, případně i sebe, zvyšujete kolektivní imunitu. Díky tomu (nejen) budoucí maminky nebudou muset řešit stejné problémy virózami.