Pravidelná procházka
Je-li pět stupňů pod nulou, pobyt venku zkraťte na minimum nebo nechte na jindy. Takové teploty nesvědčí miminkům ani menším dětem. Nemá smysl riskovat. I školky mají zákaz chodit ven. Přiměřený vítr by ale neměl bránit kratší procházce a řádění na čerstvém vzduchu. Posílíte tak imunitu dítěte, vyvětráte se, příjemně unavíte a dodáte energii celému tělu. A co teprve ten kvalitní a hluboký spánek po návratu.
Základem je ale důsledná příprava. A to jako v podobě oblečení, tak trasy nebo kosmetiky. To, že máte odvahu na procházku ve větru, neznamená, abyste riskovali podráždění od fujavice, rudé tváře nebo nachlazení.
Mastná vrstva
Při větru ze všeho nejvíce trpí pokožka. Jen si představte, jak dospělého člověka štípe a pálí. A co teprve malé děti a miminka. Naštěstí existuje účinná ochrana, aby nebyla po pár minutách zarudlá. Před procházkou namažte děti něčím mastným. Nemusíte kupovat speciální produkty “do větru”, většinou jde stejně o vyhozené peníze. Použijte vazelínu, kokosový olej nebo malou kuličku vepřového sádla. Jde o to, abyste na pokožce vytvořili neprostupnou vrstvou a silný vítr se nedostal přímo ke kůži.
Tuto funkci může plnit i opalovací krém s vysokým SPF. Ten byste mimochodem měli mít po ruce celoročně. Sluníčko totiž úřaduje neustále.
Hlava v teple
Čelenky a čepice. To je základ od podzimu do jara. Problém je v tom, že děti se vrtí, škrábou, nesnesou nic, co je pevně obepíná. A tak se jen na minutku otočíte a už jsou uši venku, fouká na čelo a za krk. A to je první krůček k nachlazení. Vyřešte to jinak a pořiďte jim speciální kuklu, která zakryje celou hlavu i s ušima a krk. Většinou jsou z tenké, ale za to z přírodních vláken, která mají ty nejlepší termoregulační vlastnosti. Malé děti i miminka tak zůstanou v teple, nepřehřejí se, neprochladnou a kukla je nebude omezovat v pohybu a hrách.
Ruce a nohy
Primárně útočí vítr na hlavu a krk. To ale neznamená, abyste se nestarali o ruce a nohy. I ty musí zůstat v teple, aby se vtíravý fujavec nedostal k tělu. Dbejte na kvalitní ponožky nebo punčocháče a kalhoty s pružným lemem a bavlněné rukavice. Na podzim nemusí jít o huňaté kousky, ale základní vybavení, které zajistí zběžnou ochranou před chladem.
Promyšlená trasa
Neméně důležitá je i zvolená trasa. Ideální je cesta města, abyste mohli v případě nouze zaběhnout do kavárny nebo se alespoň schovat mezi domy. Vyhněte se otevřeným prostranstvím, výletům do přírody nebo špatně dostupným místům. Za prvé to není bezpečné, za druhé je tam vítr ještě o dost silnější.
Něco na zub
Fouká, fičí a stromy se ohýbají. A čím déle jste venku, tím větší máte žízeň a hlad. A děti stejně tak. A nepohodlí v bříšku může zamávat s tělesnou teplotou. A tělesná teplota může zhoršit reakce na vnější prostředí. Právě proto byste měli mít po ruce termosku s vlažným čajem něco menšího k zakousnutí - ovocnou kapsičku, ovoce nebo raw sušenku.