Přejít k hlavnímu obsahu

5. měsíc života miminka. Kompletní průvodce pro rodiče

5. měsíc života miminka-tehotenstvi.cz

Pětiměsíční miminko znamená šťastné miminko. Tolik chichotání jste ještě neslyšeli. Své emoce se děťátko opravdu nebojí dávat najevo ve velkém. Je vidět, jak se jeho psychika i tělíčko překotně vyvíjejí. Podpora tohoto vývoje zůstává na rodičích. Proto se podívejte, jakými milníky dítě v pěti měsících věku prochází a jak podpořit jeho schopnosti. 

Jak roste miminko v pátém měsíci života? 

Děťátko už pravděpodobně dosáhlo více než dvojnásobku své porodní hmotnosti. A tento měsíc ho čeká přibrání o dalších zhruba 500 až 900 gramů a vzrůst přibližně o dva centimetry. 

První rok života se nese ve znamení překotného růstu, zejména však jeho první část. Proto například trojnásobku porodní hmotnosti dosáhne dítě až za rok. 

Značné pokroky zaznamenává oblast kognitivních schopností

Vzniká porozumění příčinné souvislosti. Dítě již například chápe fakt, že akce jako smetení talíře ze stolu vyvolá následek (a očividně to s oblibou testuje). Nebo při manipulační hře, když vydá hračka zvuk při zmáčknutí, kojenec postupně postřehne souvislost mezi zmáčknutím a zvukem. Mačkání poté začne provádět záměrně za účelem vyvolání daného zvuku. Znalost příčiny a následku se považuje za důkaz rozvoje myšlení. 

Miminko rovněž odhaluje, jak předměty mimo zorné pole přetrvávají na svém místě: nezmizí. Odborníci tento jev označují jako stálost objektu

Jak spí miminko v pátém měsíci života? 

Přestože se celonoční spánek mohl objevit již minulý měsíc, některá miminka stále vyžadují krmení v noci. Rodiče by měli zůstat na pozoru, neboť více jak tři probuzení v mnoha případech indikují poruchu spánku. 

Typický spánkový cyklus kojence

  • Tři až čtyři zdřímnutí přes den trvající dohromady v průměru tři a půl hodiny 
  • 11 až 12 hodinový noční spánek 

Spánkové cykly se u každého jedince liší. Přesto způsoby pro usnadnění usínání a podporu hlubokého spánku platí univerzálně. 

Základem je nastavení vhodných spánkových rituálů. Tento sled opakujících se činností by měl vyvolat relaxační efekt. Mějte však na paměti, že účinnost závisí nejen na volbě aktivit, ale rovněž na jejich pořadí. Zjistěte, jak vytvořit dobře fungující rutinu pro ukládání ke spánku. 

Rychlé usínání a dlouhý spánek obvykle předpokládá vhodně nastavenou „večerku“. Doba uložení ke spánku se musí každý den shodovat, včetně víkendů. Vyplatí se zvolit čas, kdy dítě nejlépe „zabírá“, s maximální odchylkou dvaceti minut. Zohledňuje se také věk dítěte. Na pátém měsíci vsaďte na rozmezí sedm až půl deváté večer. 

s

Existuje spousta „rušičů“ spánku typu štěkající pes, starší sourozenec nebo popeláři. Pro utlumení nepříjemných zvuků se využívá bílý šum, který navíc sám o sobě pomáhá navodit hlubší spánek. Zatímco při procházce s kočárkem lze spustit uklidňující tóny z aplikace ve vašem telefonu, během noci tuto úlohu dovede zastat fyzické zařízení pro generování bílého šumu.  

Účinek jediného slunečního paprsku občas vede k fatálním následkům. Světlo dává mozku signál k přepnutí organismu do stavu bdělosti. Proto se vyplatí zatemnit dětský pokojíček: a to tak kvalitně, abyste sotva dohlédla na špičku vlastního nosu. 

Jak se miminko v pátém měsíci věku vyvíjí? 

  • Vývoj smyslových schopností dítěte v pátém měsíci života 

Přestože se zrak dítěte do půl roku věku nevyrovná dospělému, každý týden se krůček po krůčku zdokonaluje. V tomto měsíci si miminko užije pohled na vícero vzorů, tvarů a barev: do jeho zorného pole se totiž dostanou i předměty vzdálené několik metrů. Navíc obvykle dovede zaostřit bez šilhání a rozeznat odlišné odstíny barev. 

Ústa se díky nespočtu nervových zakončení stávají spolu s ohmatáváním hlavním prostředkem pro pocítění povrchů. Proto maminky častokrát přistihnou potomka při ochutnávání předmětů. Omyvatelné hračky se proto jeví jako skvělý nápad, především v případě sourozenců. 

Jak se zvyšuje apetit, roste i touha po poznávání různých chutí a vůní jídla. Však také nejpozději v šestém měsíci by dítě mělo dostat „premiérovou lžičku“. 

Vzrůstá vědomí o okolním prostředí. Dítě zvládá sledovat trajektorii kutálejícího se míče či jiného rychlého a malého předmětu, stejně jako staršího sourozence hrajícího si opodál. Jistě si také všimnete soustředěného výrazu miminka při zírání na hračku v ruce, případně na dlaně samotné. Tyto a řada dalších aktivit vede k překotnému rozvoji smyslů. Výsledkem je zlepšená orientace v prostoru.  

  • Motorické dovednosti miminka během pátého měsíce života 

Svalstvo šíje a zad nyní posílilo do takové míry, že dítě dovede v lehu na bříšku uchopit předmět a hrát si s ním. Současně se objevuje schopnost udržet zdviženou hlavu i hrudník, pokud jej přitáhnete do sedu. 

Roste také svalová hmota v bocích. Většina dětí se dovede otáčet z lehu na zádech do lehu na bříško; některá i opačným směrem.  

Charakteristickým znakem v tomto vývojovém období je také chytání nohou rukama a jejich následné strkání do úst. Kojenec si mimo jiné přitahuje v lehu na bříšku jednu nožičku pod břicho. 

Ve stejné poloze umí miminko udělat „letadélko“ čili upažit obě ruce, zanožit a zvednout do výšky hlavičku. Výsledkem je prohnutí zádíček. 

Dítě by mělo zvládnout pohybovat hlavou ve všech polohách a směrech. Celkově začíná více používat své tělo: různě se kroutí a překuluje. Mimo jiné projevuje aktivní snahu dosáhnout na předměty ve svém zorném poli. 

Mimo jiné nachází oblibu ve „hře s ručičkama“: záměrně je navzájem uchopuje, proplétá si prsty, ohmatává si je,… Nebo na ně pouze s údivem zírá. 

Prostřednictvím hraní si s předměty nabízenými ze strany rodičů si zdokonaluje manipulační dovednosti, stejně jako koordinaci mezi zrakem, rukou a pohybem. Tato vizuo-motorická koordinace se v praxi projevuje například snahou uchopit chvíli sledovaný objekt, který poté dovede přendat z ruky do ruky. Podobných zkušeností nabývá také díky vlastnímu experimentování. Rozvíjí si tak vnímání prostoru a vlastností předmětů. 

Brzy si miminko povšimne svých ručiček a nožiček. Považuje je za skvělou hračku, a navíc se jimi začne dotýkat okolních předmětů. Každé zpomalení pohybu signalizuje, že nad nimi dítě získává kontrolu. Klasický případ: miminko pomalu přibližuje ručičku k hračce a pokouší se rozpoznat její pozici, velikost, tvar a další charakteristiky. 

Jaké milníky s sebou přináší 5. měsíc vývoje miminka

  • Sezení s podporou. Ke konci tohoto měsíce může dítě dokonce samo projevovat snahy o dosažení polohy sedu. 
  • Držení váhy těla na nohou 
  • Vyšší míra interakce a očního kontaktu 
  • Opírání se o lokty při poloze na bříšku 

Pokud váš potomek nevykazuje takto významné pokroky, zachovejte trpělivost. Postnatální vývoj charakterizuje vysoká míra individuality, obzvlášť v případě nedonošenosti. 

Komunikace dítěte v pátém měsíci života 

Samozřejmě nečekejte, že s vámi dítě nyní zvládne vést rozhovor. Jeho zásoba zvuků se však každým dnem rozšiřuje. Jednotlivé zvuky se obvykle vážou ke konkrétním situacím, což činí dorozumívání snadnějším. 

Některé děti s oblibou opakují zvuk stále dokola, dokud se ho zcela nenaučí. Poté si „vyberou“ další zvuk, který dovedou k dokonalosti. 

Až do šestého měsíce věku přetrvává řečové stádium žvatlání, a to i u neslyšících dětí. Tyto verbální projevy značí snahu o nápodobu lidského jazyka. 

Od novorozeneckého období se jako prostředek komunikace stále využívá pláč. Rodiče však nyní mohou zaznamenat různé „druhy“ breku v závislosti na aktuálně neuspokojené potřebě potomka: ať už jde o jídlo, spánek, zábavu, nebo bezpečí. 

Typická je nápodoba mimiky, například mračení se nebo úsměv: právě ten slouží k pozdravu druhých osob. Kojenec si navíc dovede zapamatovat tváře často viděných lidí, například maminky a tatínka. 

Váš potomek se zasměje na celé kolo, když vás uvidí dělat legrační obličeje. Neváhejte se sama navrátit do období dětství! 

Jak vypadá miminko v pátém měsíci života? 

Dlouhodobé ležení na zádech během prvních měsíců se může později projevit v nesouměrnosti a zploštění hlavičky. Deformitu lze odstranit častou změnou polohy a pravidelným pasením koníčků během dne. Neváhejte vadu také konzultovat s lékařem, který může doporučit cviky pro uvolnění a posilnění svalů, zejména bederních a krčních. Hlavička získá „přirozený“ tvar obvykle do prvních narozenin. 

Jak krmit pětiměsíční miminko? 

V pěti měsících někteří odborníci už doporučují zavádění příkrmů: nikoli pouze „ochutnávky“, typické pro čtvrtý měsíc vývoje. Je však vhodné si uvědomit, že výživové potřeby mladého organismu plně uspokojí mateřské či umělé mléko až do šestého měsíce. Premiérovou lžičku lze tedy odložit do doby, než bude miminko jevit známky připravenosti. 

Rozhodnete-li se pro přípravu příkrmů, následující suroviny používejte pouze v omezené míře: 

  • Špenát 
  • Mrkev 
  • Zelí 
  • Vodnice 
  • Řepa  

Dle současného příjmu mateřského mléka či kojenecké formule lze odhadnout množství pevné stravy, které miminko zkonzumuje. Přestože může velice přicházet na chuť „opravdovému“ jídlu, mléko tvoří stále jeho primární zdroj výživy. Mezi čtvrtým a šestým měsícem se potřeba pití běžně pohybuje v rozpětí 120 až 230 mililitrů umělého mléka šestkrát za den. Dávky mateřského mléka zcela přizpůsobte individuálním potřebám dítěte. 

S nahrazováním mléčných jídel tuhou stravou nespěchejte. Proces trvá dlouhé měsíce. V pátém měsíci obvykle postačí vsunout příkrm na místo oběda: nejdříve v podobě zeleninového, později lze volit i masový, případně ovoce jako dezert. Ve starším kojeneckém věku odborníci maminkám doporučují zavést další pokrm k večeři, a následně k odpolední svačině. „Startem do nového dne“ zůstává až do období batolecího věku mléko (umělé, či mateřské).  

Vzorový jídelníček kojence v pěti měsících věku může již tedy nabývat řady podob

  • Snídaně: mateřské mléko nebo láhev náhradního mléka 
  • Svačina: ovocná svačinka; kojení či pokračovací mléko 
  • Oběd: masozeleninový pokrm; rýže, brambory či těstoviny s omáčkou a masem. U hladového miminka lze polední jídlo zakončit mlékem 
  • Svačina: ovocná svačinka s tvarohem či jogurtem 
  • Večeře: obilná či rýžová kaše; mateřské či umělé mléko 
  • Na noc: ovocná svačinka

Zakomponování tuhé stravy do jídelníčku miminka lze podpořit sadou kojeneckých lahví, včetně saviček. Pro zamrazení příkrmů i ohřátí v mikrovlnné troubě řada maminek využívá malé kelímky s dobře těsnícím víčkem. Nezapomeňte na umělohmotnou lžičku, ideálně s menšími rozměry. Rozhodně se ji nepokoušejte nahradit za klasickou čajovou, která se nemusí pohodlně vejít do pusinky kojence. 

Rodiče obvykle pořizují celou sadu lžiček. Některé modely disponují praktickými funkcemi jako indikace teploty pokrmu. S termosenzitivní lžičkou získáte jistotu, že dítěti servírujete pokrm se správnou teplotou. 

Jak podpořit vývoj miminka během pátého měsíce vývoje? 

Užívejte si rána s vaším pětiměsíčním miminkem. Právě při startu dne bývá plné energie a spokojenosti. Neváhejte mu nabídnout nějaké speciální hračky. Nebo si alespoň popovídejte před skokem do denního kolotoče. 

Dítě se dozvídá informace o světě zcela od základů. Maminka mu nejlépe pomůže s poznáváním doslova poklesnutím na jeho úroveň. Povzbuzujte ho k válení sudů a zdokonalování dalších dovedností v sedě na zemi. Nebo pouze házejte dítku na bříško měkké kuličky nebo třeba maliny a vychutnávejte si jeho chichotání. 

V pátém měsíci věku váš potomek připomíná houbu vstřebávající do sebe veškeré informace o okolním prostředí. Vzniká základ pro rozvoj řeči, který maminky mohou podpořit nejen mluvením a čtením, ale také pouštěním hudby. Přitom netřeba speciálních „miminkovských“ skladeb. Rytmus sám o sobě, ať už je jakýkoli, prospívá vývoji dítěte.  

I dospělí lidé čas od času zažívají nutkání schovat se před světem. Miminka to mají podobně. Navíc potřebují pravděpodobně ještě více relaxace než dospělí. Jejich mozek totiž každý okamžik zaplavuje přehršel nových informací, zvuků a zkušeností, které slouží pro rozvoj dovedností. Bez prostojů k odpočinku a duševní i fyzické regeneraci se dítě zkrátka neobejde. Takže až se příště budete cítit, že toho máte nad hlavu, neváhejte se přitulit k vašemu pokladu: nejspíš zažívá podobné pocity. 

Jak pomoci rozvoji sluchu miminka

Pro rozvoj sluchu doporučují lékaři využívat nejrůznější pomůcky: od chrastítek, přes zvonečky až po dětský xylofon. Maminka by se však spíše než na výběr produktů měla soustředit na reakci dítěte při určitých zvucích. Ne všechny se mu totiž líbí. 

Neváhejte kojenci pustit na rozumnou hlasitost písničky. Podle nedávných studií hudba příznivě ovlivňuje emocionální, intelektuální, smyslový i kognitivní rozvoj. Mimo jiné podporuje dobrou náladu, uspávání, a dokonce i paměť a celkový rozvoj mozku. Skladby, zejména zahrnují-li tanec či tleskání, mohou navíc dát vzniknout smyslu pro rytmus. 

Rodiče by měli miminku zpívat písničky a předříkávat rytmické říkanky prakticky od narození. Přestože slovům nerozumí, v rytmu a intonaci nachází zalíbení. Neváhejte rytmus zdůraznit vykonáváním pravidelně se opakujících pohybů, například houpáním či hýbáním s jeho ručičkami a nožičkami. 

Podpora komunikačních dovedností

Dovednost komunikace může značně vypilovat nejen v době, kdy matka na dítě mluví, ale i když ho poslouchá. Při konverzaci či naslouchání se dívejte vašemu potomkovi do očí a různě se u toho tvařte. Váš potomek si tak propojí slova s pocity. Podobným způsobem lze učit rozlišovat ráz písně: při veselé skladbě se maminka usmívá, při ukolébavce zpívá potichu a klidně. 

I vaše krátké monology dovedou podpořit vývoj dítěte, jestliže je slyší pravidelně. Maličký na váš hlas reaguje zpravidla pozitivně. 

Přestože maximální úspěch kojence v komunikaci je nyní žvatlání typu „gaga“, je vhodné jeho hlasovým projevům věnovat pozornost. Jestliže zvuk připomíná některé hlásky mateřského jazyka, zopakujte je po miminku s naprosto správnou výslovností dle mateřštiny. To však neplatí pro skřeky a „pazvuky“, které s lidskou řečí mají pramálo společného. Pouze se usmějte, podpoříte tím miminko v jeho úsilí komunikovat. 

Společná hra má velký emocionální význam: poskytuje dítěti pocit lásky a bezpečí, stejně jako posiluje pouto k matce.  

Podpora svalových partií

Podobně důležité je trávit čas na zemi, neboť zde dochází přirozeně k pohybu. Fyzická aktivita pomáhá posilovat řadu svalových partií v oblasti krku, ramen a zad. Tyto svaly mají význam pro "překulování", lezení, sezení a později také pro chůzi. Rovněž zlepšují držení a koordinaci těla, která představuje základ pro pohyb v prostoru. 

Nezáleží na tom, zda děťátko leží na zádech či na bříšku, ani na jaké straně koberce nebo dečky. Důležité je rozmístit různě po prostoru hračky, které může objevovat a brát do ručičky. Miminko si zároveň trénuje dovednost "překulování". 

Čas trávený na zemi by měl být doplňován časem ve výšce. Pohyb vzduchem stimuluje rozvoj vestibulárního aparátu, zajišťujícího vnímání rovnováhy. Neváhejte proto vzít potomka do náruče a různě s ním pohybovat: nahoru a dolu, ze strany na stranu, kolem dokola,… Vyzkoušet můžete také pohupování a různou rychlost pohybu. 

Nezapomínejte však na krátké přestávky pravidelně každých několik minut. Aktivitu ukončete, jestliže během pauzy zpozorujete příznaky rozladěnosti či nadměrné stimulace miminka.  

Stále nepřichází přetáčení ze zad na bříško? Dítě lze podpořit v dosažení tohoto vývojového mezníku drobnou „fyzickou asistencí“: zatažením za ručičku, zkřížením nožiček, potáhnutím přeložené nožičky nebo třeba zatlačením na zadeček. Dále lze využít stimuly typu oblíbená hračka umístěná v takové vzdálenosti, aby k ní dítě dosáhlo až po převalení na bříško. Doporučuje se cvičit otáčení na obě strany. 

Jaké preventivní lékařské prohlídky čekají pětiměsíční miminko? 

V tomto stádiu vývoje nemusejí maminky očkování řešit. Další povinnou vakcínu by mělo miminko dostat až mezi 11. a 13. měsícem života, a to třetí dávku hexavakcíny. 

Možné zdravotní komplikace dítěte v pátém měsíci věku

Ačkoli k methemoglobinémii může dojít v každém období života, v mladém kojeneckém věku se prokázala nejvyšší incidence. Tato porucha funkce hemoglobinu ve vážných případech ohrožuje miminko na životě. Příčinou bývá nadměrný příjem dusičnanů. Také proto se pro přípravu příkrmů doporučuje využívat speciálně upravenou kojeneckou vodu se sníženým obsahem těchto solí. 

Při nadměrné koncentraci methemoglobinu v organismu dochází k namodralému zbarvení pokožky. Později se může objevit zrychlení srdeční frekvenci a dechové činnosti. Je postižen i mozek, a to zmateností, dezorientací, poruchami vědomí, a v těžkých případech i bezvědomím a smrtí. 

V rámci léčby se podává látka zvaná metylenová modř, jež přispívá ke zrychlení přeměny methemoglobinu na červené krevní barvivo hemoglobin. Při prevenci nabývá na významu suplementace vitamínu C a E. 

Rýma patří mezi nejčastější onemocnění dětí. Vysokou incidenci lze zaznamenat již v mladém kojeneckém věku. Rodiče mohou identifikovat toto onemocnění relativně snadno: 

  • Časté kýchání 
  • Chrochtání 
  • Obtížné sání 
  • Časté noční probouzení 
  • Zhoršené dýchání 

Onemocnění může doprovázet lehký kašel, slzení a zarudnutí v oblasti očí. V prvním stádiu je soplík prakticky čirý s vodovou konzistencí. 

Rýma pro miminko není život ohrožující, zato však život otravující. Ještě totiž nedovede dýchat ústy, nýbrž pouze nosem. 

Naštěstí existuje řada způsobu pro urychlení průběhu tohoto stonání. Základ tvoří odsávačka hlenů, ať už ruční, nebo s možností připojení k vysavači. Vyplatí se použit také nosní sprej s mořskou vodou: a to nejen po propuknutí onemocnění, ale i v rámci prevence. 

K nosním kapkám přistupujte pouze omezenou dobu a pouze při ztížené průchodnosti dýchacích cest. Nezapomeňte dodržovat dostatečnou prodlevu mezi jednotlivými dávkami. Pokud se podařilo hlen odsát, kapky proti rýmě je zbytečné aplikovat. 

K nemedikamentózním způsobům léčby patří podložení matrace, nebo celé postýlky, do zvýšené polohy. Horizontální pozice není při rýmě vhodná.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA